Lazury

Nátěrovým hmotám, které dokážou ochránit dřevo, a přitom zachovat jeho kresbu, říkáme lazury.

Lazury se dělí podle několika kritérií, především rozeznáváme lazury tenkovrstvé a silnovrstvé. Dále se liší použitou bází, tedy zda jsou rozpouštědlové, nebo vodní. Lazury mohou obsahovat také různé příměsi, často jsou to oleje či vosky, případně biocidní složky na ochranu dřeva před dřevokaznými a dřevo zbarvujícími houbami, dřevokazným hmyzem a plísněmi. A konečně se lazury odlišují také použitým pigmentem, který nejen že dřevo zbarvuje, ale především chrání proti ultrafialovému záření. Z toho vyplývá, že bezbarvé lazury jsou určeny pouze pro nátěry v interiérech.

Lazury jsou určeny k nátěrům dřeva. Silnovrstvé poskytují vyšší ochranu, ale vyžadují
stabilní povrch (lignofix)

Tenkovrstvé lazury

Velmi oblíbené jsou nátěrové hmoty, které na povrchu dřeva nezanechávají film, vsáknou se. To má hned několik výhod – ochrana je hloubková, zachová se přirozený povrch dřeva, nátěr nepraská a neloupe se a před renovací ho není třeba pracně brousit. Tenkovrstvé lazury však mají i své nectnosti, a sice že nevytvářejí tak odolnou bariéru jako ostatní nátěrové hmoty (silnovrstvé lazury, laky) a nátěr je nutné častěji obnovovat.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Nátěry okolo chalupy:

Než se pustíte do natírání

Koroze musí pryč

Natírání dřevěného plotu

Krycí barvy

Oleje na dřevo

________________________________________________________________________
Tenkovrstvou lazuru můžeme připodobnit olejům, ostatně mnohé lazury oleje obsahují. Ty mají za úkol zvýšit vodoodpudivost povrchu dřeva, které není chráněno vrstvou barvy. Ve srovnání s oleji většinou rychleji zasychají a často obsahují pigmenty, které dokážou zcela změnit barevnost podkladu. Především jde o barevné odstíny různých dřevin, ale také o běžnou barevnou paletu. Smrkovému dřevu pak můžete propůjčit vzhled exotické dřeviny, nebo jeho povrch kolorovat při zachování jeho přirozené kresby.
Lazury, které nevytvářejí na povrchu lakovou vrstvu, nazýváme také napouštěcí, od toho se odvíjí způsob jejich aplikace – nevsáknutá lazura se po určité době musí z povrchu dřeva setřít. Pokud by přebytečná lazura zaschla, vytvořila by nepravidelné lesklé plochy, což by bylo proti kýžené přirozenosti dřeva. Dřevo ošetřované tenkovrstvou lazurou nemusí být dokonale hladké, nasákavost můžete snížit a sjednotit impregnačním nátěrem.

zahradní domek chráněný střechou můžete ošetřit tenko- i silnovrstvou lazurou
(lignofix)

Silnovrstvé lazury

Jakýmsi hybridem mezi tenkovrstvými lazurami a krycími laky jsou silnovrstvé lazury. Podobně jako jejich tenkovrstvé příbuzné zachovávají kresbu dřeva, současně ale na jeho povrchu vytvářejí odolný film. Oproti běžným lakům a emailům však nemají takovou tendenci praskat a loupat se, přesto nejsou vhodné na nestabilní dřevěné konstrukce, na nichž vlivem působení povětrnosti materiál pracuje a vznikají praskliny.
Silnovrstvé lazury jsou ideální na stabilní dřevěné konstrukční prvky s hladkým povrchem, jako jsou okna a dveře. Vzhledem k tomu, že zde není tak důležitá schopnost penetrace jako spíš vytvoření filmu, uplatňují se zde ve větší míře i disperzní hmoty akrylátových a jiných pryskyřic rozptýlených ve vodě.

Text: Tomáš Krásenský

Foto: autor a archiv firem

Lazury

Lazury