Montáž stěnové baterie

Kvalitní vodovodní baterie nejen zlepší vzhled koupelny, ale jistě i zpříjemní mytí a koupání. Jestliže vyměníte starou, stále kapající baterii za novou, ušetříte i náklady za vodné a stočné.

Montáž stěnové baterie

Dnes jsou zcela běžné baterie pákové. Umožňují rychlejší nastavení průtoku žádaného množství vody imísení vody na potřebnou teplotu. Ušetříte tak až 30 % vody a nákladů na ni. Jejich design je velice pestrý a jsou nabízeny v chromovém provedení, nebo opatřené bílým nebo jinak barevným lakem.

Milovníci klasiky si mohou koupit modernizované baterie se dvěma šroubovacími kohouty, ovšem s rychlejším stoupáním závitu, a tím i rychlejším nastavením průtoku vody. Ještě větší komfort nabízejí baterie termostatické. Bývají sice dražší, ale poskytují další výhody a úspory. Po nastavení maximální teploty vám baterie sama hlídá teplotu protékající vody, a tím opět zkracuje dobu nutnou pro zregulování. Navíc se nemůžete opařit horkou vodou. Oceníte to obzvláště při sprchování.

Podle způsobu montáže pak můžete vybírat mezi bateriemi stojánkovými, které se montují většinou přímo na umyvadla a kuchyňské dřezy, a bateriemi stěnovými, které se používají zase nejvíce u van a sprch.

Rozměry a umístění

Na umístění vodovodní baterie musíte myslet již při instalaci přívodního potrubí. Tehdy se také musíte rozhodnout buď pro použití stěnové vodovodní armatury připojované nad umyvadlo, nebo stojánkové, montované do připraveného otvoru v mušli umyvadla.

Pro stojánkovou baterii si zajistěte, aby přívody studené a teplé vody byly ukončeny v místě instalace umyvadla ve výšce asi 58 centimetrů nad podlahou. Potrubí se v tomto případě většinou uzavírá rohovými kohouty, na které se teprve připojuje vodovodní armatura. Kohouty umožňují bez problémů zavřít přívod vody, a tím usnadňují jakékoli opravy i výměny armatury.

Pokud použijete stěnovou vodovodní armaturu, musí být její připojení pro umyvadlo ve výšce asi 100 centimetrů nad podlahou, u vany počítejte s umístěním armatury asi 20 centimetrů nad okrajem vany. Do sprchového koutu se montuje do výšky asi 120 až 130 centimetrů. U stěnové armatury je navíc velmi důležité dodržet rozteč vývodů studené a teplé vody podle druhu zvolené armatury. Jejich rozteče se dělají nejčastěji 100 nebo 150 milimetrů, ale není vyloučen ani jiný rozměr. Vývod teplé vody se montuje obvykle vlevo.

Montáž stěnové baterie

Připravte si baterii k montáži a zkontrolujte, jestli rozteč vývodů teplé a studené vody odpovídá zakoupené armatuře. Do koncového šroubení přívodu vody nejprve namontujte vyrovnávací prvek, tzv. etážku, která vám umožní vyrovnat případné drobné rozdíly roztečí vývodů instalace a baterie. Závity etážky oviňte konopím, stavitelnými kleštěmi, nebo klíčem zašroubujte a nastavte do potřebné polohy. Vodorovnost zkontrolujte pomocí vodováhy přiložené k horním stranám obou etážek. Závity etážek musí vyčnívat nad povrch obkladu tolik, aby na ně bylo možné nasadit krycí růžici i našroubovat převlečnou matici baterie.

Na etážky nasaďte krycí růžice. Do přívodů baterie instalujte sítka, která chrání baterii před zanášením a poškozením přesných ploch kulového ventilu. Nezapomeňte ani na těsnění pod převlečné matice.

Nyní můžete baterii namontovat. Chromované převlečné matice baterie našroubujte nejprve ručně a dotáhněte je stavitelným klíčem nebo kleštěmi se speciálními návleky proti poškození. Poté našroubujte sprchovou hadici či trubku, pokud montujete baterii do sprchového koutu.

Na závěr nastavte páku baterie do střední polohy a spuštěním vody naplno vyplavte všechny nečistoty. Při práci nad umyvadlem, vanou nebo vaničkou sprchového koutu je dobré si pod místo montáže a místo, kam odkládáte nářadí, položit například starý ručník, abyste umyvadlo nebo vanu nerozbili nebo nepoškrábali.

Montáž stěnové baterie

www.baumax.cz

TEXT: PETR PETŘÍČEK
FOTO: IVAN POLTAVEC

Montáž stěnové baterie