Lehátka pro pohodlí
V sortimentu zahradního nábytku si vedle obvyklých stolů se židlemi či s křesílky získávají čím dál větší pozornost lehátka. Příjemně se v nich totiž odpočívá a lenoší.
Pokud chceme odpočívat vleže, a třeba si i po únavné práci na zahradě zdřímnout pod širým nebem, je zahradní lehátko ideální volbou. Poskytuje dostatečně širokou i dlouhou lehací plochu, takže na něm můžeme pohodlně odpočívat, opalovat se, číst i spát.
Výhody lehátka
Lehací plocha je většinou rozdělena na dvě části – na té kratší spočívá hlava a záda, na delší zbytek těla. Někdy je lehací plocha rovná „jako prkno“, ale většinou bývá ergonomicky tvarovaná, aby se na ní tělu pohodlně leželo. Kratší část pro hlavu a záda je polohovací, můžeme ji nastavit tak, jak nám momentálně vyhovuje. Na ležení ji dáme téměř do vodorovné polohy, pro lenošení ji sklopíme jen částečně a pro čtení bude vyhovovat mít sklon opory zad jako u křesla – sedět se zvednutýma nohama (tuto pozici lékaři pro odpočinek velmi doporučují).
Někdy bývá delší lehací plocha ještě rozdělena na dvě části tak, aby se dala polohovat pro nohy pokrčené v kolenou nebo se zvednutými chodidly.
Lehátka mají různě řešenou konstrukci, ta vychází buď z rovných linií nebo naopak z ladných křivek. Některá jsou ještě doplněna područkami.
Jaký materiál zvolit
Volba materiálu, ze kterého je lehátko vyrobeno, záleží na našem vkusu i prostředí, kde bude umístěno. Vybrat si můžeme dřevo, kov, plast a na lehací plochu i výplet či tkaninu. Celodřevěná lehátka se nabízejí z odolných exotických dřevin (například teak, meranti), ze severské borovice i z levnějších, méně odolných domácích jehličnanů.
Bohatý výběr je u kovových lehátek. Zvolit můžeme těžší ocel nebo lehký hliník či slitiny. Výplň lehací plochy u nich někdy tvoří perforovaný kov, ale kvůli váze častěji umělý výplet (ten kvalitní je dnes už k nerozeznání od přírodního) nebo lehké, ale pevné, prodyšné a vodě odolné speciální tkaniny.
Koupit můžeme i lehátka z plastu. Velmi kvalitní (i dražší) jsou tvarově zajímavá, robustní lehátka z recyklovaného plastu.
Doplňky
Dřevěná, celokovová a plastová lehátka je příjemné doplnit čalouněním. Může být slabé i silnější. Vedle bavlněných tkanin se na potah používají i materiály odpuzující vodu.
Některá lehátka, převážně dřevěná, mají praktickou výsuvnou plochu, která poslouží na odložení knihy, novin, brýlí nebo skleničky s nápojem. Lehátko pak nemusíme doplňovat stolečkem.
Jízda s lehátkem
Kvůli snadnému přemísťování mají většinou lehátka vpředu kolečka a u nohou jsou tvarovaná tak, aby se dala vzít do ruky. Bez obtíží pak lehátko převezeme na jiné místo v zahradě nebo na terase.
Kvalita umožní snadnou údržbu
Při výběru lehátka (platí to o veškerém zahradním nábytku) se vyplatí dívat se po takovém, jehož údržba nezabere mnoho času: stačí ho například opláchnout proudem vody z hadice. Určitě je také praktické mít na zahradě nábytek, který se nemusí před každým deštíkem přenášet pod střechu – je buď z nerezavějícího kovu, z plastu nebo z tropického dřeva s vysokým podílem oleje, kterému nevadí stát na dešti (například teak). Podušky samozřejmě před deštěm včas uklidíme. Na jejich uložení se dokonce vyrábějí vodotěsné truhly, které mohou stát poblíž sedacího nábytku pod širým nebem v zahradě. Vyplatí se ovšem tehdy, když máme textilních podušek (z lehátek, křesílek i židlí) větší množství.
Precizně provedené detaily a jejich bezproblémové fungování – klouby, mechanizmus umožňující polohování – nám zpříjemní používání lehátka, ať u bazénu nebo na za hradě ve stínu stromů.
Tip
Zajímavou (a cenově výhodnou) možností je lehátko překlápěcí. Má jednoduchou konstrukci: lehací plochu tvoří jediný díl, tvarovaný do vlny tak, aby hlava byla proti tělu vždy mírně zvednutá. Nakláněním těla lehátko naklopíme buď dopředu, a pak v něm polosedíme pololežíme, nebo ho převážíme dozadu do vodorovné polohy. Lehátko se dá i složit.
Text: Iva Tvrzová, Foto: archiv firem
Vybíráte zahradní lehátko? Širokou nabídku a skvělé ceny naleznete na www.give.cz/zahradní-lehatka