Minisoustruhy

Soustružení je operace poměrně náročná na strojní vybavení. Pro nadšené kutily jsou dostupné malé soustruhy.

Kdo si soustružení vyzkoušel třeba v rámci školní praxe možná potvrdí, že soustružení je zábavné. Okamžik, kdy se nůž zanoří do rotující oceli a začne odřezávat třísku, je prostě fascinující. Můžete si ho dopřát i v domácí dílně, i když v jiných měřítkách. Velké strojní soustruhy jsou velice drahé, a tak se většina kutilů bude muset spokojit s takzvanými minisoustruhy.

Konstrukce z litiny zaručuje u soustruhu
na dřevo JWL-1015 tuhost a práci bez vibrací. 15 650 Kč (JET)

Obrábění dřeva a plastu

Jednodušší je obrábění měkčích materiálů, jako je dřevo a některé plasty, například silon. Řezné síly nejsou tak vysoké, takže nekladou takové nároky na konstrukci stroje, způsob upnutí obrobku ani na samotné obráběcí nástroje. U soustruhů na dřevo se používají soustružnická dláta.
Na rozdíl od strojních soustruhů nejsou nástroje pevně upnuté, ale drží se v ruce podepřené opěrkou. Z toho plyne i menší přesnost obrábění než u soustruhů s nástrojem upnutým do posuvné hlavy. Soustruh na dřevo seženete už za 4 000 Kč. Ke stolním modelům se dá dokoupit také podstavec.
Malé soustruhy na dřevo postrádají sklíčidlo, mají jen unášecí trn, na nějž se obrobek narazí a z druhé strany podepře hrotem, který se vysouvá z takzvaného koníku. Ten je v zásadě stejný jako u soustruhů na kov, kde slouží k podpoře dlouhých obrobků, které nestačí upnout do sklíčidla.
Při upnutí na obou koncích lze obrábět pouze obvodové plochy. To se dá využít k zužování a profilování tyčovin. Některé modely mají otočný vřeteník, takže po otočení o 180° nejste při obrábění omezeni vzdáleností od lože soustruhu a můžete pomocí unášecí desky upnout i ploché kusy o velkém průměru a obrábět je z čela. Tímto způsobem dokážete vyrobit třeba velké dřevěné mísy.

Soustruh střední velikosti na dřevo JWL-
-1440VS. V pozadí sada soustružnických
dlát (JET)

Zpracování kovu

Soustružení kovů, především oceli, je náročnější, ale i tato forma obrábění je dostupná kutilům zásluhou malých stolních soustruhů. Musejí být k obrábění kovů výslovně určeny a poznáte je většinou podle přítomnosti tříčelisťového sklíčidla a nožové hlavy.
Moderní minisoustruhy na kov jsou vybaveny plynulou regulací otáček, mechanickou převodovkou, případně automatickým podélným posuvem s možností posuvu pro řezání závitů. Zatímco soustruhy na dřevo mají většinou pohon řemenem, soustruhy na kov mají převody ozubenými koly. Nejlevnější stroje nápadně se podobající konstrukcí, avšak prodávané pod různými značkami, seženete za zhruba 18 000 Kč.
Obrábění kovů vyžaduje speciální nože buď z rychlořezné oceli, nebo s destičkami ze slinutých karbidů, které dovolují vyšší řeznou rychlost a méně se opotřebovávají. V každém případě je třeba nože při práci chladit, proto jsou soustruhy na kov vybaveny vanou pro jímání chladicí kapaliny.
Minisoustruh na kov můžete samozřejmě použít i pro obrábění dřeva, je ale dimenzován jen na menší součástky, zatímco lepší soustruhy na dřevo je možné rozšířit o různé nástavce a opracovávat pak obrobky o větší délce či průměru.

Text: Tomáš Krásenský

Foto: archiv firem a Shutterstock

Minisoustruhy

Minisoustruhy