Květinové bordury
V zahradě jsou tím, čím je rám pro obraz a lemovka pro šaty. Záleží jen na nás, zda zvolíme robustní, či něžně romantické, jednobarevné nebo hravě rozzářené několika barvami.
Bordura okolo záhonu má za úkol zdůraznit a zároveň sjednotit výsadbu. Olemovat můžeme i cestičky. Nejenže tak zjemníme jejich materiálovou strohost a lépe je propojíme s okolní zelení, ale současně vyznačíme trasu, kudy v zahradě vedou. V minimalisticky pojatých zahradách u moderních chat můžeme naopak pomocí bordur zdůraznit jejich geometrické uspořádání.
Které jsou ty pravé
Pro bordury volíme neinvazivní rostliny s kompaktním růstem, ozdobné listem, květem nebo obojím. Celoroční efekt poskytnou nízké neopadavé keře a trvalky, z nichž jsou osvědčené zejména polštářově rostoucí skalničky. Pro sezónní výsadbu můžeme použít letničky či jarní cibuloviny. Záleží jen kolik času a financí chceme každoročně bordurám věnovat.
Konkrétní druhy volíme podle stanoviště a rostlin, s nimiž budou sousedit. Křehké rostliny, jako jsou macešky či voskovky, použijeme raději mimo komunikační zónu. Tam, kde hrozí pošlapání či zalétávání míče při dětských hrách, vysazujeme odolné, rychle se regenerující druhy. Nejširší výběr budeme mít mezi půdokryvnými rostlinami, okrasnými travinami či houževnatými keříky.
Vhodné druhy
- Na slunce: dřišťál, afrikán neboli aksamitník, levandule, hvozdík, mateřídouška úzkolistá, kontryhel měkký, tařicovka přímořská, šalvěj zářivá, trávnička, čistec vlnatý čili jehněčí jazyk, šanta hroznovitá, drátovec, starček přímořský, krásenka, nestařec, letní cypřišek, okrasné trávy
- Do polostínu: buxus čili zimostráz, dlužicha, udatna, libavka, kontryhel, bergenie, begónie
- Do stínu: hosta neboli bohyška, plicník lékařský, pomněnkovec
Text: Zuzana Ottová
Foto: PxHere a Shutterstock