Mazlíčci na chalupě
Na chalupě a na chatě s námi pobývají také naši psi a kočky. Věnujeme jim co největší péči, protože tu mají větší volnost, mohou snáze přijít jak k úrazu, tak k parazitům.
V přírodě na ně čeká nebezpečí v podobě blech a klíšťat, která přenášejí závažné choroby, jejichž léčba je obtížná a dlouhodobá. Navíc každé druhé klíště může být přenašečem boreliózy, kterou se může nakazit nejen on, ale
i my. Chraňte svého zvířecího kamaráda a dopřejte mu přípravky v podobě repelentů a postřiků (například Arpalit) nebo novinku Fypryst Cat a Fypryst Dog S, M, L a XL, který zaručuje dlouhodobou ochranu proti parazitům u psů i koček.
Volný pohyb
Pokud se proti obtížnému hmyzu chráníte sítěmi do oken a dveří, existují také dveřní sítě s výlezem pro chlupaté kamarády. Novinku na trh dodává Climax. Praktický průlez má čtyři varianty otevírání dvířek: otevřeno ven, otevřeno dovnitř, otevřeno oběma směry a zavřeno. Dvířka dopřejí zvířátkům svobodu pohybu a majitelům domácnost bez nepříjemného hmyzu.
Správné krmení
Grilujeme, pečeme moučníky a pejsci dělají smutné oči a loudí. Je potřeba odolat a nekrmit psa jídlem od stolu, protože ho tím nejen rozmazlujeme a říkáme mu, že má stejné postavení jako my, ale učíme ho i loudit. Pozor dávejme také na časté přilepšování stravy vařeným jídlem. To může mít za následek odmítání klasických granulí.
Pes by měl dostávat jídlo každý den ve stejnou dobu a ve stejném množství. Pokud si misku nesní, odebereme mu ji a dáme až v době, kdy je zvyklý na další krmení, například večer. Taková důslednost se vám vyplatí, protože pejsek se na jídlo bude těšit a okamžitě ho sní. Dospělého psa je dobré krmit dvakrát denně hlavně větší plemena, která jsou náchylná k torzi žaludku.
Překrmování psa
Je důležité jim dávat opravdu jen odpovídající množství i v případě, že bude chodit hodinu po jídle smutně vylizovat misku. Každé psí plemeno má svojí váhu a podle té vždy množství odměřte na základě tabulek na obalu krmiva. „Při dávkování je vždy nutné přehlédnout individuálně k danému psovi. Vždy je lepší krmit méně. Pozor dejte i na pamlsky, nikdy psovi nedávejte více než je povolená denní dávka. Překrmený pes má sklony k obezitě a ztrátě pohybu a s tím přichází i časté zdravotní komplikace,“ varuje Martin Pučálka z Krmiva-pucalka.
Vařená strava
Říkáme si, že přeci není nad domácí stravu a tak pejskovi každý den vaříme maso, rýži nebo zeleninu. Je to neekonomické a zbytečné. Kvalitní granule obsahují přesný počet vyvážených vitamínů a minerálů, které pes potřebuje. Navíc granulovaná strava je prospěšná i pro psí chrup. Pokud již psovi chcete přilepšit například kostí, tak mu nedávejte nikdy vařené, ale syrové. Vařené kosti mohou snadno uvíznout v tlamě nebo žaludku. Naprosto nevhodné jsou kuřecí kosti. Ideální jsou masité kosti z hovězího.
Krmení před procházkou
„Tak jako lidé po jídle odpočívají, měli by odpočívat i psi, aby se veškeré živiny z jídla dobře uložily, a předejdeme tak i torze (přetočení) žaludku. Pes by měl odpočívat nejen před jídlem, ale klid by měl mít i před krmením. Naučte ho vždy jíst, půl hodiny před nebo půl hodiny po procházce,“ radí.
TEXT: REDAKCE
FOTO: ARCHIV FIREM