U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Milovník lokomotiv a dobrého jídla
Kategorie: Volný čas | Autor: Antonín Tony Linhart
NA ČEM SI POCHUTNÁVALY ZNÁMÉ OSOBNOSTI
Co napsat o hudebním skladateli Antonínu Dvořákovi (1841 – 1904), abychom se vyhnuli čítankovému životopisu? Teprve potom, co se vyučil řezníkem jako jeho otec, získal hlubší hudební vzdělání a absolvoval varhanickou školu. Pak působil jako violista v orchestru Prozatímního divadla, vyučoval a také začal komponovat.
Koníčkem Antonína Dvořáka byly lokomotivy. V Praze, Londýně i později v New Yorku, kde několik let působil, vydržel celé hodiny prostát na nádražích a obhlížet jednotlivé stroje.
Když se o jeho dceru Otylku ucházel mladý Zdeněk Nejedlý, budoucí profesor a komunistický ministr, prý ho Dvořák pěkně vyprovodil ze dveří. Uražená ješitnost zapracovala a nejznámější Čech ve světě, Antonín Dvořák, byl téměř vygumován z české kultury. Částečně to pak odnesl i jeho zeť skladatel Josef Suk.
Dnes Dvořákovo rozsáhlé dílo obdivuje celý svět a Američané si Dvořáka dokonce přivlastňují. Který skladatel má to štěstí, aby se jeho hudba stala součástí poselství naší civilizace ke hvězdám?
V jeho rozsáhlém díle najdeme oratoria, symfonické básně, koncerty, komorní skladby a devět symfonií, z nichž právě ta devátá, „Z Nového světa“, je nejslavnější. Z operní tvorby je nejoblíbenější kouzelná Rusalka, ke které nalezl inspiraci ve Vysoké u Příbramě. Právě tam objevil Rusalčino jezírko a romantický zámeček.
Ve Vysoké Dvořák rád pobýval, zvláště na sklonku života. Miloval okolní lesy, klid a skvělou kuchyni v myslivně. Rádi vás pozveme na celé Mistrovo menu. Rozpočty jsou pro 4 osoby.
Dvořákova drůbeží polévka
1,2 l drůbežího vývaru (i z kostky), zelená petrželka nebo kerblík játrové smrže do polévky: 150 g kuřecích jater, 1 vejce, 50 g másla, 1 stroužek česneku, pepř, sůl, asi 150 g strouhané housky, několik silnějších makaronů
V misce utřeme máslo s vejcem, solí, pepřem a rozetřeným česnekem. Přidáme odblaněná a dobře rozetřená kuřecí játra. Strouhanou housku přisypáváme do směsi tak dlouho, až půjde játrová hmota dobře formovat. Potom vymodelujeme válcové hlavičky smržů a místo nožičky zapíchneme do kloboučku kousek makaronu. Smrže uvaříme ve vodě, opatrně slijeme a vložíme do polévkové mísy. Přelijeme horkým vývarem, ozdobíme sekanou petrželkou a podáváme.
Svíčkové řezy Mistra Dvořáka
8 řezů ze středu svíčkové 1 cm silných (lze nahradit nízkým roštěncem), 300 g čerstvých tvrdých lesních hub (hřiby, lišky, křemenáče) nebo šálek hub sušených, 3 lžíce másla, 1 lžíce hladké mouky, asi 1/2 šálku hovězího vývaru, worcester, pepř, sůl, event. kečup
Jemně nakrájené houby (nebo namočené a povařené sušené houby) podusíme na másle. Řezy ze svíčkové po okrajích nařízneme a něžně rozklepneme dlaní. Osolíme, opepříme, potřeme rozehřátým máslem. V rozpálené pánvi řezy po obou stranách rychle opečeme, aby uvnitř zůstaly růžové. Řezy dáme na teplo a do výpeku v pánvi vložíme podušené houby. Podle potřeby přidáme zbytek másla, zasypeme moukou a opékáme tak dlouho, až se hnědá mouka přichytí ke dnu pánve. Pak do ní vlijeme vývar, dobře rozmícháme a povaříme na hustou omáčku. Podle chuti okořeníme. Svíčkové řezy omáčkou přelijeme, podáváme s bramborovým gratinem.
Bramborový gratin
1 kg brambor, 5 vajec, 1/2 l horkého mléka, 60 g másla, hrst kerblíku nebo petrželky, sůl, pepř
Běžným způsobem připravíme bramborovou kaši, vmícháme do ní máslo a sekaný kerblík a zašleháme vejce. Dáme do vymaštěné zapékací mísy a v horké troubě do zlatova upečeme. Na stůl neseme v zapékací nádobě.
Borůvková bublanina
1/2 l mléka, 3 lžíce cukru, citronová kůra, půl lžičky soli, 3 vejce, asi 400 g hladké mouky, 3 šálky borůvek (malin, ostružin, rybízu i angreštu), 3 lžíce másla, cukr na posypání
Mléko, strouhanou citronovou kůru, 2 lžíce cukru, sůl a žloutky rozkvedláme, pak přidáváme mouku, až vytvoříme lité těsto jako na lívance. Ušleháme pevný sníh, do něhož nakonec zamícháme lžíci cukru. Sníh zlehka vmícháme do těsta. V pekáči rozpálíme máslo, nalijeme do něj těsto – asi na tři prsty vysoko, poklademe borůvkami nebo jiným ovocem, posázíme oříšky másla a v horké troubě pečeme přibližně hodinu. Bublanina musí chroupat – pak je to pochoutka! Před podáváním pocukrujeme.
Pokud se nám vše povedlo, můžeme si pochutnávat jako Mistr Dvořák na letním bytě.
Popisy k obrázkům
Autor fotografií: FOTO FRANTA PROVAZNÍK, REALIZACE A STYLING JANA VANĚČKOVÁ