U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Letní saláty
Kategorie: Volný čas | Autor: Antonín Tony Linhart
Mnoho chutných variant na jedno téma
Salát je v podstatě nejjednodušším jídlem, jaké vůbec existuje. Původně to byla syrová, ochucená a osolená potravina. Odtud i název salát – z latinského salis. Ale od časů Římské říše se hodně změnilo, i salát se proměňoval. Středověk si na saláty zřejmě příliš nepotrpěl a ani doby pozdější. Víme například, že žádný salát nebyl na pořadu jídel, předkládaných císaři Rudolfu II. Uběhla nějaká ta stovka let a ve Francii se stává salát nedílnou součástí každého menu. Alespoň tak informuje známý ctitel vybraných pochoutek A. Brillat-Savarin ve svém díle Fyziologie chuti. Jako příklad je zde uváděn kompletní oběd, jak byl připravován v roce 1740. Poněkud skromněji je salát zmiňován v Pražské kuchařce z roku 1823. Největší rozkvět prodělal salát v Americe. Rychlá příprava a jednoduchost odpovídají americkému způsobu života. Původní evropské, téměř výhradně zeleninové saláty, doznaly řady pronikavých změn. Salát se dnes připravuje jak ze zeleniny, tak z ovoce. Vařené a pečené maso není na škodu. Stejně tak ryby a korýši. Ale to není zdaleka všechno. Jsou tu ořechy, vejce, těstoviny, rýže a dokonce i osmažené kostičky bílého chleba. Salát je prostě všechno se vším a dovoluje odvážně experimentovat. Sytější saláty (s masem, sýrem) jíme ke svačině nebo s pečivem jako oběd či večeři. Chceme-li mít salát lehčí, dietnější a zdravější, nahradíme majonézu, je-li v receptech uváděna, bílým jogurtem nebo kysanou smetanou (nebo aspoň půl na půl). Lehké zeleninové nebo ovocné saláty podáváme i k hlavním jídlům. Ideální je doplňovat saláty zálivkou, která obsahuje rostlinný (nejlépe olivový nebo slunečnicový) olej – díky němu může tělo vstřebat ze zeleniny a ovoce vitaminy, rozpustné pouze v tucích. U nás běžné “vodové” zálivky kvalitě salátu neprospívají. Pojďme si tedy spolu několik zajímavých salátů připravit.
Americký vegetariánský piknik (pro 4 – 6 osob)
1,8 kg sezonní zeleniny a ovoce (rajčata, papriky, řapíkatý celer, okurky, avokádo, kiwi, pomeranče, mango, banány atd.)
Ovoce a zeleninu nakrájíme na sousta a rozložíme na plochou mísu. Do misek připravíme některé ze studených omáček, zvaných dip, do nichž si jednotlivá sousta namáčíme. Varianta: místo zeleniny a ovoce koupíme jen pěkný řapíkatý celer, který rozebereme na jednotlivé stonky. Ty si namáčíme do omáček a ukusujeme.
Tvarohový dip:
250 g majonézy, 100 g netučného tvarohu, 1/2 malé cibule, 1 lžíce kaparů, 1 malá sladkokyselá okurka, sekaná petrželová nať, citronová šťáva, hořčice, worcesterská omáčka, mletý pepř, špetka cukru, sůl
Majonézu s tvarohem dobře rozmícháme, přidáme drobně nakrájenou cibuli, okurku a kapary. Dochutíme ostatními přísadami.
Dip Tisíc ostrovů:
100 g žervé, 1 lžíce kečupu, 2 lžíce majonézy, 2 lžíce sladké smetany, mletý pepř, sůl Žervé utřeme s kečupem, majonézou a smetanou a okořeníme.
Pikantní pomerančový salát (pro 4 – 6 osob)
5 pomerančů, 2 zelené papriky, 200 g šunky v celku, 1 malá cibule, malá plechovka nakládané kukuřice, kelímek kysané smetany, 100 g majonézy, mletá paprika, cukr, sůl
Pomeranče nakrájíme na dílky, papriky na proužky, přidáme kukuřici, šunku krájenou na nudličky, jemně nasekanou cibuli a dílo dovršíme zálivkou: smícháme majonézu se smetanou, obarvíme paprikou, přidáme sůl a cukr. Můžeme podávat s bílým chlebem.
Letní bramborový salát (pro 4 osoby)
400 g vařených brambor, 100 g červené cibule, 250 g sójových klíčků (čerstvých i konzervovaných; lze nahradit i jinou zeleninou), 2 lžíce kondenzovaného mléka, 6 lžic jogurtu, citronová šťáva, drcený kmín, mletý zázvor, hořčice, cukr, sůl
Brambory nakrájíme na tenké plátky, dáme do mísy, přidáme krájenou cibuli, só-jové klíčky, promícháme a dochutíme kmínem, zázvorem a solí. Jogurt rozmícháme s mlékem, ochutíme hořčicí a možná troškou cukru. Zálivku vmícháme do salátu a dáme vychladit.
Chlebový salát z Toskánska (pro 4 – 6 osob)
150 g staršího bílého chleba, 400 g rajčat, 1 malá červená a zelená paprika, svazek jarní cibulky, svazek petrželky a bazalky, 2 stroužky česneku, 2 – 3 lžíce červeného vinného octa, 5 lžic olivového oleje, 1 lžíce kaparů, mletý pepř, sůl
Chléb nakrájíme na kostky a na pánvi na sucho lehce opražíme. Rajčata a papriky nakrájíme na kostičky, cibulku na proužky. K zelenině přidáme kapary, jemně nakrájené bylinky, nasekaný česnek a opražený chléb. Smícháme ocet se solí a pepřem, vmícháme olej. Zamícháme do salátu a dáme asi na hodinu do chladu.
Salát z červeného zelí s jablky (pro 4 – 6 osob)
1 hlávka červeného zelí (asi 800 g), 2 nakyslá jablka, 2 lžíce rozinek, 2 lžíce oleje, citronová šťáva, cukr, bílý pepř, sůl
Zelí nakrájíme na tenké nudličky, posypeme solí a rukama promneme, aby zelí zkřehlo. Přidáme pepř, cukr, olej a citronovou šťávu, nakonec vmícháme na kostičky nakrájená jablka a spařené rozinky. Hodí se jako příloha k masu.
Dobrou letní chuť vám přeje Antonín Tony Linhart
***
JAK DLOUHO NECHAT ROZLEŽET SALÁT?
Každá surovina vyžaduje jinou dobu – listový salát po delší době v zálivce úplně zvadne, rýži a těstovinám zas musíme dopřát čas, aby mohly chuť koření nasát.
1 min.
jemné listové saláty (hlávkový, polníček)
do 5 min. pevnější listové saláty (čínské zelí, čekanka)
15 min.
rajský salát, teplý bramborový salát
půl dne
bramborový, těstovinový salát
přes noc
salát ze slanečků
celý den
rýžový salát
Řapíkatý celer s dipy
Letní bramborový salát
Pikantní pomerančový salát
FOTO ARCHIV AUTORA