U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

LETOS VYMALUJEME!

Kategorie: Speciál – malujeme, tapetujeme, natíráme | Autor: Martina Lžičařová

Dospěli jste letos k rozhodnutí, že budete malovat? Než se pustíte do práce, společně si zopakujme, jak postupovat.

Nejprve zjistíme, v jakém stavu je podklad. Měl by být vyzrálý (u nových omítek), pevný, suchý a čistý, zbavený nečistot, mastnot, prachu a nesoudržných vrstev. Pokud nejsou podkladní vrstvy dostatečně nosné, buď je zpevníme penetračním nátěrem, nebo je odstraníme. Nosnost podkladu ověříme po namočení malby.

* Klihové malířské barvy po namočení malby ztmavnou, pouští a otírají se. Dají se ze zdi snadno omýt. Pokud jsou ale naneseny ve více vrstvách, nepodaří se nám je většinou zpevnit ani penetračním nátěrem.

* Disperzní interiérové barvy za mokra neztmavnou, vykazují dobrou soudržnost a je možné je dále přetírat.

* Vápenný nátěr se po namočení neotírá, ale ve větší vrstvě může praskat.

Staré nepřilnavé, odlupující se nátěry za mokra oškrábeme špachtlí nebo omyjeme houbou. Zbytky původní malby rozmyjeme pomocí štětky a mýdlové vody nebo vody s malým přídavkem saponátu. Chystáme-li se vymalovat disperzními (omyvatelné a strukturní) barvami na hlinkový podklad, může se starý nátěr nabalovat na váleček, proto jej radši včas odstraníme.

Pozor na plísně!

Plísně odstraníme z povrchu stěn tak, že je oškrábeme a omyjeme. Trvalé řešení vyžaduje odstranění vlhkosti nebo tepelných mostů spolu s odstraněním napadené omítky. Dočasným řešení je použít nátěrovou hmotu a přípravky s obsahem účinných fungicidních látek.

   Přípravu před malováním ještě můžou zkomplikovat různé skvrny – rez, dehet, zbytky barev, mastnota, provlhnutí apod. Ty zakryjeme vhodným izolačním nátěrem, který zamezí prostupu ve vodě rozpustných látek z podkladu a který necháme důkladně proschnout.

   Propadlá místa, prohlubně, vrypy, praskliny vyplníme tmelem a zbrousíme do roviny.

   Potom zakryjeme fólií a zalepíme zakrývací páskou rámy dveří, oken, vypínače, zásuvky, podlahu apod., abychom si ušetřili závěrečný úklid.

Namočte váleček!

Před zahájením práce je vhodné krátce namočit váleček nebo štětku do vody, aby zvláčněly. Usnadní to vyprání nářadí po vymalování.

   Práškové barvy po namočení a promíchání přecedíme přes jemné síto, cedník nebo silonovou punčochu.

   Tónovací barvy rozmícháme do bílé základní barvy.

   Natónované barvy promícháme.

Pozn.: Pro malování specifických podkladních materiálů, jakými jsou např. sádrokarton nebo sanační omítky, volíme k tomu určené speciální interiérové nátěrové hmoty.

   Malování začínáme vždy stropem. Obvykle postupujeme od okna ke dveřím. Pro první nátěr je vhodné použít malířskou štětku, neboť barva se lépe roztírá a víc se vetře do podkladu. Při nanášení druhé vrstvy a při aplikaci disperzních nátěrů je snadnější pracovat s válečkem. Stěny malujeme štětkou od stropu dolů, váleček se nasazuje doprostřed a tahy se rovnoměrně vedou nahoru a dolů, přičemž se končí svislým tahem shora dolů.

O autorovi| Martina Lžičařová, ve spolupráci s firmou HET

Popisy k obrázkům

1 Univerzální tónovací přípravek Kolorka do vnitřních i venkovních malířských nátěrů má 14 odstínů

2 Disperzní stěrkový tmel k univerzálnímu, plošnému použití

3 Disperzní tmel pro místní vysprávky prasklin a nerovností

4 Remal Standard je kryvá paropropustná otěruvzdorná interiérová barva, která se dá jednoduše tónovat tónovacími barvami

5 Klasic COLOR je tónovaná matná otěruvzdorná paropropustná rychleschnoucí disperzní barva, která se prodává ve 12 odstínech

Autor fotografií: FOTO HET A BARVY LAKY

LETOS VYMALUJEME!