Malé opravy kamen
Kamna někdy potřebují opravit a dá se to zvládnout i svépomocí. Často tak předejdete větším škodám a můžete vrátit do hry i topidlo, které vypadá, že už definitivně dosloužilo.
Údržbu i drobné opravy kamen na tuhá paliva se určitě vyplatí nezanedbávat zejména z bezpečnostních důvodů, protože některé závady by po čase mohly způsobit požár. Mnohdy přitom stačí jen vyměnit poškozenou část, případně se pustit do oprav s materiálem běžně dostupným v hobbymarketech.
Krbová kamna
U krbovek lze mnoho dílů po jejich opotřebení či poškození snadno vyměnit. Seženete je na internetu, ale i v železářství nebo v odděleních hobbymarketů, kde se prodávají kamna a příslušenství k nim. Praskne-li sklo ve dvířkách krbových kamen, lze snadno objednat nové. Musíte ho správně změřit (včetně rezervy, aby zapadlo) a zvolit raději silnější i kvalitnější.
Z dvířek se po čase uvolňuje i žáruvzdorná těsnicí šňůra. Ta se často prodává v sadě s lepidlem používaným pro její uchycení. Je třeba zvolit správnou tloušťku a nepodceňovat její důležitost. Dvířka snáz přilnou, těsní a nehrozí zbytečný únik tepla, kouře nebo jisker.
Krbová kamna jsou obvykle vyrobená ze svařených plátů ocelového plechu nebo odlitá z litiny. Levná kamna mohou časem proreznout, a pokud je neopravíte, raději se jich zbavte. Vnitřní vyzdívku pak tvoří šamotové cihly různých tvarů a rozměrů, často jsou vyskládané „na volno“. Jestliže se drolí nebo popraskaly, vyměňte je. Lze je koupit v už zmíněných hobbymarketech, případně v kamnářských e-shopech. Na potřebné rozměry se nařežou pomocí řezného kotouče na kámen (na šamot) na úhlové brusce.
Plechy a kouřovina
Starší kamna (Petry) často dobře slouží celá léta a pro jejich bezpečný provoz je potřeba je hlavně udržovat v kondici. Zkoroduje-li například plechový popelník, tedy nádoba ve spodní části, do níž propadává roštem žhavý popel, lze snadno sehnat nový v různých rozměrech. Před objednáním tedy pečlivě změřte popelník původní, případně výšku, šířku i hloubku prostoru, do nějž se zasouvá. Jednoduše se musí vejít dovnitř tak, aby šel snadno vyndat a aby bylo možné bez problémů dovřít spodní dvířka. Ta se dají u kamen typu Petry vyměnit rovněž, někdy se totiž ulamují jejich litinové závěsy a jakákoli netěsnost i provizorní upevnění mají vliv na provoz.
Hlídejte i kouřovody, protože zvlášť ty levnější plechové se mohou po čase propálit a korodovat. Pečlivě změřte jejich průměry. Nejčastější jsou 120, 130 a 150 mm, výchozím rozměrem je průměr napojení vývodu z kamen, na nějž se roura kouřovodu nasunuje. Obecně by měl zůstat stejný od kamen do komína, případně se směrem od kamen do komína zvětšovat, ne naopak. Případné nesrovnalosti v rozměrech lze řešit tzv. přechodkami.
Nejčastější závady kamen
- Prasklé žáruvzdorné sklo
- Uvolněné těsnicí šňůry
- Korodující či propálené roury
- Děravý popelník
- Poškozený rošt
- Drolící se šamotová vyzdívka
Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock a se svolením firmy OBI