U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Medové pokušení

Kategorie: Vaříme | Autor: Antonín Tony Linhart

ORIGINÁLNÍ POKRMY Z BĚŽNÝCH SUROVIN

Med divokých včel byl vítanou pochoutkou už v pravěku. Ve starověku se bez medu neobešla jediná hostina a středověk rozhodně nezůstal pozadu. Medem se sladilo ve všech domácnostech až do doby, kdy byl vystřídán laciným řepným cukrem. A to není zase tak dávno. Včelímu medu byla vždy připisována tajemná moc, stejně jako včelám, jejichž poslání souviselo se stěhováním duší zemřelých. Bývalo zvykem podávat o Štědrém večeru včelí med na oplatkách. Med pak chránil člověka od všeho zlého po celý rok. Použití medu v kuchyni je mnohostranné. Od nápojů přes hlavní jídla až po moučníky a cukrovinky. Nejznámějším nápojem z medu je medovina – rok uleželá prý působí jako afrodiziakum. Med dokáže plně nahradit nepříliš žádoucí rafinovaný cukr, pomáhá i při různých onemocněních. Čím je med tužší a cukernatější, tím je také kvalitnější, i když si mnozí myslí, že je tomu právě naopak. Medu je mnoho druhů podle toho, kam včelky zalétají sát nektar. Známe hlavně lesní a luční med, výborný je med jetelový, lipový, levandulový, pampeliškový i akátový. Uvádíme několik “medových” receptů, ale tvořit můžete i podle vlastní fantazie. Počítáme se 4 osobami.

Medové máslo

1/2 šálku másla pokrájeného na malé kousky, 1/2 šálku medu, 1/2 lžičky strouhané citronové kůry

Změklé máslo utřeme s citronovou kůrou a medem. Jako staří Keltové budeme ochucené máslo podávat na sucharech a k tomu připíjet z velké sklenice mléko.

Vepřová žebírka s medovou omáčkou

1,2 kg vepřové pečeně s kostí, 1 cibule, 1 stroužek česneku,

1 zelená paprika, 1/2 šálku olivového oleje, 1/2 šálku rajčatového protlaku, po 1 lžičce soli, bazalky a oregana, 1 lžíce sekané zelené petrželky, 2 lžičky plnotučné hořčice, 2 lžíce worchesteru, střik tabaska, po 1/2 šálku medu, červeného vína a vody (pozn.: pokud použijeme sušené koření, dáme poloviční množství)

Maso přesekneme na poloviny nebo víc kusů po třech žebírkách. Zvolna pečeme na předehřátém grilu a pilně potíráme omáčkou.

Omáčka: jemně nasekanou cibuli, česnek a papriku osmahneme na oleji do světle hněda. Na to dáme všechny uvedené suroviny kromě vína. Vaříme na mírném ohni asi 20 minut, pak zjemníme vínem a zvolna vaříme dalších 15 minut. Pokud po grilování masa nějaká omáčka zbude, podáváme ji horkou zvlášť.

Grilování větších kusů vyžaduje značnou trpělivost, aby se maso propeklo až ke kosti. Přitom se nesmí na povrchu spálit. Chce to prostě trochu zkušeností.

Kuře s medovou polevou

1 větší kuře, 1 velké jablko, 1 velká cibule, hřebíček, skořice, 4 lžíce másla, 4 lžíce medu, sůl a pepř

Kuře osolíme a opepříme. Do jeho vnitřku zašijeme na čtvrtky pokrájené oloupané jablko a cibuli rozkrájenou na kolečka, okořeněné hřebíčkem a skořicí. Kuře potřeme rozehřátým máslem, polovinou medu a dáme do vyhřáté trouby. Pečeme a často podléváme, což při teplotě 160 °C trvá přibližně 1 1/2 hodiny. V polovině pečení ptáka ještě potřeme zbylou polovinou medu. Hotové kuře je nádherně zlaté s lákavou chřupavou kůrčičkou. Na stůl podáváme obložené všelikou zeleninou.

Chlebíček z banánů a medu

100 g lískových oříšků, 3 středně velké banány, 30 g másla, 200 g medu, 3 vejce, 3 lžíce mléka, 1 vanilkový cukr, 250 g hladké mouky, 1 lžička prášku do pečiva, špetka soli, tuk na vymazání formy, podle chuti práškový cukr (nemusí být)

Nasucho opražíme strouhané oříšky a necháme vychladnout. Vidličkou rozmělněné banány podusíme v pánvi na másle a rovněž necháme vychladnout. Ručním šlehačem ušleháme med a žloutky do pěny. Přidáme mléko, vanilkový cukr, banánovou kaši a lehce promícháme. Zašleháme mouku, prášek do pečiva a oříšky. Komu se těsto zdá málo sladké, přidá práškový cukr (nebo pocukruje až hotový moučník). Nakonec vmícháme do těsta pevný sníh z bílků. Dáme do dobře vymazané formy na biskupský chlebíček. Pozor! Banánové těsto se rádo připéká. Tukem na vymazání formy proto nešetřete. Chlebíček pečeme asi 1 hodinu v předem vyhřáté troubě na 180 °C.

Blas Meala (míchaný nápoj z irské whisky)

6 dl pomerančového džusu, 2 lžíce medu, 4 skleničky irské nebo jiné whisky (asi 2 dl), podle chuti hustou šlehanou smetanu

Pomerančový džus zahřejeme téměř k bodu varu. Přidáme med a promícháme. Vlijeme do čtyř sklenic a do každé nalijeme skleničku whisky. Ozdobíme kopečkem šlehačky.

Dobrou chuť přeje

__________________________

Med ochucený bylinkami

NÁŠ TIP

Budeme potřebovat šálek medu a snítky nebo několik lístků čerstvých bylinek (levandule, tymián, rozmarýn, máta, skořice, bazalka). Na mírném ohni opatrně zahřejeme med. Bylinky vložíme do sklenice a teplým medem zalijeme. Pak neprodyšně uzavřeme a necháme aspoň týden uležet. Při prvním ochutnání se nebudete stačit divit.

__________________________

Konzumaci medu nám usnadní speciální dřevěná palička nebo kovová spirála, které do medu namočíme a ten po nich pomalu a stejnoměrně stéká, kam potřebujeme. Nabírání medu bez ulepených prstů slouží také lžička s prohnutým držátkem – lžičku za něj jednoduše zavěsíme na okraj sklenice. Zbylý med odkape do sklenice

Medové pokušení