Lučany nad Nisou
Na začátku minulého století na Jablonecku bylo rušno. Vyráběla se tu skleněná bižuterie, mačkaly se skleněné perle a skleněné knoflíky. Není divu, že ve třicátých letech tady žilo 3× více obyvatel než dnes.
Město je vzdáleno 4 km od Jablonce nad Nisou a 15 km od Liberce. Nejvyšším bodem se 787 m je vrchol Bramberk s kamennou rozhlednou z roku 1912 vypínající se na severozápadě. Převážná část Lučan nad Nisou se rozprostírá v chráněné krajinné oblasti Jizerské hory.
Jedna z nejstarších obcí Jizerských hor, Lučany nad Nisou, se od roku 2006 může opět chlubit statusem města, který jí byl po 2. světové válce odňat. Zahrnuje i Horní Maxov či Jindřichov, a tak se její území zarývá hluboko do nitra Jizerek.
Bohatá minulost
Německy zvaný Wiesenthal an der Neiße má své historické kořeny v době baroka, tedy v 17. století, kdy česko-německé rody začaly osidlovat toto území jako zemědělci přivydělávající si tkaním a předením, teprve později, v 18. století, se zde vytvořila síť výroben sklářského průmyslu. Jedním z místních slavných je i původní rod Swarowski.
Turisticky zajímavým územím je táhlé mělké údolí linoucí se z města Smržovky až po sjezdovky na kopci Severáku. Tato oblast okolo potoků s rozlehlými pastvinami měla před sto až sto padesáti lety poměrně značné osídlení. Dokonce se traduje, že jen v údolí Smržovského potoka, v takzvaném Gruntu, nyní v Záhoří, bylo několik hospod, a dokonce více než deset „veřejných domů“.
Poloroubené chalupy
Místní architektura zahrnuje klasické poloroubenky, ty jsou téměř shodné s těmi krkonošskými, ale již rozdílné od chalup Lužických hor, které jsou často s podstávkami. Typické pro tuto oblast především podél hlavních cest jsou zděné domy v pseudoklasicistním či secesním stylu. V současné době je paradoxem, že mnozí zdejší občané jsou zde svými kořeny stejně dlouho jako lufťáci. V padesátých letech většina z nich získala chalupy po odsunutých Němcích po 2. světové válce.
Záhoří jako nová rekreační oblast se stalo středem pozornosti i mnoha muzikantů klasické hudby, ale také výtvarníků. Jejich potomci, dnes již z třetí generace, pokračují v nekonečné práci v renovaci chalup.
V posledních letech se bohužel začíná ztrácet původní ráz krajiny tím, že se na několika místech dřívější volně rozptýlená zástavba mění na zahuštěný satelitní styl nové výstavby bez návaznosti na zdejší tradiční architekturu.
Když se řekne
Skleněné perle
V bižuterní oblasti se používá pro skleněnou napodobeninu přírodní perly výraz perle. Vyrábějí se v nepřeberném množství barev a velikostí. Podle způsobu výroby rozlišujeme perle mačkané, broušené, vinuté, foukané, voskované, sintrované a perličky.
Rozhledny v okolí
Okolí s množstvím rozhleden nabízejících krásné výhledy je jako stvořené pro pěší i cyklisty. Například skvělým cílovým bodem pro výlety je rozhledna Nisanka, která byla otevřena v r. 2007 na Novoveském hřebeni. V létě se pak můžete vykoupat na lučanském koupališti a v zimním období si zalyžovat na vleku U pily nebo se projet na běžkařské trase Krojčenk.
Text: Robert Virt
Foto: Robert Virt a Shutterstock