Montované betonové ploty
Ke každému domu se sice nehodí, ale spojují v sobě celou řadu výhod betonu a stavebnicového systému. Poměrně snadno a rychle tak můžete vybudovat kolem pozemku odolnou a neprůhlednou stěnu bez nároků na údržbu a s letitou výdrží.
Hlavní předností těchto plotů je rychlost výstavby a ve srovnání s jinými druhy oplocení také mnohem delší životnost. Princip stavby betonového plotu spočívá v zabudování betonových sloupků, do jejichž drážek se pak zasouvají betonové desky. V této technologii právě spočívá rychlost stavby oplocení. Sloupky se zabudují do země napevno v pravidelných vzdálenostech a jejich počet záleží na tom, jak velký pozemek chcete oplocovat. Na konec plotu se pak zabuduje koncový sloupek.
„Výška plotu je dána počtem desek, jejichž šířka je půl metru. Sloupky jsou dodávány ve čtyřech základních výškách, od jednoho do dvou a půl metru. Pokud si vyberete horní desku se zaoblenou jednou stranou, pak bude plot vyšší o 11 cm. Toto radiusové provedení ovšem činí z betonového plotu mnohem elegantnější a zajímavější stavbu, než je klasická rovná zeď,“ uvádí například firma BEVES z Lanškrouna.
Vydrží všechno
Technologie výroby, použití certifikovaných surovin a přidávání průmyslových armatur, to vše podle výrobců zajišťuje u betonových plotů dobré vlastnosti, jako je pevnost, tvrdost, odolnost proti povětrnostním vlivům, mrazu či vodě.
Základem systému montovaných betonových plotů jsou prefabrikáty v různém designovém provedení. Můžete si nechat postavit kompletní plot z dílců nebo kombinovaný betonový plot, kdy jsou z prefabrikovaných částí jsou postaveny sloupky a podezdívka a k tomu se doplní kovové nebo dřevěné výplně. Populární jsou především imitace kamene či cihel a dalších materiálů. Možnosti vzhledu jsou téměř neomezené.
Mezi největší výhody prefabrikovaných betonových plotů patří rychlost výstavby a odolnost vůči přírodním vlivům. Díky tomu udávají výrobci životnost těchto plotů v rozmezí mezi 40 až 50 let, po celou dobu pak bez nároků na údržbu. A v případě potřeby lze tyto ploty kdykoliv jednoduše demontovat.
Při manipulaci opatrně
Při manipulaci a převozu betonového plotu je nutné plotové dílce skladovat, přenášet a převážet pouze ve svislé poloze. Při skladování a převozu je třeba mít pevnou základnu pod deskou, která musí být zabezpečená proti pohybu. Při přenášení desku uchopíme za boční strany, ne za ozdobné konce. Stále udržujeme svislou polohu desky.
Postup montáže:
1. Začneme vytyčením a vyměřením trasy betonového oplocení a rozvržením umístění sloupků betonového plotu s ohledem na rozmanitost terénu. Pokud máme desky o délce dvou metrů, budeme hloubit výkopy pro sloupky tak, že středy děr budou vzdálené od sebe 205 cm, nebo postupujeme podle doporučení výrobce konkrétního typu plotu. Dále si pomocí kolíků vytyčíme směr a trasu a pomocí provázku zajistíme výšk
Popisky:
01 Systémy betonových plotů umožní stavět z dílců s různým designem povrchu
02 Ploty se prodávají v různých barevných odstínech a lze je rovněž natírat
03 Jedním z trendů jsou i betonové dílce, imitující dřevěnou ohradu
u plotu.
2. Sloupky se zapustí do hloubky minimálně 60 cm a zasypou se zeminou nebo štěrkem. Ovšem z, ohledem na potřebu pevnosti a stability celého betonového plotu je ideální všechny sloupky zabetonovat. Před úplným zasypáním a upěchováním zeminy srovnáme sloupek pomocí vodováhy. Výšku si vyměříme provázkem podle potřeby a podle profilu terénu. Beton je třeba nechat vytvrdnout, aby nedošlo k vyvrácení sloupku.
3. Nakonec následuje fáze zasouvání betonových desek do drážek sloupků. Před tím je dobré vyzkoušet si tuto operaci dvoumetrovou latí nebo vodováhou, abychom měli jistotu, že sloupky jsou usazeny správně a případně mohli dorovnat jak sloupky, tak terén, aby pod deskou zemina nechyběla, nebo naopak nevadila ke správnému usazení desky až na zem.
K dokonalému sesazení desek k sobě, ke srovnání nerovností, eventuálně k zajištění desek proti pohybu, lze použít cementového lepidla nebo těsnící pěny.
4. Pokud chceme zabránit podhrabání domácích zvířat, nebo lesní zvěře z vnější strany, je možné celý plot zapustit do terénu až do hloubky 20 cm a případně z obou stran přihrnout zeminu, šotolinu, štěrk nebo jiný materiál.
Výhody betonových plotů
- snadná a rychlá montáž
- dlouhá životnost
- možnost rozebrání a přemístění
- mrazuvzdornost
- bezúdržbovost
- variabilita