Ladoňka, ladonička, anebo ladoník?

modrý ladoník

Foto: Shutterstock

Trojice méně známých cibulovin oživí hned zjara trvalkové záhony, skalky nebo travnaté plochy hvězdicovými kvítky v modré, bílé, fialové či růžové barvě.

Přestože mají velmi podobné názvy, jedná se o tři různé rostliny z čeledi chřestovitých, pocházející každá z jiného koutu světa. U nás roste jako původní druh pouze ladoňka dvoulistá a její poddruhy. Drobnější ladoničky někteří botanici zahrnují rovněž mezi ladoňky, původem jsou ale z Malé Asie, Turecka a Kréty. Vysoký ladoník je domovem v Severní Americe. Ladoňky a ladoničky patří mezi časně rozkvétající druhy, na květy ladoníku si musíme počkat do doby, kdy jaro předává žezlo létu.

bílá ladoňka

Foto: Shutterstock

Ladoňka

Ladoňka dvoulistá je až 20 cm vysoká vytrvalá bylina, roste na vlhčích, ale slunných stanovištích. Kvete od března do dubna modrými kvítky složenými ze šesti okvětních lístků, které se mnohdy objevují již pod tajícím sněhem. Patří mezi silně ohrožené druhy, takže z volné přírody si ji rozhodně nepořizujeme. Zajímavostí je, že její semena šíří mravenci. Šlechtěné odrůdy mohou mít květy růžové nebo bílé.

V přírodě lze občas narazit na zplanělou nepůvodní ladoňku sibiřskou. Dorůstá do výšky 10 až 20 cm, květy má sytě modré, zahradní kultivary mívají i bílou barvu. Vzhledem ke své domovině není překvapením, že je to zcela otužilá rostlinka.

ladoňka sibiřská

Ze své domoviny si ladoňka sibiřská přináší otužilost i odolnost vůči chorobám. Foto: Shutterstock

Pěkně se ladoňky vyjímají v trávníku. Tím, že mají listy užší a špičaté, nejsou v něm příliš vidět a vypadá to, jako kdyby kvetla sama tráva.

Pokud nebudeme trávník sekat zbytečně brzy, stačí v něm vykvést a cibulky se zatáhnout. Ladoňkám se daří v trvalkových záhonech společně s nižšími rostlinami, ale i pod listnáči, neboť dříve, než se stromy olistí, jsou již odkvetlé.

Většího efektu dosáhneme vysazením více cibulek pohromadě. Podle podmínek se dál rozrůstají pomocí cibulek i semen, postupně mohou vytvořit celý koberec. Cibulky lze posléze rozdělit a rozsadit na další stanoviště. Můžeme je vysázet do nádob spolu s dalšími na jaře kvetoucími cibulovinami i rychlit. Kromě slunečného či mírně zastíněného stanoviště potřebují v době nasazení na květ a kvetení stále vlhkou půdu, po odkvětu jim nevadí letní sucha. Půda musí být ale lehčí propustná, ideálně humózní a spíše písčitá.

Ladonička

Drobnější cibulovina ladonička bělomodrá neboli ladonička zářivá, uváděná také pod botanickým názvem ladoňka zářící, dorůstá do výšky 5 až 15 cm. Čárkovité listy s kápovitou špičkou široké 1 až 2 cm tvoří přízemní růžice, mezi nimi se během března až dubna objeví květní stvol nejčastěji s jedním nebo se dvěma, vzácněji až čtyřmi hvězdicovými květy světle modré barvy. U vyšlechtěných odrůd může být zbarvení ještě bílé nebo světle růžové. Pro svůj nízký vzrůst se ladoničky výborně uplatní na skalce, lze s nimi efektně olemovat záhony a zahradní cestičky. Nároky na pěstování jsou obdobné jako u ladoňky. Jsou plně mrazuvzdorné, nepotřebují zimní ochranu.

rozkvetlý ladoník

Hvězdicové květy ladoníku rozkvétají postupně od těch nejspodnějších. Foto: Shutterstock

Ladoník

Jedná se o rostlinu z bažinatých luk a vlhkých jehličnatých lesů, kde se vyskytuje až do nadmořské výšky 2 300 metrů. Nejčastěji se setkáme s ladoníkem obecným čili nízkým. Je nejmenším a méně výrazně kvetoucím druhem. Dosahuje výšky kolem 40 cm, ale v kvalitní půdě může výšku až zdvojnásobit. Typické jsou pro něj dlouhé úzké vzpřímené listy tvořící trs, z něhož vyrůstá holá lodyha nesoucí třásňové květenství. Hvězdicové květy s průměrem 3 až 6 cm jsou modré, fialové či bílé. Nakvétají v průběhu května a začátkem června. Nejstatnějším z pěstovaných druhů je ladoník modrý, jehož květní stvol dorůstá až do metrové výšky. Má azurově modré květy, jichž může být na jednom stonku až padesát.

ladoník

Foto: Shutterstock

Ladoníky vysazujeme na slunečné až polostinné místo do vlhčí, ale dobře propustné, lehké humózní písčitohlinité neutrální půdy. Zjara nezapomeneme na pravidelnou zálivku, v létě ladoníky potřebují naopak sucho. Přes zimu můžeme nechat cibule v zemi, ale chráníme je mulčem a chvojím. Po 3 letech se doporučuje cibule přesadit.

Cibule ladoníku

Cibule ladoníku lze nechat v půdě přes zimu, potřebují ale kryt. Foto: Shutterstock

Účinná ochrana

Jak v případě ladoňky, tak i ladoničky jsou celé rostliny jedovaté, díky čemuž jsou téměř rezistentní vůči škůdcům, hlodavcům a chorobám cibulovin. Na jaře, kdy je v přírodě málo potravy, je to pro jejich přežití velmi důležité.

Osvědčené kombinace

  • Květy ladoněk a ladoniček se objevují již v březnu, a tak mohou dělat partnerky tradičním poslům jara sněženkám a bledulím.
  • Ladoničky můžeme kombinovat například s příbuznou ladoňkou sibiřskou anebo narcisy.
  • Ladoníky rozkvétají ve stejném čase jako poslední tulipány, takže si říkají o společnou výsadbu.

Text: Zuzana Ottová, foto: Shutterstock

Ladoňka, ladonička, anebo ladoník?