Laserové měřiče vzdálenosti
Měření délek pomocí laserového paprsku je rychlé, pohodlné a univerzální. Některé přístroje mají další doplňkové funkce.
Laserové dálkoměry se v profesionální praxi používají už dlouhé roky, pro kutily však byly cenově nedostupné. Dnes už se dají sehnat kvalitní modely pro běžné uživatele za 1 500 korun. Špičkové modely pro řemeslníky však stále stojí klidně i desetkrát, ale také třicetkrát tolik.
Co (ne)potřebujete
Samozřejmostí je měření vzdálenosti v určitém rozsahu. Nejkratší vzdálenost začíná na pěti centimetrech. Nejdelší měřitelná vzdálenost je v řádu desítek až stovek metrů, často je číselná hodnota ukryta v typovém označení, třeba Bosch GLM 30 Professional má dosah 30 metrů. Amatérské přístroje pracují většinou maximálně do 50 metrů, nejlepší profesionální měří až na vzdálenost 300 metrů. Za metry navíc se pochopitelně připlácí, stejně jako za přesnost. Přístroje s odchylkou plus minus dva milimetry jsou levnější než ty s jednomilimetrovou přesností.
Cenu zvyšují také některé funkce. Všechny laserové dálkoměry měří vzdálenost, většinou také z naměřených hodnot dokážou spočítat obsah a objem. Připlatíte si za funkci sklonoměru, která dovoluje nepřímá měření. Šikovné je podsvícení displeje, který je u špičkových modelů dotykový, existují i dálkoměry s integrovaným fotoaparátem. Laik by mohl využít propojení s počítačem, tabletem či telefonem pomocí Bluetooth a export naměřených údajů do kancelářských či kreslicích aplikací. Co ocení každý, je konstrukce přístroje odolná vůči nárazům, prachu a vlhkosti.
Jak měřit laserem
Typickým úkolem, který pomocí dálkoměru zvládnete rychleji než s pásmem, je měření vzdáleností v místnostech, tedy od stěny ke stěně či od podlahy ke stropu. Podmínkou je měřit kolmo, tedy vodorovně či svisle, k čemuž dopomáhá buď vestavěná bublinková vodováha, nebo digitální sklonoměr. Pokud budete měřit šikmo, budou údaje zkreslené (delší vzdálenost).
Právě při měření v interiéru využijete funkci výpočtu ploch a objemů a jejich sčítání. Některé dálkoměry pracují nejen se čtverci a obdélníky, ale také s trojúhelníky, takže s nimi lze změřit i nepravidelnou plochu a spočítat její obsah. V zařízených prostorách nebo v těžko přístupných místech přijde vhod funkce nepřímého měření využívající goniometrické funkce u pravoúhlého úhelníku.
Text: Tomáš Krásenský
Foto: archiv firem