Moderní koupelna

Co se týče zařízení koupelen, čas se v nich nezastavil. To, co bylo dříve nemyslitelné, je už normální i v chatách a chalupách. Ale víte, jak se všechny ty vymoženosti jmenují?

Bidet

Jde o nízko posazený typ umyvadla, který slouží k hygieně po použití toalety. Není to sice pojem úplně neznámý, v českých domácnostech ale bidety zatím tolik rozšířené nejsou. Z hygienické pomůcky se však pomalu, ale jistě stává trend, který je nejen praktický v oblasti hygieny, ale vyhovuje i svým vzhledem.

Bidet s klozetem by se vždy měly nacházet v jedné místnosti, ideálně těsně vedle sebe. Jednoduchým řešením pak může být přídavný bidet, který lze upevnit na WC sedátko. Ten pořídíte za méně než tisíc korun a jeho montáž zvládnete i bez pomoci odborníka.

Sprchové kouty jsou nenáročné na údržbu (foto JIKA)

 

Pisoár

Podobně jako bidety si do svých domácnosti začali Češi nově pořizovat také pisoáry. Ačkoliv mají pánové jistě s jejich užíváním zkušenosti, není zatím úplně obvyklé si jimi vybavovat domácí koupelny. A proč bychom to měli měnit? Nespornou výhodou pisoáru proti běžnému klozetu je mnohonásobně nižší spotřeba vody. Moderní zařízení umí splachovat už za použití 1 litru vody, což je až šestkrát méně, než kolik ke splachování potřebují starší typy toalet. K dostání jsou ale i zcela bezvodá provedení. S úsporami vody navíc mohou pomoci i automatické splachovače. Pomocí počítače snadno nastavíte, jak často a jakým množstvím vody by měl pisoár splachovat. V domácnostech, ve kterých je více mužů, se tak může jednat o investici s velmi rychlou návratností.

Předstěnu lze pojmout i jako poličku (foto JIKA)

 

Předstěnový instalační systém

Jinak známý je také jako WC modul. Uplatní se právě v domácnostech vybavených bidety, pisoáry a závěsnými toaletami. V žádné koupelně si ho obvykle nevšimnete, jedná se totiž o splachovací konstrukci zabudovanou do zdi tak, aby svojí přítomností nenarušovala okolí.
„Občas se setkáváme s obavami zákazníků, že péče o takové vestavěné zařízení musí být náročná vzhledem k jeho zdánlivé nedostupnosti,“ vysvětluje Martin Jurkovič, projektový manažer společnosti Alcaplast, která se výrobou WC modulů zabývá. „Dostat se k zabudovanému modulu ale nepředstavuje problém, běžnou údržbu a drobné opravy zvládnou lidé sami, bez nutnosti přítomnosti technika,“ dodává.

K dostání jsou také ekologické systémy, které umožňují splachovat až o třetinu menším množstvím vody a které tak šetří nejen rozpočet domácnosti, ale i životní prostředí. Skvělé východisko mohou navíc WC moduly představovat na toaletách, kde chybí možnost větrání. Odvětrávání lze totiž vyřešit právě pomocí WC modulu, aniž byste museli narušit zeď a instalovat ventilátor, nebo dokonce okno. Speciální modul dovede odvést vzduch přes toaletní mísu.

Bidet se nachází už v mnoha koupelnách, zpravidla se umísťuje vedle WC (foto JIKA)

 

Softclose WC sedátko

Jednoduchý, ale skutečně praktický doplněk každého WC. Jde o sedátko, které se samo sklápí a na mísu dosedá velmi pomalu díky hydraulické brzdě. Při dopadu tak nedělá hluk. Softclose sedátka jsou bezpečná k užívání, vhodná jsou tedy zejména do domácností s dětmi či osobami se sníženou pohyblivostí.

Podlahový nerezový žlab s roštem řeší odtok vody zabudovaný přímo do podlahy (foto Alcaplast)

 

Walk-in sprcha

Trend sprchových koutů s vaničkou ustupuje do pozadí a lidé čím dál častěji vybavují své koupelny vkusnými sprchami splývajícími s místností. Tzv. walk-in sprchy jsou nenáročné na údržbu a čištění, a navíc skvěle vypadají. Ani tento typ sprchy se neobejde bez odtokového systému. Vhodným řešením je podlahový žlab či vpusť. Jde o mřížku zabudovanou přímo do podlahy koupelny v místě, kde se sprcha nachází. Zvolíte-li žlaby nebo vpusti s možností vložení dlažby či vodovzdorného dřeva, dokonale splynou s okolním provedením vaší koupelny. Walk-in sprchy jsou skvělým řešením pro seniory a osoby s pohybovými omezeními.

Odtok vody v podlaze může mít designových řešení (foto Roca)

 

High-tech

Ačkoliv nejde o žádné konkrétní vybavení, musíme tento pojem zmínit. Ve spojení s moderními koupelnami totiž silně rezonuje. V high-tech provedení můžete mít v dnešní digitální době téměř jakékoliv koupelnové zařízení, ať už jde o zvukové a světelné prvky zabudované ve sprše, či hlasem ovládané podlahové vytápění. Oblíbeným a designovým high-tech prvkem jsou v posledních letech i s ohledem na hygienu bezdotyková splachovací tlačítka. Ta česká pak podle prestižní ankety iF Design Award patří mezi nejhezčí.


Sprchy vůbec nemusejí být vybaveny vaničkou (foto RAKO)

Dobrá rada
Pokud máte malou koupelnu, nemá cenu vybírat zbytečně velké zařizovací předměty, které zaberou spoustu prostoru. Volte spíše menší skříňky pod umyvadlo či nad umyvadlo se zabudovaným zrcadlem nebo praktické závěsné skříňky. Pokud je naopak vaše koupelna velká, neváhejte se podívat i po větších kusech.


Bezdotykové tlačítko splachovadla Night Light oceněné v roce 2018 (foto Alcaplast)

Vybíráme nábytek
Materiál do koupelny by měl být odolný a vhodný k použití v koupelně. Hlavním problémem je samozřejmě vlhkost, která je tu běžná. Nábytek by měl být i mechanicky odolný, aby vydržel vaše zacházení. Výběr materiálu však nestačí. Je potřeba se o koupelnové skříňky i náležitě starat, především zamezit přebytečné vlhkosti, vždy jej vytřít do sucha. A neměli byste používat agresivní mycí prostředky, ale raději pouze mýdlovou vodu.


Pisoár (nebo také urinál) můžete volit s víkem nebo bez víka (foto Laufen)

 

Text: Martina Lžičařová
Foto: se souhlasem  firem JIKA, Alcaplast, Roca, RAKO, Laufen

Moderní koupelna