Malé vodní hříčky

Rubrika: Zahrada

Vodní plocha zkrásní každou zahradu, velkou i malou. A nemusí jít zrovna o jezírko, může to být dřevěný sud, fontánka, pítko, korýtko, vanička nebo jiná nádoba napuštěná vodou.

Pokud máte na terase dost místa, můžete sem postavit větší nádrž na vodu a vodní hladinu v ní oživit vodotryskem

Vodní prvek bývá častou součástí okrasné zahrady, kterou doplňuje a vnáší do ní pohyb, zvuk a efekt zrcadlení. Voda, ať už stojatá, nebo v pohybu navíc přitahuje mnohé živočichy od hmyzu až po žáby a ptáky. Ten, kdo nechce budovat jezírko, může vystačit s nějakou vodotěsnou nádobou – džberem, sudem, korýtkem nebo i terakotovou mísou. Do zahrady ji lze zakomponovat jen tak postavenou mezi okolní zeleň nebo ji úplně či částečně zapustit do země.

Ptačí pítko či koupadlo seženete u některého z malých výrobců keramiky

 

Bublající fontány

K oblíbeným patří nádoby s vodou tekoucí či prýštící. Jsou to různé fontánky, které stačí postavit na určené místo a zapnout do zásuvky, případně před tím smontovat z několika jednoduše sestavitelných dílů stavebnice vybavené čerpadlem. Tato zurčící a bublající zařízení nepotřebují stálou dodávku vody, protože voda v nich neustále cirkuluje. Na zimu je však třeba fontánu uklidit, aby v ní voda nezamrzla.

I to nejmenší jezírko zahradu zkrášlí

 

Ptačí koupadla a pítka

Ptačím koupadlem se může stát jakákoliv mělká nádoba stojící obvykle na nožce. To proto, aby k ní tak snadno nemohla kočka. V přírodě jsou ptáci zvyklí pít z kaluží a v této vodě se i koupají, v horkých letních dnech, však přírodní „nádržky“ vysychají a ptáci vezmou zavděk i dalšími možnostmi. Pokud ptačí pítko či koupadlo postavíte před okno, můžete se těšit z pozorování malých opeřenců. Nezapomeňte však na pravidelné čištění koupadla a doplňování vody.

Mnohé chrliče a fontánky vypadají přirozeně

 

Vodní rostliny

Většina vodních rostlin potřebuje pro své kořeny vrstvu zeminy na dně nádrže a dostatek slunce. Nádoby na rostliny proto musí být dostatečně hluboké a prostorné. Nejmenší variety leknínů vyžadují 15-45cm hloubku vody.

 

Většina vodních rostlin potřebuje pro své kořeny vrstvu zeminy na dně nádrže a dostatek slunce. Nádoby na rostliny proto musí být dostatečně hluboké a prostorné. Nejmenší variety leknínů vyžadují 15-45cm hloubku vody.

 

DOBRÉ RADY

  • Na zimu je třeba fontánku odpojit, vypustit vodu a uložit v domě nebo sem přenést aspoň čerpadlo.
  • Při čištění ptačích koupadel a pítek nepoužívejte žádné chemikálie.
  • Voda v sudu nebo jiné menší nádobě se rozhodně nehodí pro chov okrasných ryb. Ryby potřebují vodu studenou, čistou, částečně zastíněnou a dostatečně hlubokou.

Bytové i zahradní fontánky se nabízejí v mnoha tvarech a podobách, stačí si vybrat

 

Je až s podivem, jak rychle nádoba s vodou přiláká zvědavé živočichy

 

 

 

TEXT MARTINA LŽIČAŘOVÁ

FOTO FRANTIŠEK VAŇÁSEK, THINKSTOCK A SHUTTERSTOCK

 

 

 

Malé vodní hříčky

Malé vodní hříčky