Malá zahrádka
Menší plocha pozemku zahradnický rozlet sice poněkud omezuje, ale při správném naplánování a organizaci se tu najde místo pro vše, co každý z nás považuje za nezbytné.
Jiné požadavky bude mít na malou zahrádku rodina s dětmi nebo domácími mazlíčky, jiné zahrádkář, který dává přednost užitkovosti, a úplně odlišné ten, komu na údržbu zahrady zbývá jen minimum času. Přesně to, jak se chystáte zahradu využívat, by tudíž mělo být vodítkem k jejímu založení nebo úpravě. Pak ještě zbývá rozhodnout se pro styl, do něhož ji chcete ladit, zda dáte přednost venkovskému, romantickému, středomořskému, minimalistickému atd.
Rozdělte ji
Prostorovým členěním plochy vytvoříte iluzi většího prostoru, protože zahrada nepůjde přehlédnout jedním pohledem. Vertikální prvky, jako jsou skupinky menších stromků a keřů, řidší živé ploty, loubí, stupňovitá výsadba a malá jezírka, přitáhnou oči, takže jednotlivé části objevujete postupně, a tím na vás zahrada působí dojmem hloubky prostoru. Za tímto účelem můžete využít svažitý terén pro přirozeně působící stupňovitou zahrádku anebo rovný pozemek upravit do terásek navezením zeminy. Vytvoříte tím oddělené plochy pro odpočinek, hry i užitkovou zahradu.
Pracujte s liniemi
Dalším optickým trikem je vytyčení diagonál pomocí zahradních cestiček, záhonů či řady stromků a keřů od vstupní branky nebo místa se zahradním sezením. Cestičky se také mohou různě klikatit mezi vyšší vegetací a získat na délce.
Vyvýšené a stupňovité záhony rovněž dokážou rozčlenit plochu a poskytnout větší prostor pro pěstování okrasných rostlin i zeleniny. Květiny či bylinky můžete pěstovat také vertikálně v květináčích, truhlících nebo speciálních vacích zavěšených na zeď, plot nebo pergolu. Zaberou díky tomu naprosté minimum místa.
Propojte zahradu s okolím
Plot nechte zarůst popínavkami nebo před něj předsaďte méně košaté dřeviny, vytvoříte tak dojem pokračování zahrady dál v přírodě. Anebo opačně, vsaďte na nízký plot tam, kde máte výhled na louku, do lesa, na vodní hladinu apod. Dokonce můžete plot i vynechat, když podél hranice pozemku vykopete hlubší příkop, který bude ztěžovat vstup nezvaným návštěvám. Pak bude vizuální propojení s přírodou dokonalé.
Dobré rady
- Zahradní stavby jako altánky, kůlny či pergoly umístěte u čtvercového pozemku do rohů, v případě dlouhého úzkého do jeho vzdálenější části, aby svou hmotou neubíraly plochu pro zeleň a nebránily pohledu na ni.
- Nemusíte se vzdát ani vzrostlého stromu, ale zůstaňte u jednoho, maximálně dvou. Můžete si tím zajistit dostatečnou úrodu oblíbeného ovoce a zároveň přirozený stín.
Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock