Montujeme sprchový kout

Možnost sprchování se na chalupě či chatě hodí vždycky. I když není místa nazbyt, lze sprchový kout postavit nebo namontovat i v hodně malé koupelně.

Předpokládejme, že máte připravený vhodný prostor k vybudování místa pro sprchování včetně přívodu teplé a studené vody a zabudované odpadní trubky. V takovém případě můžete volit mezi kreativním přístupem v podobě stavění sprchového koutu svépomocí a na míru danému prostoru nebo instalací hotové uzavíratelné sprchovací „skříně“, která se jen upevní a připojí k rozvodu vody a odpadu.

bezpečnostní sklo v kombinaci s hliníkem či ocelí a plochá vanička
vytvářejí elegantní kombinaci

Sprchový kout s vaničkou i bez ní

První zmíněný způsob je pracnější, ale dovolí vám využít i nestandardní prostory a kombinovat třeba i méně tradiční materiály včetně betonu a dřeva. V podstatě ale jde vždy o místo se zajištěným odtokem vody a ochranou stěn i vstupu proti ostřikující vodě. Může jít o vyzděný box obložený obkládačkami, uzavřený pogumovaným sprchovým závěsem nebo sprchovými dveřmi a vybavený buď zvýšenou vaničkou, nebo pouze vydlážděnou podlahou s odtokem. Při dostatečném spádu se v takových sprchových koutech někdy ani nebuduje zvýšený schůdek proti přetékající vodě a lze tak vyřešit i požadavek na bezbariérovost sprchového místa.

K odvedení odtékající vody ze sprchového koutu se zpravidla využívá středové vyústění odpadu se zabudovanou podlahovou vpustí se zápachovou uzávěrou. Rozdíl v ceně vpustí zpravidla tvoří provedení krycí mřížky, která může být nerezová nebo plastová v různém designu.

Dobrým řešením může být i vybudování podlahy sprchového koutu ve spádu pouze k jedné straně. Voda je v tomto případě odváděna do liniového sprchového žlabu připojeného na plastovou vpusť se zápachovou uzávěrou. V kombinaci s obkládačkami nebo betonem je to poměrně jednoduchý a velmi elegantní způsob řešení odtoku vody.

extrémně ploché sprchové vaničky se snadno instalují a na rozdíl od vydlážděné podlahy není nutné řešit spád (Kaldewei)

Ploché i hluboké

I ve zděném a obloženém či jinak povrchově upraveném místě pro sprchování lze samozřejmě na podlahu instalovat sprchovou vaničku vhodného tvaru a výšky. Výběr je obrovský. Můžete mít vaničku zcela plochou, mělkou či hlubokou a čtvercový, obdélníkový či trojúhelníkový tvar. Vybírat lze z různých materiálů, vaničku lze tedy mít například se smaltované oceli, sanitárního akrylátu či jiných druhů plastu nebo z litého mramoru. Jediným omezením je v tomto případě rozměr podlahy ve sprchovém koutě.

Pokud je vanička o něco menší, lze to řešit různými přizdívkami, ale ideální je, pokud sedne přesně. Jestliže tedy sprchovací místo teprve budujete nebo rekonstruujete stávající koupelnu, vyberte si vaničku předem a počítejte s jejím rozměrem po celou dobu stavby.
Montáž sprchové vaničky není nijak složitá a vždy záleží na tom, jaký typ zvolíte. Existují například vaničky samonosné, vaničky montovatelné na podlahu nebo vaničky na nožičkách. U každého typu postupujte podle návodu výrobce, ale vždy půjde zejména o správné napojení na odpad a usazení na silikonový tmel. Nejsložitější je instalace vaničky na nožičkách, která vyžaduje i vrtání a uchycení nosníků a příchytek a také přesné vyrovnání podle vodováhy.

Sprchový kout se obejde zcela bez vaničky (RAKO)

Dovézt a zabudovat

Hotový sprchový kout je další možnou cestou k získání komfortního místa pro očistu. Na výběr je jejich celá řada a namontované mohou být buď do rohu, nebo i k rovné stěně.
Vyžadují rovnou podlahu a pravý úhel v rohu, pokud jde o výrobek určený k rohovému umístění. Ke každému koutu by měl být k dispozici návod, výrobci mívají na svých internetových stránkách i videonávody, ale samozřejmě lze k montáži přivolat instalatéra.
Sprchový kout se montuje do stavebně dokončené koupelny s hotovými obklady stěn, položenou dlažbou a usazenou sprchovací vaničkou. Roh, do kterého chcete sprchový kout s vaničkou nainstalovat, musí mít co nejpřesnější úhel 90 stupňů. Vanička i sprchový kout jsou totiž z továrny vyrobeny s přesným pravým úhlem, a v případě stavební nepřesnosti tak vzniknou mezi výrobkem a zdmi mezery. Silikonování mezer je takovém případě dostačující jen v případě zcela minimálních šířek škvír.

Samonosná vanička pod sprchový kout musí být vyvážena do vodorovné polohy s maximální tolerancí čtvrt centimetru. Před montáží přikryjte vaničku kartonem nebo fólií, abyste předešli poškrábání povrchu.

Sifon se připojuje k odpadu pevným spojením, nouzově je možné použít i spojení flexibilní. Vanička by neměla být uložena pod obkladem, jinak se zmenší její rozměr a nebude odpovídat rozměru sprchového koutu, který nebude možné na vaničku osadit.
Napojení vaničky na hotový obklad je třeba utěsnit pomocí silikonového tmelu. Použít lze i plastové lišty, které jsou u řady vaniček součástí montážní sady.

Spára mezi zástěnou a vaničkou se tmelí pouze z vnitřní strany, stejně tak i svislá spára u stěny. Tmelené plochy musí být suché, pevné a čisté.

Zůstane-li po vybourání starého sprchového koutu funkční přívod vody a odpad, nebude rekonstrukce složitá

Sprchové stěny

Zajímavou variantou konstrukce sprchových koutů jsou i pevné sprchové stěny. Stěnou se rozumí prosklená či jiná přepážka či zástěna (tzv. walk-in), která odděluje sprchovací místo od dalšího prostoru, chrání před odstřikující vodou, ale na rozdíl od závěsu je zabudovaná na pevno. V kombinaci se sprchovým místem, které má pouze vyspárovanou podlahu bez výrazného přechodu v podobě vaničky či schůdku jde o velmi elegantní minimalistické řešení, které se hodí například do moderní chaty.

Klasický sprchový kout s vyzděnými a obloženými stěnami lze pak od okolí rovněž oddělit otvíracími nebo zasouvacími dveřmi z různých materiálů. Ty se montují nezávisle na vaničce. Na výběr je několik rozměrů, materiálové provedení bývá nejčastěji z bezpečnostního skla v kombinaci s hliníkem či jiným druhem kovu.

Existují však také zadní sprchové stěny, které jsou alternativou ke keramickému obložení. Výrobci je nabízejí jako variantu k rychlé renovaci sprchy. Hornbach například nabízí zadní stěnu Decocolor z materiálu, který zvládne vrtání i řezání pilou či nožem a umožňuje rychlou montáž. Desky z akrylu se neutrálním síťovacím transparentním silikonem bez kyseliny octové lepí na podklad připravený pro instalaci. Zadní stěny mají vysokou odolnost proti poškrábání, jsou odolné proti horku do +70 °C, hygienické nenáročné na údržbu.

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Montujeme sprchový kout