U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Malé jehličnany pro venkovské zahrádky III.

Kategorie: Zahrada | Autor: ing. Petr Pasečný

Třetím dílem pokračujeme v představování menších stálezelených neopadavých jehličnanů. Dnes přidáme charakteristiky méně vzrůstných smrků, borovic, tisů a jedlovců. Uvedené druhy a kultivary tvoří průřez těmi hezkými a nenáročnými.

Smrk (Picea)

Všechny druhy smrků (je jich asi 50!) jsou převážně vyšší stromy s úzkou až kuželovitou korunou. U několika druhů se vyskytují zakrslé až plazivé kultivary.

P. abies ‘Clanbrassiliana’ a ‘Compacta’ mají široce kuželovitý, hustý a stěsnaný vzrůst. Stromky, vysoké jen asi 1,5 m, zdobí světlezelené jehlice.

P. abies ‘Formanek’ je průhonický výpěstek, rozšířený v celé Evropě. Je úplně plazivý, zakrslý, vysoký jen 0,1 až 0,2 m.

P. abies ‘Little Gem’ roste ploše kulovitě, je hustý, úplně zakrslý, světle zelený. Dorůstá jen 0,3 m.

P. abies ‘Nidiformis’ roste také ploše kulovitě, ale je podstatně hrubší a větší. Dorůstá až 1 m při průměru 2 m.

P. glauca ‘Conica’ je už téměř půl století klasikou mezi zakrslými jehličnany. Má kuželovitý tvar a světle zelené jehlice. Roste velmi pomalu. Rostliny na obrázku (str. 43 vlevo nahoře) jsou na tomto místě vysazeny už více než 30 let a dorostly do výšky 160 cm (sazenice byly vysoké 15 cm). Podobně kultivary ‘Alberta Globe’ s kulovitým vzrůstem a ‘Laurin’ se vzrůstem velmi úzkým, téměř sloupovitým, rostou oba rovněž velmi pomalu.

P. omorika má zakrslý kultivar ‘Gnom’, který je vzhledově velmi podobný původnímu druhu, je široce kuželovitý, zakrslý, vysoký jen do 0,5 m. Také P. pungens má zmenšeninu v podobě ‘Glauca Globosa’, což je vlastně zakrslý “stříbrný” smrk. Dorůstá výšky 1,5 – 2 m. Nízké, plošně se rozrůstající kultivary tohoto druhu jsou např. ‘Glauca Procumbens’ nebo ‘Glauca Prostrata’, oba vysoké do 0,5 m.

Co se týče nároků těchto smrků, tak P. abies roste lépe ve vyšších polohách, ve vlhčích půdách a v oblastech, kde je i vlhčí vzduch. Snáší mírný polostín.

P. glauca se spokojí (přechodně) i se suššími podmínkami. P. omorika roste dobře i v sušších půdách na slunných až úpalových stanovištích a snáší znečištěné ovzduší. P. pungens vyžaduje světlé stanoviště, ale spokojí se s běžnou zahradní půdou a znečištěné ovzduší snáší také dobře.

Borovice (Pinus)

Z nízkých, plošně se rozrůstajících borovic mají největší význam a použití kleče – P. mugo. Pěstuje se řada kultivarů vysokých od 0,3 do 2 m. Jsou to nenáročné jehličnany, které se spokojí s normální zahradní půdou a slunným stanovištěm. Při výsadbě více kusů vytvoří za pár let zapojený porost.

P. mugo var. pumilio má široce ploše kulovitý vzrůst a vzpřímené větévky. Je vysoká 0,3 m. Var. mughus je vzrůstnější (až 1,5 m) rozložitý až poléhavý keř s plazivými kmínky. K zakrslým kultivarům patří např. P. mugo ‘Gnom’, ‘Humpy’, ‘Kobold’, ‘Mops’ a další. Úplně zakrslá a pomalu rostoucí je také známá “šmidka” – P. heldreichii ‘Šmidt’. Vyžaduje slunce, teplo a dobře snáší sušší půdy.

I naše domácí borovice lesní P. silvestris má několik nízkých až zakrslých kultivarů. Kultivar ‘Albyns’ je plazivý, jen 0,3 vysoký, ‘Globosa Viridis’ je kulovitě vejčitá, tmavě zelená, vysoká 1,5 – 2 m. ‘Watereri’ je kompaktní, kulovitá, modrošedá, vysoká většinou do 2 m. Mají stejné nároky jako kleče.

Douglaska (Pseudotsuga)

P. menziesii je vzrůstný stromovitý jehličnan, který má několik nízkých kultivarů. Nejoblíbenější a nejpoužívanější je kultivar ‘Fletcheri’, který má vzrůst ploše kulovitý, šedozelené zbarvení a výšku (po mnoha letech) maximálně 1 m. Další kultivar ‘Tempelhof Compact’ je kulovitý, tmavozelený, vysoký jen 0,5 – 0,7 m. Oba vyžadují dostatek slunce (ale snesou i lehké přistínění) a hlubší, vlhčí půdy.

Tis (Taxus)

Tisy patří mezi pomalu rostoucí jehličnany. Nejrozšířenějším druhem, u nás původně domácím, je T. baccata, který roste stromově nebo tvoří vzrůstné keře. Tento druh je základem mnoha kultivarů, odlišných celkovým vzhledem nebo barvou jehličí. K těm nízkým patří např. kultivar ‘Adpressa Aurea’, který má krátké, přitisklé převážně žlutě pestré jehlice, keřovitý vzrůst a výšku jen 1,5 – 2 m. Úplně poléhavý až plazivý, široce rozložitě rostoucí je kultivar ‘Repandens’, který je zeleně zbarvený a dorůstá výšky jen asi 0,5 m. Kultivar ‘Washingtonii’ je rozložitě keřovitý, má převislé žlutozelené větvičky a je vysoký max. 1 – 2 m.

Jsou vhodné na slunce i do polostínu a rostou dobře v každé normální zahradní půdě. Dobře snášejí řez.

Jedlovec (Tsuga)

Několik moc hezkých kultivarů nám dala především severoamerická T. canadensis. Kultivar ‘Nana’ má vodorovné, na okrajích mírně převislé větvičky s jemnými jehlicemi, široce rozprostřený vzrůst a po mnoha letech na vhodném stanovišti výšku 0,5 – 0,7 m. Kultivar ‘Bennett’ je zakrslý, ploše kulovitý, světle zelený. jen 0,5 – 0,6 m vysoký. Podobné rozměry i tvar má ‘Jeddeloh’. Kultivar ‘Prostrata’ je plazivý, tmavozelený, jen 0,2 m vysoký.

Vyžadují vlhčí, hlubší půdy, vyšší vzdušnou vlhkost a dostatek světla, ovšem ne úpal.

***

Pseudotsuga menziesii ‘Fletcheri’

Pinus mugo var. ‘pumilio’

Pinus heldreichii ‘Šmidt’

Picea glauca ‘Conica’

Taxus baccata ‘Repandens’

Picea pungens ‘Glauca Globosa’

Tsuga canadensis ‘Nana’

FOTO AUTOR

Malé jehličnany pro venkovské zahrádky III.