Magnetické vrtačky
Možná výraz magnetická vrtačka slyšíte poprvé nebo si pod ním nedovedete nic představit – tento typ nářadí totiž používají profesionálové.
Vrtačku pro korunkové vrtání kovů si pořídí málokterý kutil. Není ale špatné rozšířit si obzory. Třeba jednou narazíte na „neřešitelný“ problém, který nakonec překonáte právě díky magnetické vrtačce.
Dodatečné otvory
V praxi montážních firem se poměrně často objevuje potřeba zhotovovat otvory do již sestavených či usazených kovových konstrukcí, dílů a zařízení. Pokud mají být tyto otvory kvalitně a rychle vyvrtané, navíc v komplikované pozici například nad hlavou, je ideálním řešením použití magnetické vrtačky.
Magnetický je stojan
Magnetická vrtačka je ve své podstatě kombinací ruční vrtačky a stojanu s magnetem – většinou elektromagnetem, výjimečně s permanentním magnetem. Ten je přitahován ke všem feromagnetickým materiálům (např. železo, ocel), čímž vytváří pevné spojení s obráběným materiálem. Přilnavá síla magnetu je v řádu tisíců až desetitisíců newtonů, takže teoreticky udrží několik set kilogramů až tun. Velikost jeho přídržné síly rychle klesá se zmenšující se tloušťkou podkladu a zhoršující se kvalitou nebo čistotou povrchu obrobku.
Jádrové vrtání
Magnetická vrtačka představuje ideální komplet pro vrtání se spirálovými, ale především jádrovými (korunkovými) vrtáky. Ty se od spirálových vrtáků odlišují tím, že neodvrtávají celý průřez otvoru, ale pouze jeho obvod (mezikruží), což je u větších průměrů výrazně efektivnější. Kompaktní stroj navíc uživatelům přináší vysokou přesnost, dobrou ovladatelnost a konstrukci s rozměry, která umožňuje použití magnetické vrtačky i ve stísněných prostorách.
Text: Tomáš Krásenský
Foto: archiv firem