Levná elektřina pro chalupu
Na cenách elektřiny můžete ušetřit tisíce korun, ale také hodně prodělat. Zjistěte, jaký tarif je pro vás nejvýhodnější a který dodavatel poskytuje nejlepší služby.
Vyznat se dnes v cenách elektřiny není vůbec jednoduché. Dávno pryč jsou časy, kdy u nás byl jeden prodejce elektřiny, který nabízel dva základní tarify. Dnes můžete energii nakupovat od několika desítek obchodníků a výrazně vyšší je i nabídka tarifů. Současně zde panují značné rozdíly nejen z pohledu cenové politiky, odlišná často bývá rovněž úroveň služeb. Opomenout však nelze ani fakt, že vlastníky distribuční sítě jsou nadále ČEZ a v hlavním městě PRE, což se promítá nejen do plateb za energii, ale i do řešení závad, nových rozvodů atd.
Nad tarifem se zamyslete
Volba správného tarifu je velmi důležitá. Speciálně pro chataře je určena sazba pod kódovým názvem D61d. Jedná se o sazbu, v níž platí celoročně od pátečního poledne až do nedělní 22. hodiny nízký tarif. Zákazníkům je tedy za odebranou elektřinu účtována nižší cena. Po zbytek týdne ale platí celoročně vysoký tarif. Před rozhodnutím o volbě tarifu pro vaši chalupu či chatu je proto potřeba hodně pečlivě uvážit, zda bude rekreační objekt využíván zejména o víkendech, nebo zde lidé budou trávit třeba celé léto. Pokud totiž za odpočinkem budete vyrážet v průběhu celého roku, třeba o letních nebo zimních prázdninách, nemusí se chatařský tarif D61d vyplatit.
Výhodnější pak pro vás může být distribuční sazba D01d, která se vyplatí pro nižší spotřebu do 700 kWh ročně. Využíváte-li na chalupě zařízení s větší spotřebou, například boiler na ohřev vody, bude nejvýhodnější dvoutarifní sazba D25d, kdy jde nízký tarif 8 hodin každý den po celý rok. Většinou je rozdělen na čtyři hodiny odpoledne a čtyři v nočním čase.
K získání dvoutarifní sazby, jako je třeba právě D25d, je nutné splnit určité podmínky, zejména musí být instalovaný silný spotřebič, například již zmiňovaný boiler. Víkendovou sazbu D61d naopak může získat úplně každý, kdo si o ní zažádá u svého dodavatele energií.
Důležité je také vědět a mít na zřeteli, že měnit distribuční sazbu lze jednou za 12 měsíců. Pokud byste tak chtěli učinit dříve, může vám tuto žádost energetická společnost zamítnout.
Jak poznat dobrého dodavatele elektřiny
Při výběru si vždy ujasněte, co od nového dodavatele očekáváte, a poté své představy porovnejte s konkrétními nabídkami. Základem je cenová nabídka, dále pak kvalita klientského servisu a poskytovaných služeb. Dobře zvažte i to, jak jsou sepsané smlouvy a pečlivě koukněte také na obchodní podmínky, v neposlední řadě si přes internet vyhledejte reference na daného obchodníka. Prověřte si, jaká je historie dodavatele a jak dlouho společnost úspěšně funguje na energetickém trhu. To, že je někdo nováčkem v oboru, sice automaticky neznamená, že jsou jeho služby špatné, ale stará-li se jen o stovky či jednotky tisíc odběrných míst, nemusí být jeho postavení na trhu příliš silné. Případné hospodářské výkyvy ho tak mohou ovlivnit mnohem citelněji než velkého poskytovatele elektřiny, a tím pádem ani jeho ceny nebudou stabilní.
Informace přes internet
Zastavme se nyní u jednotlivých kritérií podrobněji. Cenová úspora oproti stávajícímu dodavateli je pro řadu klientů tou hlavní motivací. Dnes už naštěstí nemusíte běhat po pobočkách poskytovatelů elektřiny, ale nejvýhodnější tarif zjistíte tak, že využijete internetovou kalkulačku. Stačí zadat několik základních informací a kalkulačka vám ihned ukáže, kolik zaplatíte u jednotlivých dodavatelů a kolik můžete ušetřit.
Cena je jistě klíčová, ale určitě nespoléhejte jenom na ni. Pokud byste se nechali zlákat tou nejnižší nabídkou, aniž byste si zjistili více informací, možná byste po krátkém čase byli hodně nemile překvapeni. Často si totiž zaplatíte jen za omezený rozsah služeb. Vždy se proto zajímejte, co za danou cenu skutečně dostanete.
Možná se to úplně nezdá, ale klientský servis je téměř stejně důležitý, jako samotná nabízená cena elektřiny. Rozsah klientských služeb určuje vybraná produktová řada. Některá z nich nabízí v ceně pohodlnou správu vašich účtů a faktur přes internet, jiná zase možnost využívat bezplatnou infolinku 24 hodin denně či fixaci ceny elektřiny.
Správný dodavatel by vás měl informovat o všech novinkách i aktuálních změnách v nabídce, a to vždy bezplatně. Zjistit jeho úroveň vám pomůže také zkušební hovor na infolinku.
O solidnosti dodavatele vám mnohé prozradí obchodní podmínky a samotná smlouva. Ti nejlepší dodavatelé mají veškeré informace a dokumenty natolik srozumitelné, že pro vás budou pochopitelné i bez vysokoškolského diplomu. Na pozoru se ale mějte tehdy, pokud obsahují až příliš dodatků pod čarou psaných drobným písmem. Ušetříte si pozdější rozčarování nad nesmyslnými podmínkami či sankcemi. Zajímejte se také o aktivační poplatky či poplatky za předčasné ukončení smlouvy. Důležité je se ptát na vše, čemu nerozumíte.
Text: René Flášar
Foto: Shutterstock