U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

LICHOŘEŘIŠNICE VĚTŠÍ (Tropaeolum majus)

Kategorie: Volný čas | Autor: Filip Jenč a Iva Tvrzová

Byliny pro lékárnu i kuchyni

Kapucínka, nepravé kapary, kapucínská nebo měsíční záře či řeřicha, to jsou lidové názvy letničky se žlutooranžovými až červenými květy, která se pěstuje na zahrádkách i v truhlících na balkoně. Pochází z Jižní Ameriky, kde byla ceněnou léčivkou. Do Evropy ji přivezl roku 1684 holandský zahradník. Použít lze čerstvé květy a listy, čerstvá i naložená poupata, semena. Hlavní účinnou složkou je léčivá silice, obsahující benzylisothiokyanát a síran draselný, rostlina obsahuje i vitamin C.

Sbírá se: poupata, květy a listy (od léta do podzimu), semena (srpen až září)

LÉČIVKA: Užívají se čerstvé květy a listy, vylisovaná šťáva z celé rostliny, čerstvá i sušená semena, odvar ze semen. Díky léčivým silicím má rostlina silné dezinfekční a antibiotické účinky (potírá stafylokoky, streptokoky, salmonely), účinkuje i proti některým kmenům mikroorganizmů, rezistentních na běžná antibiotika. Léčí akutní a chronické záněty močových cest, pomáhá při onemocnění dýchacích cest, podporuje zažívání. Na rozdíl od antibiotik neničí střevní mikrofloru. Posiluje organizmus, zlepšuje imunitu, likviduje kvasinková onemocnění. Nálev z listů se osvědčil při očních infekcích. Jihoameričtí Indiáni využívají lichořeřišnici při některých chorobách srdce a cév, k léčení infikovaných ran.

V KUCHYNI: Čerstvé květy a listy používáme do salátů (mají pikantní štiplavou chuť), na ozdobu studených mís, dezertů, míchaných nápojů, listy do tvarohových pomazánek. Také k ochucení olejů a octů, poupata a nezralé plody se nakládají jako kapary.

KOSMETIKA: Tinktura proti vypadávání vlasů.

JINÉ: Neředěný výluh jako postřik proti vlnatce krvavé.

FOTO ARCHIV a ČEŘ

LICHOŘEŘIŠNICE VĚTŠÍ (Tropaeolum majus)