Linoleum a PVC

Uvažujete o nové podlahové krytině? Nebojte se použít linoleum či PVC. Uplatní se zejména v kuchyni, koupelně a předsíni.

PVC firmy Jupeko je pěkné i v chalupě

Linoleum je často mylně považováno za syntetický výrobek. Jedná se však o čistě přírodní produkt. Vyrábí se z přírodních surovin: lněného oleje, pryskyřic, korkové nebo dřevité moučky, pigmentů, vápence a juty tradiční technologií již více než 100 let.

Korkové linoleum je pružnější a měkčí, ale rychleji se prošlape. Lino s dřevitou moučkou je pevnější a odolnější. Linoleum je trvanlivé, antistatické, ohnivzdorné a dodává se v pestré škále většinou jemných teplých přírodních barev. Pro obytné a středně namáhané prostory se používá tloušťka 2 mm, pro náročnější zatížení 2,5 mm i více. Na pokládku linolea se používá např. disperzní lepidlo Thomsit L 240 D.

Marmoleum

Marmoleum je obchodní označení druhu linolea. Je vyrobeno z uvedených přírodních surovin a plnivem je dřevitá moučka. Má jako každý druh lina přirozenou antistatičnost a prach i špínu z něj snadno a rychle odstraníte. Na jeho povrchu nedochází kmnožení bakterií, a proto je vhodnou podlahovinou pro lidi trpícími alergiemi nebo astmatickými obtížemi. Koupit je můžete v rolích, nebo jako plovoucí systém ve tvaru lamel či čtverců na desce HDF v mnoha barevných dekorech. Lepí se například Elastocolem Marmoleum nebo ekologickým disperzním lepidlem Schönox Linobond.

Přírodní linoleum Veneto XF firmy Tarkett

Marmoleum click je právě druhem plovoucího systému. Pod vrchní vrstvou je voděodolná, extrémně hustá dřevovláknitá HDF deska, opatřená z rubu vrstvou korku. Pokládka marmolea click je obdobná jako u dřevěných plovoucích podlah, bez lepení.

Kromě Marmolea existují ještě další obchodní označení druhů linolea jako například Artoleum, Marmorette, Colorette, Linosom a další. Ceny linolea se podle typů a míry zátěže pohybují od 400 do 1200 Kč/m2.

Podlahovina PVC

Synteticky vyrobená podlahová krytina PVC (polyvinylchlorid) je často nesprávně označovaná jako „lino“. PVC podlahoviny se dělí na homogenní a heterogenní. Homogenní PVC je vyrobeno z jedné, většinou 2 mm silné vrstvy, probarvené v celé tloušťce. Trh nabízí několik variant designů, např. jednobarevný, mramorovaný nebo s různými vzorci.

Vzory na PVC jsou plastické a téměř k nerozeznání od originální předlohy

Heterogenní PVC se skládá ze dvou či více vrstev. Spodní vrstvu tvoří podložka, na ní je fotomateriál a svrchní průsvitná vrstva je nášlapná. Čím je nášlapná plocha vyšší, tím je PVC kvalitnější a déle vydrží. Viditelnou částí PVC je fototapeta nebo potisk. Díky tomu si můžeme vybírat ze široké škály vzorů různých přírodních materiálů, jako jsou dřevo, kámen, dlažba i kovy. Heterogenní PVC může také být měkčené nebo tvrzené. K využití v obytných prostorách je určeno především měkčené.

Podlahoviny PVC se vyrábějí v rolích širokých 2, 3, 4 až 5 metrů. V členitých prostorech se dnes bytová PVC už nespojují klasickým svařováním jako dříve, ale spojováním za studena – jsou sleptány chemicky, takže ve spoji není žádný třetí materiál, kazící dekor a jeho viditelnost. Při pokládce PVC můžete použít například disperzní lepidlo na podlahoviny D 321 nebo PKL 324. Ceny podlahovin PVC se podle jejich typů, tloušťky materiálu a schopnosti zátěže pohybují od 170 do 270 Kč/m2.

Vinylové podlahy

Vinylová podlahovina dokonale imitující dřevo

Jednou z variant PVC kritin jsou vinylové podlahy. U podlah z měkčeného vinylu tvoří nosnou vrstvu skelné rouno, které zaručuje rozměrovou stálost krytiny. Na ně je nanesena vrstva PVC potištěná fotomotivem. Pro trvanlivost a odolnost proti otěru je na povrchu čirá nášlapná vrstva. Měkká rubová mechanická pěna zajišťuje tepelnou a zvukovou izolaci i tvarovou paměť materiálu. Vyrábí se ve čtvercových, obdélníkových nebo lamelových panelech a kromě dřeva vzhledově imituje sklo, keramickou a kamennou dlažbu.

Některé vinylové podlahy mají protiskluzný povrch pro vlhké prostředí. Pokládka je velmi jednoduchá. Vinylové dílce se kladou těsně vedle sebe, proto mezi nimi nevznikne žádná spára. Na pohled působí dojmem, že podlaha je z jednoho kusu. Důležité je vinylovou podlahu pokládat na suchý, rovný povrch. Po nalepení dlaždic je nutné počkat, než lepidlo (např. Duvilax L-58) zaschne. To trvá zhruba 2 – 3 hodiny. Hned poté je možné podlahu začít využívat.

TEXT: PETR PETŘÍČEK
FOTO: TARKETT, FORBO, FATRA, JUPEKO

Linoleum a PVC

Linoleum a PVC