Malířské náčiní

Rubrika: Dílna

Nabídka nástrojů pro ruční aplikaci nátěrových hmot je v současné době velmi široká. Představuje ji pestrý sortiment štětců, štětek, válečků a dalších pomůcek a příslušenství.

Při malování válečkem potřebujete plastovou mřížku pro odstranění přebytečné barvy po namočení válečku

Natěrací štětce jsou tradičními a univerzálními nástroji pro aplikaci všech druhů nátěrových hmot. Základními skupinami jsou štětce ploché, kulaté a speciální.

Ploché štětce

Volba nejvhodnějšího štětce závisí jak na druhu nátěrové hmoty, tak i na charakteru natíraného povrchu. Standardně je většina plochých štětců osazena vlákny z čisté přírodní štětiny. Tyto štětiny mají vynikající předpoklady pro absorpci a následné roztírání nátěrové hmoty. Vlákna jsou dutá a směrem ke špičce se kónicky zužují, což zaručuje jejich pružnost. Povrch je pokryt drobnými šupinkami a konec roztřepen na několik jemných vláken (tzv. praporek) – díky tomu štětiny dobře nasávají a roztírají nátěrovou hmotu. Spodní část vlákna je rozšířena do tzv. cibulky – ta napomáhá pevnému držení vlákna po zalití tmelem ve zděři štětce.

Ploché štětce jsou vhodné pro práce menšího rozsahu

K osazení natěracích štětců jsou používána též syntetická vlákna na bázi polyesteru nebo polyamidu s jemně rozštěpenými konci. Někdy bývají i ve směsích s přírodní štětinou a vhodné jsou zejména pro speciální řady plochých štětců. Nejčastěji jsou to štětce pro vodou ředitelné nátěrové hmoty (obvyklé označení AKRYL). Nabízeny jsou i speciální štětce pro lazurovací nátěry dřeva. Jsou opět osazeny štěpenými polyesterovými vlákny, tato vlákna jsou však obvykle tužší, aby zaručila kvalitní zatření lazury do povrchu dřeva.

Držadla štětců jsou vyráběna dřevěná nebo plastová, ta mohou být i vícekomponentní s částmi povrchu z měkké protiskluzové hmoty. Tvar držadla by měl maximálně vycházet vstříc možnosti pohodlného držení štětce v pracovní poloze.

Kulaté štětce

Tenčí části dřeva se dobře natírají plochým štětcem

Tyto tradiční štětce stále mají své příznivce, i když jsou užívány méně často než štětce ploché. Kulaté štětce jsou obvykle osazeny směsí přírodní štětiny a žíně nebo čistou štětinou. Jsou použitelné pro všechny druhy nátěrových hmot, díky dobré absorpci barvy najdou uplatnění zejména při nátěrech ocelových konstrukcí a jiných členitých ploch. U nejkvalitnějších kulatých štětců pro profesionální užití jsou vlákna štětin v hlavě štětce uspořádána do klínovitého tvaru (tzv. klínové štětce).

Speciální štětce

Zatímco ploché a kulaté štětce mají v zásadě velmi univerzální použití, speciální štětce jsou určeny pro méně běžné případy aplikace nátěrových hmot. Do této skupiny zařazujeme například štětce zároháky. Jde v zásadě o ploché štětce s dlouhým držadlem a šikmo postavenou hlavou. Jsou určeny zejména pro malířské a lakýrnické práce na špatně dostupných místech a nátěry členitých topných těles.

Štětka hranatá se syntetickými štětinami

Štětce lyonské kulaté a ploché s delším držadlem a malou hlavou slouží pro drobné lakýrnické a dokončovací práce nebo opravy nátěrů. Díky dlouhému držadlu jsou vhodné i pro těžko dostupná místa.

