Kysané zelí
Pochutnáváme si na studeném v salátech i na teplém v polévkách, jako příloze k masu i třeba zapečeném s těstovinami nebo obilninami.
Zelí je u nás běžnou zeleninou, která dříve nechyběla na záhoncích ani těch nejchudších chalup. Zelí má tu výhodu, že se sklizené hlávky dají uchovávat po delší dobu. Pro dlouhodobé uskladnění bylo a je oblíbeným způsobem úpravy jeho nakládání, jehož výsledkem je kysané zelí, u nás tolik oblíbené v kombinaci s vepřovým a knedlíkem.
Za svou chuť vděčí kysané zelí bakterálnímu kvašení. Užitečné mikroorganismy, které zde působí, podporují prospěšné bakterie ve střevech a ty usnadňují zažívání, vstřebávání živin a využití vitamínů řady B. Kysané zelí se dá v kuchyni zpracovávat mnoha způsoby. Chutná syrové jako základ různých salátů, můžeme ho tepelně upravovat dušením nebo ho péct společně s masem, přitom ho lze ochucovat buď kořením, nebo přidáním další zeleniny či ovoce. Kysané zelí je součástí hutných polévek, plníme jím knedlíky i masové závitky.
Kysané zelí nezaměňujte se sterilovaným kyselým zelím – to je také chutné, ale kysané je zdravější.
Kyselica z Valašska
400 g kysaného zelí, 300 g brambor, 100 g klobásy, 100 g slaniny, 1 cibule, 200 ml zakysané smetany, 20 g másla, 1 lžíce hladké mouky, 50 ml mléka, sůl, pepř, kmín, bobkový list, nové koření
Do většího hrnce dáme vařit zelí i s nálevem a hrnkem vody, přidáme několik bobkových listů a pár kuliček nového koření. Ve druhém hrnci s osolenou vodou a kmínem budeme vařit na kostičky pokrájené brambory. Skoro měkké brambory přidáme i s vodou k zelí. Orestujeme na kostičky nakrájenou slaninu, cibuli a kolečka klobásy. V mléku rozmícháme lžíci mouky, vlijeme do hrnce a důkladně rozmícháme. Přidáme osmaženou cibulku s klobásou a slaninou. Za občasného míchání necháme probublávat asi čtvrt hodiny. Odstavíme z plotny a dochutíme zakysanou smetanou, případně solí a pepřem.
Na Slovensku se jmenuje kapustnica a přidává se do ní mletá paprika. V jednodušším provedení – bez klobásy, slaniny, cibule a kysané smetany – se pod názvem couračka vařila v jižních Čechách.
Z knihy Regionální kuchařka z nakladatelství Smart Press
Kotlety na zelí
4 vepřové kotlety s kostí, 500 g kysaného zelí, palička česneku, extra panenský olivový
olej, sůl, pepř
Troubu předehřejeme na 180 °C. Kotlety naklepeme, osolíme, opepříme a vetřeme do nich olivový olej. Stroužky česneku nakrájíme na plátky. Plátky vmícháme do zelí. Zapékací mísu vymažeme olivovým olejem, vložíme do ní zelí a na něj položíme plátky masa. Zapékací mísu přikryjeme alobalem a dáme do trouby. Pečeme 2 hodiny, ale průběžně maso kontrolujeme. Podávat můžeme se šťouchanými brambory nebo bramborovým knedlíkem.
Zapečené jáhly se zelím a tofu
200 g jáhel, 200 g uzeného tofu, 250 g kysaného zelí, 2 cibule, sůl, pepř, sušený nebo čerstvý tymián, 100 ml smetany, olivový olej, 2,5 lžíce sójové omáčky
Troubu předehřejeme na 160 °C. Jáhly propláchneme a vaříme na mírném ohni ve dvojnásobném množství vody asi 10 až 15 minut. Až se téměř všechna voda vypaří, vypneme a necháme pod poklicí nabobtnat. Cibuli nakrájíme na půlkolečka nebo větší kostičky a osmahneme na trošce oleje do zlatova. Tofu nakrájíme na menší kostičky nebo rozdrobíme. Do mísy nasypeme jáhly, cibuli, zelí, tofu, tymián a promícháme, osolíme a opepříme. Zapékací mísu vymas žeme olejem, vsypeme směs a uhladíme. Smetanu smícháme se sójovou omáčkou a směs zalijeme. Ve vyhřáté troubě pečeme 15 až 20 minut dozlatova.
Kuřecí závitky se zelím
8 kuřecích stehenních řízků, 1 konzerva žampionů (nebo čerstvé žampiony), 1 cibule,olej, 200 g slaniny, 300 g kysaného zelí, 4 stroužky česneku, sůl, mletý pepř, trochu
hladké mouky, 300 ml hovězího vývaru
Drobně nakrájenou cibuli zpěníme na oleji. Přidáme nakrájenou slaninu, propláchnuté zelí, polovinu nakrájených žampionů a utřený česnek. Mícháme, dokud není směs prohřátá. Pak ji osolíme a opepříme. Podle potřeby můžeme dosladit cukrem. Kuřecí řízky lehce naklepeme a osolíme. Na každou porci dáme 1 až 2 lžíce směsi, zabalíme a spíchneme párátky. Vložíme do vymazaného pekáče a podlijeme trochou vody. Dáme do trouby a pečeme asi 40 minut při 180 °C. Po upečení závitky vyjmeme a výpek zaprášíme moukou, krátce opečeme, zalijeme vývarem a povaříme do mírného zhoustnutí. Přidáme zbytek žampionů a podle potřeby dosolíme a dopepříme.
Červené zelí s fenyklem
30 ml oleje, 1 cibule, 800 g kysaného červeného zelí, 1 fenykl, sůl, cukr, 2 lžíce polohrubé mouky
V kastrolu nahřejeme olej, přidáme na kostičky nakrájenou cibuli a fenykl pokrájený podélně na dílky. Krátce orestujeme, zalijeme šťávou ze zelí a dusíme do měkka. Přidáme pokrájené zelí, podle chuti osolíme a osladíme. Necháme krátce přejít varem. Máme-li rádi zelí zahuštěné, přidáme mouku rozmíchanou v troše vody, pečlivě promícháme a aspoň 10 minut provaříme. Podle potřeby podlijeme trochou vody.
Salát z kysaného zelí
500 g kysaného zelí, 300 g šunky, konzerva kukuřice, 200 g eidamu, cibule, majonéza, sůl, pepř
Kysané zelí a cibuli pokrájíme, šunku nakrájíme na kostičky, sýr nastrouháme nebo nakrájíme. Vše promícháme. Přidáme kukuřici a majonézu, podle chuti osolíme a opepříme. Necháme odležet. Místo majonézy lze dát i zakysanou smetanu.
text: IVA TVRZOVÁ
foto: SMARTPRESS A SHUTTERSTOCK