Léčba konopím
V současné době neexistuje diskutovanější rostlina než konopí. V záplavě informací o drogových závislostech jsme ale zapomněli, že tato rostlina byla od pradávna používána také pro léčení.
Ve světě mnozí lékaři konopné přípravky využívají na léčbu artrózy a revmatismu, pomáhají epileptikům i lidem trpícím Parkinsonovou nemocí, při léčbě anorexie i kožních nemocí, jako jsou atopický ekzém a lupenka. Zevní aplikace s obsahem výtažku z konopí příznivě působí při léčbě široké oblasti kožních potíží; kromě již zmíněných jsou to i akné, opruzeniny, opary, odřeniny, popáleniny, bodnutí hmyzem, ale také při bércových vředech.
Konopí dnes legálně užívají pacienti se zeleným zákalem, roztroušenou sklerózou, AIDS, artritidou a mnoha dalšími nemocemi ve Velké Británii, některých státech USA či v Kanadě. V mnoha dalších zemích včetně České republiky se konopím léčí lidé nelegálně.
„O konopí se totiž stále mluví jako o droze, kterou lidé užívají pro psychotropní účinky THC. Jenže kromě této psychoaktivní složky obsahuje konopí neuvěřitelné množství látek, které jsou pro lidský organismus, respektive zdraví, prospěšné. Kromě esenciálních mastných kyselin jsou to především další léčivé kanabinoidy, a to zejména CBD, tedy kanabidiol,“ vysvětluje Jiří Stabla, zástupce české firmy Carun.
Zázrak jménem kanabinoidy
V Česku je povoleno setí jen několika odrůd Cannabis sativa (známého jako technické konopí), které musí obsahovat méně než 0,3 % omamné látky THC. „Osobně nemám označení technické konopí rád, protože může působit zavádějícím dojmem. Stále je to Cannabis sativa se všemi důležitými obsahovými látkami. Rozhodně bych nevyzdvihoval mezi kanabinoidy pouze THC; jen v případě, že někdo má rakovinu nebo roztroušenou sklerózu, může mu ulevit. Je proto důležité, aby si široká veřejnost uvědomila, že pokud se bavíme o legalizaci konopí pro léčebné účinky, nepodporujeme kouření za účelem získávání THC, ale využívání látek, které léčí. Těmi jsou právě všechny již zmíněné kanabinoidy,“ zdůrazňuje Jiří Stabla.
Jsou obsaženy v produktech jako konopná mast či konopný olej. Látky v konopí napodobují aktivitu lidem přirozeného endokanabinoidu anandamidu, jehož funkcí v těle je regulovat odpočinek a zotavení na úrovni buněk. Udržuje také rovnováhu ve všech životně důležitých systémech v našem organismu jako: příjem potravy, trávení a vyměšování, rozmnožování, regulace a ochrana nervového systému, skeleto-muskulární, endokrinní a kardiovaskulární funkce, spalování tuků a cukrů, imunita.
Snadno dostupné, zdravé a lahodné
Řeč je o konopných produktech určených ke konzumaci. Například loupané konopné semínko je odborníky považováno za jednu z nejhodnotnějších potravin. Vyznačuje se vysokým obsahem bílkovin, proteinů, prospěšných rostlinných sterolů a dalších látek.
Navíc má ideální poměr esenciálních mastných kyselin omega 3 a omega 6, což je 1 : 3. Díky tomuto poměru se podílí na správné funkci metabolismu, protože esenciální kyseliny v něm obsažené jsou součástí buněčných membrán a má pro nemoc kompletně pozitivní účinky. Doporučuje se proto jak při prevenci, tak při samotné léčbě. Konopné semínko je možné přidávat prakticky do všech jídel při vaření i pečení a je také chutnou přísadou do studených pokrmů, protože má příjemnou oříškovou chuť.
Je bohaté na vitamin E, jod, stříbro, chrom, zinek, měď a magnesium. Již po týdnu užívání poznáme jeho účinky na nehtech, vlasech a kůži, jejichž kvalita se zlepší a budou viditelně zdravé. Odborníci doporučují jednu polévkovou lžíci ráno a jednu večer. Můžete ho přidat třeba do salátů, pomazánek a dalších studených jídel.
Konopné semínko koupíme na internetu nebo v prodejnách se zdravou výživou, kde seženeme i konopný chléb, konopné těstoviny, konopnou mouku nebo müsli tyčinku z konopí.
text: Gariela Zelinková
foto: Shutterstock