Kupujeme eurookna
Eurookna mají vynikající zvukově i tepelně izolační vlastnosti. Na rozdíl od starších dřevěných oken, která se často kroutila a netěsnila, jsou eurookna konstručně pevná a stálá.
Eurookno se vyrábí z eurohranolu lepeného obvykle ze tří nebo čtyř vrstev dřeva, což zcela vylučuje kroucení a zaručuje tvarovou stálost. Nejčastěji používaným materiálem bývá smrk, dub a borovice. Životnost se uvádí v případě smrkového dřeva, tedy nejměkčího z těchto materiálů, až sto let.
K zasklení eurooken se používá izolační dvojsklo nebo trojsklo. Prostory mezi skly jsou vyplněny většinou argonem, který zabraňuje kondenzaci vlhkosti. Také distanční rámeček, který odděluje jednotlivá skla od sebe, už není vyráběn z hliníku, ale ze sklolaminátu, který je až stokrát méně tepelně vodivý.
Eurookna mohou být vyrobena v mnoha provedeních a variantách. Mohou být jednokřídlá, dvoukřídlá, otevíravá, sklopná, pravoúhlá, šikmá, oblouková apod. Kromě klasických eurooken profilu IV68 a novějších SL70, v nichž jsou v obou případech izolační dvojskla, byla vyvinuta i eurookna SLAVOHEAT SL80 s izolačními trojskly.
Nejnovější eurookna profilové řady SC SOLID COMFORT nebo IV78 SPORO a IV92 PASIV jsou vhodná pro nízkoenergetické a pasivní domy. Mají izolační trojskla a řadu konstrukčních výhod, například odlišné řešení spodní části rámu okna, které zajišťuje lepší tepelně izolační vlastnosti.
Výhody a nevýhody
Srovnávat eurookna můžeme s plastovými okny, která jsou dnes nejrozšířenějším druhem okenních výplní. Dřevo je přírodní a ekologický materiál a obnovitelný zdroj. Nová generace eurooken má dobrou propustnost vodní páry, vysokou požární odolnost i vyšší variabilitu ve tvarech oken a vytváří při bydlení příjemnou atmosféru.
Plastová okna jsou použitelná do všech podmínek. Dřevěná nejsou příliš vhodná na místa oken střešních nebo například koupelnových, prostě všude tam, kde se vyskytuje zvýšená vlhkost. I zde jsou však nezbytné výjimky, protože v případě vzácných či starých staveb s osobitým kouzlem je vždy lepší držet se tradičních materiálů.
Nevýhodou eurooken je stále o něco vyšší cena než plastových oken (přibližně o 20 %). Potřebují také více udržovat než okna z plastu. Nutnost občasného opětovného vnějšího nátěru a pravidelné údržby však zároveň zaručuje dlouhodobý estetický vzhled a možnost měnit barevný odstín oken. Při každoročním jednoduchém ošetření speciálním přípravkem, který se nanáší hadříkem nebo houbičkou a zacelí případné mikrotrhliny, stačí okna přetřít přibližně za 10 – 15 let. Eurookna můžeme také snadno opravit. Uštípl se kousek rámu? Není problém opravit právě poškozenou část. To je další výhoda proti plastovým oknům – u nich byste museli vyměnit okno celé.
Výrobci eurooken se nezaměřují jen na standardní rozměry. Šikovní truhláři dovedou vyrobit dřevěné okno jakéhokoli atypického tvaru. Plastová okna většinou tak variabilní při výrobě nebývají.
Jak vybírat eurookna
Při výběru okna sledujeme jeho cenu, ale také ochranu proti prostupu tepla a hluku, životnost, kvalitu kování a náročnost údržby. To vše samozřejmě souvisí s úrovní výrobce a firmy, která bude realizovat montáž okna. Bez odborné a kvalitní montáže nebude ani nejdražší eurookno dobře plnit svoji funkci.
Firem vyrábějících eurookna je na našem trhu na výběr hodně. Než se pro konkrétního výrobce rozhodnete, vybírejte ověřené a stabilní firmy s historií a referencemi, které na českém trhu působí již delší dobu.
Výroba oken se neustále vyvíjí. Při výběru se zaměřte na moderní a technologicky vyspělé výrobky. Volte raději výrobce s certifikovaným výrobním procesem, ověřte si, zda provádí pravidelnou certifikaci výroby a výrobků. Získejte co nejvíce informací o firmě, samotných oknech a o způsobu provedení odborné montáže.
Nechte si zpracovat cenové nabídky a důsledně porovnejte provedení, materiály a kompletnost nabízených výrobků a služeb.
Pro historické budovy
Některé společnosti, například TVT EURO-okna, PORTA Styl, TRUSTAV a další, vyrábějí a montují repliky oken do historických budov.
Tyto firmy spolupracují s památkáři a zmíněná okna se vyznačují tím, že jejich profil je totožný s klasickým eurooknem IV68, hliníkové okapnice jsou nahrazeny okapnicemi dřevěnými a okna mohou být opatřena různými historickými prvky tak, aby se vzhled co nejvíce přizpůsobil původním oknům. Ovládací prvky jsou stejné jako u eurooken. Takové je např. Eurookno Rustikal, které věrně napodobuje kdysi vyráběná okna, avšak při splnění dnešních nároků na tepelně izolační vlastnosti. Má přitom bohatě profilované hrany, klapačky, poutce a meziokenní příčky.
www.slavona.cz, www.albo.cz, www.vekra.cz, www.oknostyl.cz, www.tvteurookna.cz, www.tpeurookna.cz, www.dasoto.cz
TEXT: PETR PETŘÍČEK
FOTO: PETR ZHOŘ, SLAVONA, VEKRA, DASOTO