Kulový blesk
Přímí svědkové řádění kulového blesku se shodují, že tento přírodní jev patří k nejznepokojivějším, jaké můžeme zažít.
Podle jejich vyprávění kulový blesk vypadá jako nepříliš veliká bílá, žlutá, červená, někdy i modrofialová světelná koule, která může vydávat bzučivé zvuky. Tyto ohnivé koule jsou prokazatelně vyvolané výbojem velkého množství nashromážděné energie. Jde tedy snad o jakési plazmové oblaky.
Objevují se obvykle v souvislosti se změnami atmosférického tlaku, třeba za bouřky. Někdy se zjeví bez jasného důvodu a pohybují se prostorem, procházejí lidskými obydlími, zdmi, okenními skly, která jsou po jejich průchodu často neporušená. Jindy se chovají ničivě. Pohybují se poměrně pomalu a brzy mizí – po několika sekundách, maximálně minutách. Stejně jako je nevyzpytatelné jejich chování, je nepředvídatelný i jejich zánik. Kulový blesk může zmizet tiše, jeho konec však může provázet i mohutná exploze.
Zprávy o pozorování kulových blesků sahají hluboko do minulosti, vždyť už v písemné zprávě z roku 1557 se píše, že kulový blesk popálil Dianu de Poitiers o její svatební noci. Své zkušenosti s ním mají i současníci, přesto kulový blesk zůstává pro odborníky velkou záhadou.
Foto: Shutterstock