Malířské pomůcky – nejen barvy a štětce
Malířské a lakýrnické práce můžete zvládnout bez zbytečného nepořádku a případných škod. Chce to jen pořídit si několik užitečných a osvědčených pomůcek.
Nepřesné tahy štětce a barva, odstřikující z válečku, jsou nepříjemné průvodní jevy při každém malování. Nejde jim zcela zabránit ani při použití toho nejlepšího malířského náčiní a nevyhnou se jim ani zkušení řemeslníci. Nábytek, podlahy, rámy oken či dveří nebo radiátory však můžete před znečištěním barvou poměrně jednoduše ochránit.
Na trhu jsou k dostání různé typy krycích fólií a kartonů, stejně jako malířské pásky, které zabrání škodám při nežádoucím „přetažení“ štětce nebo válečku a dobře poslouží také jako ochranný předěl při vytváření vícebarevných ploch.
V balíčku i v roli
V malířských potřebách či hobbymarketech obvykle zakoupíte mikrotenové krycí fólie v balíčcích, které postačí k ochraně nábytku, oken nebo dveří. Jsou velmi lehké, což občas působí komplikace. Nejsou-li k nábytku či jakékoli jiné chráněné ploše dostatečně pevně přichyceny, stačí malý průvan, fólie může sklouznout a ušpinit se od barvy na straně, která by měla zůstat čistá.
Lze tomu zamezit použitím krepové malířské pásky, kterou se fólie dostatečně upevní. Na rozdíl od plastových lepicích pásek se malířská páska snadno odstraňuje a obvykle dobře drží na jakémkoli suchém a čistém podkladu.
Krycí fólie existují v podobě běžné plachty v rozměrech 4 x 5, 4 x 12,5 a 2 x 50 metrů. Dostupné jsou však také v rolích, což výrazně usnadňuje manipulaci a umožní bez větších potíží „zabalit“ i předměty či součásti interiéru, které se klasické mikrotenové plachtě poněkud vzpouzí.
Firma Europack Chrudim například nabízí fólie v rolích o rozměrech od 18 cm x 20 m až po 270 cm x 16 m. A zajímavou variantou jsou rovněž fólie v rolích opatřené samolepicí páskou. Takovou fólii při odvíjení z role rovnou přichytíte na chráněnou plochu a po malování ji opět snadno sundáte.
Pro ochranu podlah se lépe hodí zakrývací kartony. Jsou to pásy vlnité lepenky, které se snadno odvíjí z role, vydrží poměrně značnou mechanickou zátěž, neprosáknou a lze je použít i při tapetování, bourání nebo jiných stavebních pracích jako ochranu podlahy před prachem. Po skončení práce se kartony i s nečistotami opět svinou do role a je uklizeno.
Pro méně náročnou práci je k dostání i zakrývací papír, který nemá ochrannou vrstvu vlnité lepenky. Papír i lepenku v kombinaci s malířskou páskou můžete použít i k zakrytí nábytku, fólie však obvykle vyjdou levněji. Pokud se ale kartony nepoškodí a neslepí, lze je použít opakovaně.
Není páska jako páska
Důležitou pomůckou jsou i samolepicí malířské pásky. Jejich kvalita se odvíjí především od schopnosti pásky udržet se na stěně či jiném povrchu co nejdéle, aniž byste při jejím odstraňování strhli i vrstvu nátěru pod ní. Profesionálové proto často doporučují vyhnout se při malování stěn nákupu nejlevnějších neznačkových ochranných krepových pásek. Ty mohou dobře posloužit k ochraně okenních rámů, okrajů radiátorů, nábytkových rohů nebo pro přichycení fólie. Chcete-li však použít maskovací pásku pro vytvoření linek, přechodů barevných ploch nebo speciálních efektů, vyberte takovou, která je pro tento účel vyrobena.
Europack dodává například speciální konturovací pásku na oblouky a ostré linky, která je vyrobena z pružné fólie, je určena pro jemnou práci a po stržení nezanechává na povrchu zbytky lepidla. Užitečná je i speciální páska na trhliny, kterou lze trhlinu či prasklinu ve stěně jednoduše přelepit a poté zamalovat.
Pro běžnou práci pak postačí maskovací krepové pásky, ale při výběru se vyplatí ověřit dobu, po kterou se podle výrobce udrží na zdi bez toho, aby při stržení napáchala škody. Výrobci to uvádějí na obalu.
www.europack.cz, www.tesa-tape.cz
TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: SHUTTERSTOCK, ARCHIV FIREM