Manipulace s těžkými materiály
Na přesuny stavebního materiálu, dřeva nebo kamenů na pozemku kolem chalupy často nestačí síly a další pomocné ruce nemusí být k dispozici. Využít však lze jednoduchou a dostupnou techniku.
Nutnost manipulace s různými těžšími břemeny nastává při chataření a chalupaření poměrně často. Zabrat dají třeba pytle s betonem nebo maltou, cihly či střešní krytina při rekonstrukcích, ale i palivové dříví a brikety, kameny na skalku nebo třeba zásoby pitné vody, pokud nemáte vodovod v domě. A stačí třeba „hnutá“ záda nebo náklad, který je pro jednoho či dva lidi příliš těžký, abyste zůstali bezmocně stát. Právě proto je dobré mít po ruce alespoň nějakou základní manipulační techniku, která přesun těžších a rozměrnějších břemen ulehčí.
Kolečko nebo dvě
Asi vůbec nejrozšířenějším pomocníkem je v těchto případech stavební či zahradní kolečko. To stavební by mělo být bytelnější a snést větší jednorázovou zátěž i dlouhodobé pravidelné zatěžování. Všestranná odolnost je vykoupená větší hmotností kolečka, takže například ve svažitém terénu tlačíte do kopce i nemalou váhu samotného manipulačního pomocníka.
Zahradní kolečka bývají výrazně lehčí, čehož výrobci dosahují větším podílem plastů či hliníkových dílů v konstrukci. Z odolného plastu může být i přepravní vana (korba). Zahradní kolečka jsou určena zejména na přepravu listí, větví, posekané trávy nebo kompostu. Zahradní kolečko s ocelovým rámem a hliníkovou či plastovou vanou by mělo zvládnout i náklad polen do krbu nebo hlíny či rozumnějšího množství štěrku, ale na extrémní zátěž obvykle stavěno není. Je však důležité vědět, že největšímu náporu čelí kolečko při opakovaném zatěžování na hranici jeho nosnosti a pohybu na tvrdším terénu. Budete-li tedy stavět nebo rekonstruovat, pořiďte si i za cenu vyšší hmotnosti stavební kolečko s ocelovou konstrukcí a plechovou či hliníkovou vanou, které má už na pohled kvalitní sváry a další spoje a pokud možno také pneumatiku, kterou lze v případě potřeby dohustit.
Kolečko pro univerzální a zahradní použití je lepší vybírat z těch odlehčených, což zajistí například zmíněná plastová vana. Ceny různých typů se pohybují zhruba od osmi set do čtyř tisíc korun.
Zajímavou variantou je motorové kolečko, u nějž dává kolo do pohybu zabudovaný elektromotor s dobíjecí baterií. Například český výrobek s názvem Motúčko stojí v základní verzi kolem deseti tisíc korun a lze jej doplnit širokou škálou příslušenství včetně výměnných korb o různém objemu, nástaveb na přepravky, zadních koleček či sněhového pluhu. Pro aktivního chalupáře či malé rodinné hospodářství je to na pravidelnou manipulaci s těžšími náklady skvělé řešení.
Do kopce i po rovině
Na přesun balíků briket, balené vody, pytlů s rašelinou nebo třeba i sem tam nějakého kusu nábytku či lednice se hodí rudl. Jednoduchý princip, který využívá optimálního vyvážení nákladu, předurčuje tento dvoukolový vozík ke snadné přepravě i takových věcí, které by vám daly při pouhém ručním přenášení pořádně zabrat.
Rudlů je na trhu celá řada od lehkých skládacích z hliníku a s plastovými kolečky, vhodných spíše pro přepravu většího nákupu, až po univerzální s ocelovou konstrukcí, nafukovacími koly a nosností přes tři sta kilogramů. Podobně jako u kolečka platí, že bytelnější rudl s větší nosností i sám víc váží, ale pokud má vozit těžší náklad, je třeba konstrukci nepodcenit.
U rudlu je důležitý i rozměr tzv. lopaty, tedy plošiny v dolní části, na kterou se náklad nabírá. Kratší plošina dovoluje snadnější podebrání břemene, to ale na ní může být nestabilní. Delší a širší lopata dobře uveze různé bedny a bedýnky, a pokud na ni plastovou přepravku upevníte, je výborná třeba na rychlé přeložení naštípaných polínek pod střechu.
Kratší lopata je vhodnější pro rychlou manipulaci s pytli cementu a obecně se lépe hodí k převážení jakéhokoli materiálu v pytlích. Ale při správně zvoleném náklonu uvezete i na krátké lopatě rozměrnější náklad, třeba i těžkou pračku nebo skříň. Důležité je využívat při práci nejen spodní nákladovou plochu, ale také konstrukci, za kterou rudl při jízdě vedete. K ní se dá náklad pro větší stabilitu upevnit gumovými či tkanými stahovacími popruhy.
Kladky a navijáky
Užitečným, jednoduchým a levným prostředkem k ulehčení manipulace s těžšími předměty může být i kladka s kusem pevného, nejlépe horolezeckého lana. Závěsná kladka pomůže při zvedání břemen do výšky a výrazně ulehčí třeba zvedání věder s maltou či betonem při stavbě nebo omítání patra. Zkušení svépomocní stavebníci takový jednoduchý stavební výtah dobře znají.
Kladka je však skvělá i při manipulaci s trámy a kulatinou, může ulehčit nabírání vody ze studny a nouzově poslouží i při přetahování nákladu „smykem“ na paletě, když je například potřeba přesunout menší hromádku cihel nebo kamení.
A to už se dostáváme k navijákům, u nichž sílů lidských paží k tažení lana přes kladku a navíjení nahrazuje elektromotor. Navijáky poslouží ke zvedání, ale zejména k tahu a utáhnou opravdu hodně, třeba i auto.
Na chalupě je využijete zejména jako pomocnou sílu, která dá do pohybu plně naložené kolečko, čtyřkolový zahradní vozík nebo pokácený strom.
Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem a Shutterstock