Teleskopická tyč k malířskému válečku

Linkovací štětce slouží pro vytváření linek a obrysů a konečně fládrovací soupravy jsou sady štětců, určené k vytváření imitace struktury dřeva na natíraném povrchu. Obsahují několik speciálních typů štětců – modler, rozhaněč, šlohák, vidličák, zahlazovák.

Malířské štětky

Malířské štětky jsou tradičními nástroji pro nátěry stěn a fasád, jsou nezastupitelným pomocníkem, pokud se rozhodneme pro tradiční vápenný nátěr. Osazeny jsou vlákny z přírodní štětiny nejvyšší kvality. Můžeme volit mezi štětkou kulatou či hranatou v různých velikostech a s různou délkou vláken. Délka štětin je měřítkem kvality a výrazně ovlivňuje také cenu výrobku – štětky s kratšími vlákny nacházejí proto uplatnění hlavně u hobby uživatelů, štětky s dlouhými štětinami u profesionálů.

Různé druhy válečků

Válečky k nanášení barev se liší velikostí, konstrukcí a druhem potahového materiálu. Maloplošné válečky (mini a midi) v délkách 5, 10 a 15 cm jsou určeny k lakýrnickým pracím. Pracovní plocha je tvořena polyuretanovou pěnou (moltopren), nebo různými druhy plyšů. Moltoprenové válečky se používají pro vodou ředitelné a syntetické barvy. Pro vysokou kvalitu povrchu lakované plochy dobře poslouží válečky s povrchem FLOCK.

Speciální váleček na sádrokarton (vlevo) a váleček malířský SPARTA s potahem tkaným a s vlákny na bázi polyakrylu a polyamidu

Plyšové válečky představují velmi širokou škálu různých potahových materiálů. Mezi nejběžnější patří velur (přírodní vlákna), zaručující kvalitní povrch laku jak pro vodou ředitelné nátěrové hmoty, tak i pro barvy na bázi méně agresivních organických rozpouštědel. Obdobnou odolnost mají i plyše s polyakrylovými vlákny, nejvyšší odolnost a životnost mají plyše s vlákny z polyamidu (nylon, perfekta…), které lze použít pro všechny typy nátěrových hmot.

Malířská stěrka

Malířské válečky slouží pro malířské práce v interiérech a k nátěrům hladkých ploch. Univerzální válečky mají mezi tělesem válečku a potahovým plyšem tenkou vrstvu měkkého pružného polstru, schopného eliminovat nerovnosti natíraného povrchu, umožňující jak práce v interiérech, tak i na méně hrubých fasádách. Fasádní válečky jsou silně polstrované a určené pro nátěry fasád včetně hrubých a nerovných povrchů.

Základním příslušenstvím při použití malířského válečku je jeho držák. Je tvořen plastovou rukojetí, v níž je nalisován nosný drát kruhového průřezu. Ten má pro držáky maloplošných válečků a hobby vestanových malířských válečků průměr 6 mm. Dále je pro práci potřebná plastová mřížka pro odstranění přebytečné barvy po namočení válečku a její rovnoměrné rozložení po obvodu válečku, a vana na barvu. Pro rozšíření dosahu při práci můžeme použít teleskopickou tyč (dodávány jsou v délkách 1,3 m, 2 m, 3 m).

Další malířské pomůcky

CQ fólie pro použití v interiéru

Jedná se zejména o náčiní pro přípravu natíraného povrchu – drátěné kartáče, brusné papíry a plátna, škrabky a stěrky. Úklid po práci usnadní použití maskovacích pásek, zakrývacích fólií či CQ fólií (kombinace maskovací pásky a fólie v různých šířkách). Velmi účinnou formou ochrany zejména v případech, kdy dochází k intenzivnějšímu odstříkávání nátěrové hmoty, je použití savých fólií – to je kombinace savé textilní vrstvy, na jejíž jedné straně je termicky aplikována nepropustná polyetylenová fólie.

TEXT: PETR PETŘÍČEK
FOTO: SPOKAR A IVAN POLTAVEC

Malířské náčiní

Malířské náčiní