Léčivý měsíček
V zahrádkách našich babiček se kromě růžiček, lilií, aster, topolovek, narcisek a třeba oblíbeného řebčíku objevovaly i méně nápadné květiny.
Například populární letničkou byly hledíky, kterým se pro tvar jejich květů říkalo lví tlamičky a z nichž se připravoval odvar proti uhranutí. V zahrádkách nesměl chybět ani laskavec ocasatý, který měl přivábit vysněného jedince druhého pohlaví. A snad v každé zahrádce také rostl měsíček lékařský.
Jeho žluté nebo pomerančové květy vesele zářily od časného léta až dlouho do podzimu. Byla mu připisována taková léčivá moc, že pouhý pohled na něj vyhání z hlavy špatnou náladu a posiluje zrak. O tom, že výrazná barva květů může pozitivně ovlivňovat naši náladu, není nutné pochybovat, stejně tak jako o prokazatelně léčivých účincích měsíčku na naše zdraví. Čaj ze sušené drogy pomáhá proti některým bakteriím, virům a kvasinkám škodícím v zažívacím ústrojí. Pomáhá hojit onemocnění trávicího traktu, jako jsou záněty a vředy, stimuluje vylučování žluči a činnost jater. Přírodními léčiteli je měsíček doporučován při léčbě některých typů rakoviny. Velmi ceněná je měsíčková mast pro své dezinfekční, antibiotické a antiseptické účinky při onemocněních kůže. Návod na její přípravu však uvádět nebudeme, protože mast se dá koupit v každé lékárně.
Text Martina Lžičařová, foto Shutterstock