Malovaný nábytek
Ať se jedná o rustikální, nebo klasický moderní styl, malované vzory na nábytku vdechnou interiéru kouzlo. Dnes už nejsou takové kousky obvyklé, ale lze je sehnat i jinde než ve starožitnictví.
Ještě na konci 19. století byly malované motivy na nábytku naprostou klasikou vyskytující se skoro v každé domácnosti. Truhlice nebo skříně ozdobené ručně malovanými růžemi, tulipány, ptáčky, vázami a různými, zpravidla rostlinnými ornamenty vlastnili jak lidé z vyšší střední třídy, tak prostí venkované. V dnešní době si za takový skvost zaplatíme mnohonásobně více než za obyčejný nábytek z velkoobchodu, ale nic nedodá chalupě větší půvab autentičnosti.
Z čeho lze vybírat
Proto je potřeba prozkoumat trh a zjistit, do jakého druhu nábytku chcete investovat. Může to být restaurovaný dobový nábytek nebo pěkná replika. Možná máte ale doma třeba starší skříň, která ztratila postupem času své kouzlo. To by ji mohly navrátit šikovné ruce některého z umělců, kteří se věnují malbě na nábytek. Nejde tedy o originály dobového malovaného nábytku jako takové, ale o repliky se značnou částí lidskosti a jedinečnosti.
Veronika Fryčová, která své malby realizuje na různých typech nábytku, fantazii meze rozhodně neklade. Najdete u ní kousky, které jsou v chalupářském stylu, ale i s nádechem Provence nebo ve stylu těžkého baroka. Malířka vám vyjde vstříc, je jen na vás, jaké budete mít přání a pro zachování rodinné tradice si můžete na nábytek nechat zaznamenat například data narození svých dětí nebo si vymyslet svůj vlastní erb. Když už jsme u našich ratolestí, můžete jim pořídit třeba krásnou zdobenou postýlku a pokojíček zařídit v pohádkovém stylu.
Jaké se používají barvy
Nejčastěji se používají akrylové barvy, které jsou vodou ředitelné. Pokud budete pořizovat nábytek do dětského pokojíčku, je dobré se ptát na to, jestli je ošetřený speciální barvou. Děti totiž mají ve zvyku velmi brzy vše okusovat či ožužlávat, a proto barvy musí odpovídat speciálním normám určujícím obsah škodlivých látek. Pro Evropu platí norma EN 71 a to pro každého výrobce dětského nábytku či hraček a dotyčný prodejce ji musí pravidelně nechat ověřovat. Jde hlavně o určité druhů prvků, které by mohly ohrozit zdraví vašeho dítěte.
K vidění jsou i klihové barvy, které se vyrábí tak, že se klih nejprve smíchá s vápnem a vzniklá směs se rozvaří. V dřívějších dobách se používaly převážně kaseinové nebo vaječné tempery a dále pak olejové barvy.
Zkuste to sami
Pokud jste odvážní, můžete zkusit malovat na nábytek sami. Pro začátek si ale vyberte kus, na kterém vám tolik nezáleží, abyste případně nebyli zklamaní. Vždyť dříve na nábytek malovali právě obyčejní lidé, ale pravda je, že trochu zručnosti budete potřebovat i na zdánlivě primitivní vzor, jako jsou třeba drobné květiny. Musíte počítat s tím, že nejde malovat přímo na kus vytažený z půdy. Jde o práci, která chce čas a trpělivost. Levné výrobky z neošetřeného dřeva nabízí například IKEA, která k nim dodává i barvy určené právě pro ztvárnění vaší fantazie.
Protože je malovaný nábytek naší chloubou, ale i trvalou investicí, není žádoucí ho ničit špatně zvolenými čisticími prostředky. Většina takových, které jsou k dostání v drogériích, obsahují různá chemická rozpouštědla a příměsi nejen poškozující barvu, ale i zatěžující ovzduší vašich domovů. Pro obnovení vybledlého laku si ve skutečnosti úplně vystačíte s mýdlovou vodou a poté už stačí nábytek jen ošetřit tekutým včelím voskem nebo olivovým olejem.
Na výběr tedy máme ze tří možností. Za prvé, pořídit repliku nebo nábytek se vzorem od lokálního umělce dle vašich představ, za druhé koupit dobový originál a za třetí, pustit se do malby na vlastní pěst. Ať zvolíte jakoukoliv ze tří možností, určitě neprohloupíte a věřte, že vaše návštěvy budou obdivně zkoumat právě malovaný nábytek.
Text: Karolína Waberová
Foto: Zdeněk Roller, František Vaňásek, Pavel Veselý a archiv firem
Malovaný nábytek