Laky a lakování
Má-li zůstat kresba a struktura dřeva v interiéru či exteriéru zachovaná a chráněná na dlouhá léta, je dobré použít některý z bezbarvých laků.
Před třiceti lety měli chalupáři k dispozici zpravidla jen fermež. Nepracovalo se s ní zrovna jednoduše a bylo ji třeba poměrně často obnovovat. Pak přišly doby okouzlení nejrůznějšími odstíny luxolů a barevných fermeží. Výsledkem byla převládající hnědá, ať už byl původně v plánu ebenový, kaštanový či mahagonový odstín.
Díky dostupným obkladům z nejrůznějších profilů smrkových, modřínových či borovicových palubek lidé znovu objevují kouzlo dřevěných ploch v interiérech či exteriérech a snaží se nechat krásu dřeva vyniknout. Jednou z nejsnazších a nejrozšířenějších cest, jak toho dosáhnout, je volba některého z bezbarvých laků s lesklým či matným povrchem.
Používají se především lazurovací laky. Vyznačují se odolností vůči UV složce slunečního záření, což je žádoucí především u dřeva, použitého v exteriérech.
Hluboko do dřeva
Princip lazurovacích laků na dřevo vychází z tradiční ochrany dřeva napouštěním pigmentovanými rostlinnými oleji, používanými již ve středověku. V současné době se jako pojivo pigmentu používají syntetické i vodou ředitelné látky.
Lazurovací laky jsou určeny pro transparentní, tedy průsvitné nátěry měkkého dřeva a zároveň pro jeho hloubkovou impregnaci. Obsahují jen malé množství pigmentu a také složky na ochranu dřeva. Mají schopnost vsáknout se do dřeva dostatečně hluboko a zároveň zdůrazňují jeho texturu. K jejich výhodám patří i snadné zpracování a použití, práce s nimi klade na zkušenosti natěrače jen minimální nároky.
Lazurovací laky se dělí na syntetické a na ředitelné vodou. Dále se dělí na interiérové a exteriérové, tenkovrstvé impregnační a na silnovrstvé, které kombinují ochranu dřeva a zvýraznění kresby s možností dosažení lesklého, pololesklého či hedvábně matného povrchu natřeného dřeva.
Ředidlo nebo voda
Syntetické lazury od nejrůznějších českých i zahraničních výrobců mají více méně shodné parametry a značí se kódem S 1023. Jsou to roztoky alkydových pryskyřic v organických rozpouštědlech s pigmenty a speciálními aditivy. Je možné je ředit syntetickými ředidly (S 6006, 6005, 6001). Kromě bezbarvých existují i pigmentované a jejich trvanlivost souvisí s náročností povětrnostních podmínek, jimž je nátěr vystaven.
Vzhledem k snadnosti použití a třeba i bezproblémovému čištění štětců po práci volí řada kutilů laky vodou ředitelné.
Tenkovrstvé laky tohoto typu jsou určeny k impregnaci, silnovrstvé pak jsou vhodné jako krycí. K jejich výhodám patří rychlé vysychání, proti povětrnostním vlivům však bývají odolné o něco méně. Nátěry je proto nutné častěji obnovovat, ale někteří výrobci poskytují na nátěry vodou ředitelnými laky víceletou záruku.
Existují rovněž lazurovací laky na hračky a dětský nábytek. U těchto laků je garantována absence zdravotně závadných látek a je možné je použít i v interiérech či na předmětech a zařízeních, která přicházejí do styku s potravinami a samozřejmě na nábytku či hračkách pro děti.
Jak s laky pracovat
Dřevo musí být na natírání připraveno hladké a obroušené jemným brusným papírem. Zároveň musí být povrch dřeva zbaven prachu, mastnoty a nečistot. Poslední přebroušení plochy nebo výrobku je nutné provádět vždy po směru let. Zaoblené tvary, profilové lišty nebo zábradlí se nejlépe brousí pomocí smirkové houbičky. Je rovněž důležité opravit před nanesením laku vady dřeva, jako jsou trhliny, vyštípnuté části nebo poškozené suky. Použijeme tmel, který se nanáší špachtlí na poškozené místo a po vytvrdnutí se sbrousí.
Aplikaci nátěru usnadní i přetření povrchu dřeva vlhkým hadříkem těsně před natíráním. Práci s lakem výrazně usnadní volba vhodného štětce.
Na syntetické laky s obsahem ředidla se používají štětce s přírodními štětinami. Štětce s umělými štětinami jsou určeny pro nátěry vodou ředitelnými laky. Umělé štětiny jsou oproti přírodním štětinám odolnější proti odírání a nebobtnají. Je pro ně typické, že jsou na špičkách velmi jemně rozřízlé. Tím se zvyšuje schopnost štětce pojmout barvu.
Pro nátěry větších ploch je možné použít rovněž váleček či stříkací pistoli.
www.dulux.cz, www.baumax.cz, www.dumbarev.cz
TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: JAROSLAV HEJZLAR A ARCHIV FIREM