Laserové měření
Osvědčené pravidlo kutilů „dvakrát měř, jednou řež“ platí už jen při tradičním způsobu měření metrem, vodováhou nebo úhelníkem. Pokud použijete nivelační laser, vystačíte s jediným stisknutím tlačítka.
Kapesní, nástěnné nebo otočné laserové přístroje na trojnožce umožňují svým zaostřeným, jako nitka tenkým červeným paprskem zaměřit a zkontrolovat kolmost stěn, pravoúhlost rohů, dokonalou rovinu podlah, stropů a montovaných podhledů. V budované zdi či přepážce dokážou rýsovat hrany oken a dveří nebo paprskem vyznačit sklon budoucího schodiště.
S milimetrovou přesností
Tím však možnosti využití laserových měřících přístrojů nekončí. Mohou být pomocníkem při přesném lepení obkládaček, lepení tapet a při instalaci kuchyňské linky zaručí přesnou rovinu skříněk.
Stavební profese – montéři, podlaháři a malíři – se bez nich už dávno neobejdou. Profesionální laserový nivelátor s trojnožkou a akumulátorovým zdrojem však přijde na deset i více tisíc korun. Umí ovšem na zdech promítnout bez dalšího nastavování ostře červenou linku, která se na délku 10 metrů od teoretické „vodorovné“ neodchýlí víc než o plus/minus 0,1 mm.
Pomocníci kutilů
Do rukou kutilů se tahle praktická novinka dostává až nyní, díky hromadné výrobě miniaturních zdrojů laserových paprsků, tzv. LED-diod. Ty jsou v roli měřiče vzdálenosti součástí každého digitálního fotopřístroje či videokamery. Cena těch nejlevnějších nivelačních laserů klesla již pod tisíc korun.
Ostrá červená linka, kterou po nastavení vysílají, umožňuje v jakémkoliv místě vykreslit vodorovnou či svislou linku nebo absolutně pravoúhlý kříž. Podle této linky pak kutil bez dalšího zaškolení může v místnostech věšet obrazy, připevňovat regály, do přesné řady namontovat stropní svítidla, sestavit kuchyňskou linku, nebo přesně nainstalovat koupelnovou vanu.
Nivelační lasery vystačí s párem tužkových článků a jejich paprsek na dálku jednoho metru „uhne“ od absolutní vodorovné či svislé čáry nejvýše o plus/minus 0,5 mm. Výkonem menším než 1 mW nejsou zraku nebezpečné, přesto jako u každého laseru paprsek nepouštíme do očí, zejména pokud nosíme brýle.
Nabídka našeho trhu
Na našem trhu v obchodech s nářadím a v hypermarketech nabízí laserovou měřicí techniku převážně Bosch, Skil a Black & Decker v několika modelech jako nivelační a samonivelační křížové nebo otočné lasery. Křížové umožňují na stěnách, stropech či podlahách vytyčit paprskem vodorovné nebo svislé linky, nebo je nastavit ručně na jakýkoliv potřebný úhel.
Rotačním laserem, upevněným na trojnožku nebo fotostativ, pak můžeme vyměřovat místnost kolem dokola včetně koutů. S tzv. LOT-funkcí některé modely (např. Bosch PCL-20) zaměřují body na stropu i pozice na podlaze. Při některých pracích se laser dá i zavěsit ke stropu, například na svítidlo.
Žhavé novinky
Na trh právě přichází trojúhelníkový laser Bosch PTL-2, který se dá nejsnadněji umístit na podlahu nebo přiložit na stěnu, a jehož kříž paprsků lze natočit podle potřeby pro mozaikové obklady nebo dlažbu. Novinkou jsou univerzální minilasery, které se postaví na stůl nebo zavěšují na zeď či jakýkoliv povrch pomocí šikovných přídavných nástavců. Po vyvážení pomocí integrovaných bublinkových vodováh (u lepších přístrojů i podsvícených, aby umožnily seřízení i v tmavých prostorách), nasměrujeme jejich paprsek podél stěn nebo jako červený bod na protistěnu.
Laserovou diodou jsou nejnověji osazeny i kapesní vodováhy, schopné vytyčit pomocí křížové bublinkové vodováhy na stěnách dobře viditelnou linku dlouhou 5 m s přesností 1 mm na metr délky. Učitelé odborných škol je navíc používají v roli světelného ukazovátka při výuce.
Laserové dálkoměry
Z doby mezi impulzem „vystřelení“ laserového paprsku a příjmem jeho odrazu od stěny či předmětu se dá vypočítat i její vzdálenost. Na tom jsou založeny kapesní laserové metry (dálkoměry). Délku do 20 metrů, pro lepší představu, dokážou změřit a vyznačit na displeji s přesností dvou až tří milimetrů. Jestliže zaměříme kromě délky i šířku místnosti, vypočte vestavěný mikroprocesor bleskově její plochu. Když následně změříme i výšku místnosti, odečteme na displeji její objem! Nejrozšířenější PMB 300L váží jen 0,2 kg, má křížovou vodováhu, jeho trvale svítící paprsek umožňuje vytyčit horizontální i vertikální čáru a měřicí pásmo se dá vytáhnout až na 3 m a zafixovat vytlačovací jehlou.
Rodinu malé kutilské laserové techniky uzavírají kapesní detektory zazděných vodičů a železných i neželezných trubek. Tyto detektory vás uchrání při vrtání do zdí nechtěnému navrtání elektrického vedení či vodovodního potrubí a následnému zkratu nebo potopě. Detektory najdou zazděné vodiče v hloubce až 6 cm a prozradí je červeně svítící kontrolkou. V tom případě posunete detektor o kus dále a jakmile se červená změní v zelenou, tužkou označíte bezpečné místo vrtání či bourání.
TEXT: JAN TŮMA
FOTO: BOSCH, SKIL A BLACK & DECKER