Malované kachlíky

Rubrika: Interiér

Přemýšlíte v jakém tónu ladit kachlíky za kuchyňskou linkou? Pokud zvolíte neutrálnější barvu dlaždic, můžete ji dotvořit ručně malovaným obrazem.

Malované kachle s motivem krajiny oživují poměrně tmavý prostor staré roubenky

Keramický obraz s názvem: krajina v zelené tónině oživuje stěnu u dřezu v historicky cenné roubence paní Hýbnerové a evokuje atmosféru dávných dob. Je vytvořený z mozaiky drobných čtvercových keramických dlaždiček. Paní Hýbnerová je ze Sloupu v Čechách a je sousedkou výtvarnice Ireny Maškové. Chalup, které paní Mašková takto vyzdobila, zde najdete tucet – tři z nich jsme navštívili.

Sklářské barvy a kachlíky

Irena Mašková původně pracovala jako sklářská výtvarnice, ale časem změnila profesi. Vlastně jen podklad, na který přenáší své výtvarné vize. Začalo to tím, že si vyzdobila malovanými dlaždicemi novou koupelnu.

„Ještě předtím jsem experimentovala s výrobou vlastních glazur a jejich vypalováním. Trvalo dva roky, než jsem s nimi začala být spokojená… Pak jsem začala obklady z malovaných dlaždic nabízet přátelům a jejich známým.“

Malované motýlky si objednala sousedka paní Maškové

Jedni z nich si odvážně objednali do koupelny obraz svého zamilovaného kousku chorvatského ostrova. Do kuchyně další chalupy zas perfektně zapadla mimořádně pracná ornamentální dekorace – tzv. „utěrkový“ vzor, který vypadá jako běžný sériový výrobek a až bližší průzkum odhalí půvab ruční práce. Paní Maškové se také podařilo přesvědčit konzervativního stavitele nové roubenky, že jeho kuchyň prozáří žluté dlaždice s rozhozeným decentním motivem citronů. Z odolné keramiky, jak se lze přímo ve Sloupu přesvědčit, může vzniknout i originální vývěsní štít.

Dekorované kuchyňské podložky a obraz na stěnu

„U složitějších děl si dělám náčrt v měřítku 1:1, jindy si jen rozmyslím, kde chci mít citron, kytičku nebo něco jiného a maluji z hlavy. Obrázek chorvatského ostrova u pobřeží Brely jsem malovala podle fotografie a má zajímavý osud. Majitelka měla na návštěvě známé, ti onen ostrůvek, vlastně skálu s borovicí u pobřeží poznali, a pak přišli na to, že vlastně na dovolenou jezdí na totéž místo.“

Od bílé k malované

Neglazované dlaždice výtvarnice kupuje jako polotovar. „Sama si míchám z práškového pigmentu a sítotiskového oleje barevné glazury, které se vypalují při 1000 °C. Při zdobení zlatem je ještě jedno vypalování navíc. Navrch vypálím krycí průhlednou glazuru, takže dlaždice jde dvakrát až třikrát do pece. Hrnčíři používají glazury ředitelné vodou, které navíc mohou mít atest i pro styk s potravinami, ale mně víc vyhovuje moje vlastní receptura.

Nepoužívám žádná razítka, jak se může na první pohled zdát. I když barevný vzor mých dlaždic je skoro vždy čtverečkovaný, maluji čtverečky jedním tahem vhodně širokým štětcem.“ Všechny tyhle nápady se rodí v obyčejném domě s keramickou dílnou a obchůdkem v přízemí. V krámku se můžeme také pokochat pestrou škálou podložek pod hrníčky, realizacemi domovních čísel a znamení a závěsných keramických obrázků.

Zkuste to taky

Veselá dílna s veselými kachlíky

Malování na dlaždice si můžete sami zkusit i s barvami prodávanými v obchodech s výtvarnými potřebami. Nejprve se vytvoří bílý nebo jiný základ, který se nechá dobře zaschnout. U kupovaných glazovaných dlaždic tenhle krok odpadá, ale musíte je velmi důkladně odmastit. Pak malujete barevný vzor, který po mírném zaschnutí ještě můžete po vzoru paní Ireny rozškrabovat dřevěnou tyčinkou a dozdobit detaily v jiné barvě. Pak výtvor vypálíte, ale pokud jej nakonec nepřetřete ještě odolnou průhlednou glazurou, nebude vaše dílo tak trvanlivé a odolné.

Kontakt: maskova@seznam.cz

TEXT: RADKA BOROVIČKOVÁ
FOTO: ZDENĚK ROLLER

Malované kachlíky

Malované kachlíky