Lehké střechy na zahradní domky
Malé stavby typu zahradních domků na nářadí, ale i přístřešků na dřevo, pergol či kůlen na skladování dřeva, kol či techniky na údržbu zahrady potřebují lehkou a odolnou střechu.
Krytinu pro uvedené drobné stavby můžete vybírat podle různých kritérií, mezi něž obvykle patří cena, náročnost montáže, případně i to, jakou údržbu bude taková střecha vyžadovat. Hraje-li roli vzhled včetně sladění stavby s okolím, dá se použít i klasická pálená krytina nebo dřevěný šindel či jeho plastová napodobenina. Někdy se hodí prosvětlit domek či kůlnu střechou a pak je dobré použít některou z krytin propouštějících světlo. To jsou obvykle sklolaminátové vlnité role nebo polykarbonátové desky. U polykarbonátů je nutné počítat s vyššími náklady a se zranitelností střechy například při krupobití. Prosvětlení s menšími náklady i nižšími nároky na odolnost lze řešit i dostatečnou výškou stavby a umístěním oken do štítu, která vnitřek domku prosvětlí dostatečně. Pomůže to i v případě, že takovou stavbu používáte i jako dílnu či zázemí pro opravy a údržbu zahradní techniky a nemáte do domku zavedený proud.
Asfaltové střechy
Z mnoha důvodů je lze doporučit pro lehké zahradní dřevostavby jako ideální řešení. Každému nemusí vyhovovat vzhled asfaltových pásů nebo šindelů, ale v sortimentu pásů jsou snadno montovatelné produkty samolepicí a v barvách obvyklých střešních krytin, různé tvary najdete i mezi šindeli.
Střešní pásy bývají i v různých barevných odstínech povrchu (červená, zelená, hnědá, černá), který je tvořen hrubozrnným posypem. Tyto pásy se prodávají jako plnohodnotná střešní krytina s nízkou propustností pro vodní páry a dostatečnou odolností vůči mechanickému poškození.
Střechu však lze pokrýt i pásy, které mají univerzálnější použití. Musí však splňovat určitá kritéria například z hlediska upevnění, kdy je lze buď přitlouct, nebo natavit.
Vlnité střešní desky
Vlnité asfaltové desky bývají dostupné ve dvoumetrové délce a v šířce zhruba od 95 do 110 centimetrů. Můžete je mít v cihlově červené a černé, seženete však i desky v zeleném či hnědém odstínu. Na potřebné rozměry se desky řežou pilou a na konstrukci ze střešních latí se upevňují speciálními hřebíky, jejichž součástí jsou plastové krytky.
Aby střecha dobře vypadala, je důležité dodržet správné rozteče latí podle sklonu a předpokládaného zatížení střechy, přesahy desek, počet a rozmístění hřebů. Při určování laťování, průřezu kontralatí a latí je vždy nutné zohlednit plochu střechy, účel objektu, rozteče krokví i místní klimatické podmínky. Ve ztížených podmínkách je potřeba laťování zhustit, aby nedošlo k deformaci krytiny. Je možná i pokládka vlnovek na bednění, ale pouze v případě nízkého sklonu a při zajištění volného proudění vzduchu pod konstrukcí.
Plechové krytiny
K dispozici je několik možností, z nichž je pro lehkou dřevostavbu vhodná víceméně každá. Záleží na tom, zda je pro vás důležitý vzhled, cena, případně i nutnost opakovaného nátěru. Nejjednodušším řešením je vybrat si ze sortimentu střešních plechů obvykle dostupných bez nutnosti předchozího objednávání ve stavebninách nebo v hobbymarketech. Může jít o obyčejný vlnitý plech v pozinku, který bude po vytvoření zoxidované vrstvičky vyžadovat nátěr.
Chcete-li docílit dokonalého vzhledu, hodí se k tomu nejlépe některý ze systémů pro vytvoření moderní falcované střechy. Použít je možné i profilovanou krytinu, což jsou plechové tabule různých rozměrů a odstínů imitujících skládanou střešní krytinu (tašky). S plechem se pracuje dobře a rychle, upevnit ho lze na latě či záklop z prken nebo OSB desek pomocí vrutů. Při úpravě plechových krytin s ochranným nátěrem na potřebné rozměry je třeba postupovat v souladu s doporučením výrobce, tedy používat ruční či elektrické nůžky na plech, ale neřezat úhlovou bruskou, aby plechy nezačaly rezavět.
U plechových krytin se lze spolehnout na jejich funkčnost na téměř jakémkoli sklonu a tvaru střechy. Plechy se nehodí jen pro střechy zcela ploché nebo střechy s minimálním sklonem, protože ke správné funkci potřebují dobře odvádět vodu.
Výhodu minimální zátěže pro konstrukci mají střechy z hliníku, zhruba dvojnásobně pak střechu zatíží krytiny z ocelových plechů
Průhledné střechy
U malých zahradních staveb je někdy jednodušší a levnější pustit dovnitř denní světlo střechou než osazování oken. K tomuto účelu je k dostání několik typů střešních krytin. I pro střechy s minimálním sklonem jsou určeny sklolaminátové vlnité role, které se zpravidla prodávají v šířkách od jednoho do tří metrů a délkách až třicet metrů. Vybrat si můžete mezi čirými nebo různě zabarvenými rolemi. Jejich montáž je velmi snadná. Upevňují se na rošt ze střešních latí, jejichž rozteč je nutné dodržet podle doporučení výrobce.
Jinou variantou průsvitné krytiny jsou polykarbonátové trapézové desky. Jde rovněž o velmi lehkou a zároveň odolnou krytinu v čirém či různě tónovaném provedení. Trapézové desky jsou ideální pro střechy se sklonem kolem deseti stupňů, kotví se rovněž na latě pomocí vrutů a příslušných podložek a lze je, stejně jako další typy plastových střešních desek či rolí, snadno upravit na potřebný rozměr. Mohou mít hladký nebo strukturovaný povrch.
Víte, že…
Vlastnosti asfaltových pásů ovlivňuje i nosná vložka, která je buď nasákavá, nebo nenasákavá a vhodná, či nevhodná k natavení nebo naopak k mechanickému připevnění k podkladu pomocí hřebíků.
Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock