Len nejen na chalupu
Lněné textilie neodmyslitelně patří k tradičním chaloupkám a venkovskému způsobu života. V poslední době však obliba tohoto materiálu roste i v moderních interiérech. Kromě nezaměnitelného vzhledu je len oceňovaný i kvůli svým výjimečným užitným vlastnostem.
Mnoho generací našich předků mělo lněné tkaniny ve velké úctě. Pak výrobu látek z vláken stonku lnu setého na čas zastínila velkoprodukce levnější bavlny, nyní se ale len vrací zpět na výsluní. Ačkoliv většina chalupářů na tento poctivý materiál nikdy zcela nezanevřela, v domácnostech se lněné tkaniny využívaly spíš jako kuchyňský textil nebo „obyčejná“ prostěradla.
Současní designéři len znovu objevili a použití lnu se rozšířilo na téměř veškerý interiérový textil. S kolekcemi lněných textilních doplňků přišly jak velké světové značky, tak i menší lokální výrobci, kteří se specializují na stylové vybavení historických interiérů a chalup.
Co věděly už naše prababičky
Oproti jiným vláknům len vyniká svou výjimečnou odolností. Je pevný a i po mnoha vypráních drží tvar. Postupem času se lněná tkanina stává měkčí a poddajnější. Len má ale řadu dalších vlastností, které jej předurčují k širokému využití v domácnosti i módě. Je prodyšný, na dotek příjemný a lehce chladivý. Velmi dobře absorbuje vlhkost, kterou pak zase dokáže rychle uvolnit čili rychle schne. U bytového textilu tyto vlastnosti oceníte například u kuchyňských utěrek, ručníků či ložního prádla.
Lněné tkaniny jsou také vhodné pro alergiky. Na rozdíl od bavlny, hedvábí či vlny má len hladkou strukturu vlákna, takže velmi dobře odolává zašpinění a neulpívá na něm prach. Lněné výrobky také výborně odolávají mechanickému poškození.
Není len jako len
Většina z nás si lněnou látku představuje jako hrubší tkaninu plátnové vazby v přírodní béžové barvě. Současná nabídka lněných výrobků nás ale rychle vyvede z omylu. U oblečení se setkáme třeba se lněným úpletem, u koupelnového textilu zase třeba s vaflovou strukturou látky, tkaninou s vetkaným vzorem rybí kosti nebo složitými žakárovými vzory, které se tradičně vyskytovaly především na svátečních ubrusech. Látky se pak samozřejmě liší i gramáží, takže kromě obvyklých těžších lněných látek jsou k dostání i lehké voály vhodné třeba na záclony.
Dokonalá nedokonalost
I při různém zpracování si ale len zachovává své charakteristické vzhledové vlastnosti. Pro lněné látky je typická například nestejnoměrná síla vláken, která v tkanině vytváří nezaměnitelnou strukturu a působí tak přirozeným rustikálním dojmem.
Len lze sice dobře bělit i barvit, jeho přírodní šedobéžové odstíny jsou ale často vyhledávané. Právě vícebarevnost vláken přírodního lnu a nedokonalost lehce zmačkané tkaniny se postará o příjemnou neformální atmosféru a navodí pocit útulnosti. Struktura tkaniny ve spojení s přírodními tóny pak v interiéru funguje podobně jako přírodní dřevo – osvěžuje fádnost hladkých povrchů, což je mimo jiné důvod, proč si len tolik oblíbili i moderní minimalisté.
Tradiční vzory
Textil vyrobený ze lněných vláken sluší prostým chaloupkám i moderním domům. Motivy, které jsou tradičně spjaté s venkovským prostředím jsou barevné proužky či kostičky přímo vetkané do struktury látky. Takové povlaky na polštáře nebo závěsy na oknech krásně doplní každou světnici.
Náš tip
Pokud chceme interiéru vtisknout romantičtější podobu, můžeme přírodní tkaninu ozdobit například ažurovým lemem, bavlněnou krajkou nebo jemnou výšivkou. Efektní je také inspirace tradičními lidovými motivy.
Roste na poli
Len se pěstuje především ve vlhčích podhorských oblastech, takže nemusí být uměle zavlažován. Je často označován jako udržitelný materiál budoucnosti. Při jeho produkci se spotřebuje až pětkrát méně pesticidů a hnojiv než u pěstování bavlny.
Text: Veronika Cerhová
Foto: Shutterstock a archiv firem