U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

MALOSKALSKO

Kategorie: Venkov | Autor: VLADIMÍR KAŇKA

Maloskalsko náleží k nejmalebnějším koutům Českého ráje a Pojizeří. Jeho osu tvoří údolí řeky Jizery a Ještědskokozákovský hřbet. Na ně se vážou cenné přírodní partie s bizarními útvary Suchých skal a Vranovského hřebenu.

Nádhernou přírodní scenérii Maloskalska doplňují mnohé památky a stavby lidové architektury. Naší první zastávkou bude Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova.

Dlaskův statek

Tento soubor staveb s roubeným patrovým domem obdélníkového půdorysu je významným muzeem lidové architektury horního Pojizeří. V Čechách ojedinělý celek tvoří stavení s dlouhou pavlačí, stodolou a dvojími vraty. Podle Pamětí rychtáře a kronikáře Josefa Dlaska, nejznámějšího držitele statku, byl dům „…r. 1716 přestavěný z dolení zahrady nahoru, sem i stodola, protože dole voda tuze škodila a ledy i hnůj pobraly…“ Součástí usedlosti je socha Panny Marie z roku 1784 a patrový roubený špýchar, který byl v šedesátých letech přenesen z Malého Rohozce. Obytné stavení odlehčují podstávky, v kraji nazývané „kozy“, které podpírají konce stropních trámů a nesou tíhu srubových stěn patra. Tak se stavělo nejen v Pojizeří, ale i ve velké části severních Čech.

   Statek je expozicí bydlení a života na Turnovsku v 19. století. Jsou tu například ukázky dobového oblékání či přípravy svatby. Další exponáty jsou i v patře. V bývalých maštalích pro koně následuje soubor selského náčiní potřebného pro obdělávání polí a luk a jejich sklizeň včetně vozů a koňských postrojů – věci již neznámé dětem počítačového věku.

Statek i okolní stavby jsou fascinující ukázkou umu a péče tehdejších tesařů a truhlářů, ať už prohlížíme nápaditě zdobenou lomenici, pavlač, velkou světnici, černou kuchyni, maštale a chlévy či obydlí výměnkáře a komory v patře. Ještě za života Josefa Dlaska se statek přestavoval a jak on sám píše „…hrozně se napracoval, až celý zmrňavěl“. Ještě připomeňme, že vrata statku se tak zalíbila starým národopiscům, že byla předlohou vstupní brány do české chalupy na Zemské jubilejní výstavě roku 1891.

Malá Skála

Centrem oblasti je ale obec Malá Skála, vzdálená z Dolánek šest kilometrů. Je oblíbeným východiskem turistických tras a horolezeckých výstupů. Nad řekou se vypíná známý Panteon s kaplí, kousek výš je zřícenina hradu Frýdštejna a vrch Kopanina, z jehož rozhledny je lepší rozhled než z Kozákova, naproti lákají Suché skály.

   V Malé Skále v blízkosti mostu přes Jizeru, v místní části Vranové, se vyjímá Boučkův statek z přelomu 18. a 19. století. Je to velké roubené patrové stavení s podstávkami, které dnes slouží jako hospoda a současně galerie výtvorů malíře a sochaře Josefa Jíry. Sbírku doplňují staré snímky Maloskalska, historické tisky a ukázky výrobků železnobrodských sklářů.

   Statek má částečně rekonstruovanou etážovou lomenici se střídavě šikmo bedněnými díly a komín s kamennou klenbičkou. Zděná část stavby utrpěla zvýšením úrovně vozovky.

   Podobný ráz má i protější přízemní roubenka, dnes sloužící jako trafika. Na protilehlé straně Jizery upoutá pár roubených chalup s šikmo bedněnými štíty. Zajímavá je také patrová roubenka ve stráni s mansardovou střechou.

***

KDYŽ SE ŘEKNE…

* ETÁŽOVÁ LOMENICE Dekorativně skládaný štít, vodorovně rozdělený na několik různě zdobených částí

* MANSARDOVÁ STŘECHA Střecha, rozdělená římsou do dvou úrovní o různém sklonu

* PODSTÁVKA Trámy podpírající roubené nebo hrázděné patro stavení, obvykle segmentově vykrojené

Dlaskův statek v Dolánkách, pobočka Muzea âeského Ráje v Turnově, je otevřen mimo pondělí od června do září 9.00 – 17.00 hod., únor až květen a říjen 9.00 – 16.00 hod.

O autorovi| TEXT A FOTO: VLADIMÍR KAŇKA

Popisy k obrázkům

Dlask§v statek v Dolánkách dnes slouží jako muzeum

Roubené stavení s mansardovou střechou právű prochází rekonstrukcí

V přízemí Boučkova statku v Malé Skále se může turista občerstvit a pak si prohlédnout galerii, umístěnou v patře

Malý obchod naproti Boučkově statku je zachovalou roubenkou se šindelovou střechou

Autor fotografií: FOTO: VLADIMÍR KAŇKA

MALOSKALSKO