Lampy, lustry, světýlka
Osvětlovací tělesa nejsou jen funkčním předmětem, mohou být i výrazným dekoračním prvkem interiéru.
Lustry, nástěnná osvětlovací tělesa, stojací i stolní lampy mohou být téměř „neviditelné“, pokud zvolíme malý nenápadný tvar a decentní materiál. Nebo s nimi budeme počítat jako s rovnocenným zařizovacím prvkem, který rozhodně nemá v interiéru zapadnout. Naopak, měl by zaujmout a upoutat pozornost. Originální lampa může být i výrazným výtvarným prvkem, plastikou, která bude v místnosti tím dominantním.
Keramika, kov i sklo
Nejčastěji si s osvětlovacími tělesy spojujeme sklo, které dobře propouští světlo a tlumí ho jen minimálně. Ale zajímavě využít se dají i jiné materiály – zemitá keramika, robustní kov nebo dřevo. Mohou se uplatnit především na noze stolních a stojacích lamp, ale objevují se i na některých stínidlech. Musíme ovšem počítat s tím, že jde o pevné neprůsvitné materiály, které nedovolí světlu žárovky rozptýlit se všemi směry. Hodí se proto jen pro osvětlení určitých míst. Ale ve venkovských domech vypadají tato osvětlovací tělesa velmi pěkně.
Kolik a jaká svítidla mít
V každé místnosti bychom měli mít pro různé činnosti také různé osvětlení. Kombinujeme proto lustr, nástěnná světla, stojací nebo stolní lampu. Pokud se rozhodneme pro výrazný dekor jednoho osvětlovacího tělesa, měla by ta ostatní být decentnější, aby se „nepřekřikovala“. Rozhodně by v jedné místnosti nemělo být několik výrazných svítidel každé z jiného materiálu a v jiném stylu. Je také možné si pořídit komplet několika svítidel ve stejném designu. Často se tak nabízejí především lustry a nástěnné lampy, někdy k nim koupíte i stejnou stolní nebo stojací lampu.
Osvětlovací tělesa by ale vždy měla plnit svůj hlavní účel – svítit na to, co potřebujeme vidět.
www.atelierSuzanne.cz, www.lagartija.cz, www.snel.cz, www.stardeco.cz, www.eglo.cz, www.keramika-strakova.wz.cz
TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: PAVEL VESELÝ, MICHAL TVRZ A ARCHIV FIREM