Máme rádi králíky
Pes je náročný na výcvik a venčení, kočka je příliš nezávislá, morče je sice nenáročné, ale moc inteligence nepobralo. Proč to tedy nezkusit se zakrslým králíčkem? Je mírný, učenlivý a heboučký…
Pro koho se chov králíčka hodí? Například pro fotbalové brankáře. Ušáci v sobě mají tryskový pohon, a chcete-li je například chytit dříve, než zmizí pod gaučem, musíte se po nich vrhnout elegantní robinzonádou. Uspokojí i elektrokutily, kteří rádi vyměňují rozhlodané elektrické šňůry za nové.
Ale nyní už vážně. Především: chovatel by raději měl mít králíčky dva – dvě samice nebo kastrovaného samce se samicí. Králíčci jsou společenští tvorové a ve dvojici se v nepřítomnosti majitelů cítí spokojeněji. Zkušení chovatelé dodávají, že s dvojicí králíků také rychleji proniknete do záludností jejich chovu a také si s nimi užijete dvojnásobek zábavy.
Aby soužití nebylo soužení
Ještě před nákupem se seznamte s vlastnostmi a nároky zakrslých králíků, abyste od nich neočekávali nesplnitelné. Bude zvířátko poslouchat? Naučí se něco?
Pokud začnete s výchovou dostatečně brzo, bude vás králíček poznávat a vyhledávat. Naučí se, co nemá dělat, a zvykne si na jméno. Nebude se bát cestování, cizích lidí ani zvířat. Přivykne i na vodítko. Ale ještě jednou opakujeme: pokud začnete s výchovou včas. S výchovou nenásilnou a v prostředí, kde se váš svěřenec bude cítit bezpečně. Ale je to – jak dodají zkušení praktici – bez záruky. Králíci jsou zkrátka individuality.
Bude čistotný?
Divocí králíci mají v přírodě společné záchody. I domácí králíčci rychle pochopí, že mají chodit na misku s kočkolitem, a budou ji vyhledávat. S absolutní čistotností ale počítat nemůžete, zvláště u králíků, kteří mají celodenní volnost pohybu na poměrně velkém prostoru. Vzhledem k tomu, že králíci jsou do značné míry noční tvorové, bude lepší umístit jejich kotec dostatečně daleko od ložnice. S tím nikdo nic nenadělá.
Kouše? Ničí věci?
Králíci vyjadřují své city olizováním a oštipováním zuby. Králičí puberťák může zkoušet i opravdu kousnout. To vše se dá výchovou odnaučit. Přesvědčit králíčka, aby neohlodával nábytek, pokojové rostliny nebo elektrické šňůry, ovšem není možné. Vše je třeba před jejich hlodáky nějak ochránit a schovat mimo dosah. Hodně pomůže správná strava s dostatkem větví na broušení zubů.
Kromě přítulnosti a čistoty mu můžeme připsat k dobru, že je tichý a za svým pánem dokáže hopkat jako pejsek. Je schopen naučit se jednoduchým pravidlům a dokonce přijde na zavolání.
Králičí láska prochází žaludkem
Tohle rčení platí hned dvakrát. Králíci úzkostlivě dodržují používání svého záchodu i proto, že první uložený trus požírají. Vzhledem k nedokonalému trávení v něm ještě zbývá příliš mnoho důležitých živin. Teprve ty další bobky už nechá králík bez povšimnutí.
Základem králičího jídelníčku musí být vždy seno. Dokonce i tehdy, když se ušák může napást na trávě, měl by se nejprve zasytit senem. Většina z nás nepochází ze zemědělských rodin, proto se bude hodit upozornění: čerstvě nasušené seno musí dozrát! Ještě několik týdnů pokračuje prosychání a enzymatické procesy. Teprve dozrálé seno můžeme zkrmovat, aniž by naše strávníky nadýmalo.
Čerstvá tráva, zelenina i ovoce jsou důležitým doplňkem králičího jídelníčku, ale opravdu jen doplňkem. To hlavní, co králíkům poskytují, je voda a zpestření chuti. Nezbytností jsou větve ke hlodání. Opravdu větve – tvrdý chléb ani granule nestačí k obrušování řezáků i stoliček!
Granule jsou pro králíčka krmeného kvalitním senem a čerstvým zeleným krmením opět jen doplňkem stravy. Pozor: neplatí, že čím víc vitamínů a minerálů, tím jsou zdravější! Například nadbytek vápníku a vitamínu D může vašim strávníkům uškodit. Také živočišné bílkoviny, vajíčka, med nebo zrní (výrobci rádi používají vznešené označení „cereálie“) patří do stravy jiných zvířat, než jsou králíci. Nepodlehněte nebezpečnému marketingovému lákadlu – obsahu kokcidiostatik. Dětem přece také nepodáváte celoživotně penicilín, aby nedostaly angínu!
Miss uši
Které plemeno zakrslých králíků prohlásit za nejkrásnější? Těžká volba. Především je dobré vědět, že nejprve lidé šlechtili plemena normálně vzrostlých králíků a teprve pak k některým z nich vytvářeli jejich zmenšenou podobu. Dbát o čistokrevnost plemen je projevem úcty k práci šlechtitelů. S čistokrevnými svěřenci se můžete účastnit i výstav, užijete si hezkých starostí s výběrem vhodného partnera a poznáte tak spřízněné chovatelské duše. Nemusíte se ale vyhýbat ani křížencům. Legrace si s nimi užijete stejně a navíc se u nich často projeví tzv. heterózní efekt: kříženci bývají vitálnější než jejich čistokrevní rodiče. Majitelé psů voříšků vědí, o čem tu mluvíme.
Mezi zakrslými plemeny můžeme vybírat ta angorská, jejichž dlouhou srst musíme pravidelně stříhat. Pěkný je i klasický bílý hermelín s krásně kulatou hlavou a krátkýma ušima. K dispozici jsou i zakrslíci siamští, červení, modří (ve skutečnosti šedí s modravým nádechem), divoce zbarvení nebo strakatí. Ti všichni mají mít hmotnost nižší než 1,5 kg a uši nepřesahující délku 7 cm. Kdo touží po větších mazlících, nechť si pořídí zakrslého beránka. Tito králíčci váží zhruba 2 kg a mají povislé ušní boltce. Vybrat nejkrásnějšího minikrálíčka asi není možné. Všichni jsou roztomilí, bystří a své majitele si dříve nebo později ochočí.
text: RADKA BOROVIČKOVÁ
foto: SHUTTERSTOCK