Kuchyňské pracovní desky

Technistone kombinuje vlastnosti přírodního kamene a moderních materiálů (Foto: Bruno Paul)

Pracovní plocha patří bezesporu k nejvíce namáhané části kuchyňské linky. Musí obstát při styku s vodou, hranami kuchyňského náčiní, horkými povrchy i chemikáliemi.

Na výběr máme celou škálu materiálů s různými vlastnostmi. Ať už zvažujeme použití přírodního dřeva, leštěného kamene, nebo naopak desky vznikající s pomocí nejmodernějších technologií volba mezi nutností údržby, dokonalým vzhledem a finanční náročností nebývá snadná.

Laminátové pracovní desky

Nejběžnějším typem pracovních desek, které jsou považované za standard, jsou laminátové. Jejich základ tvoří dřevotřískové jádro a na povrchu jsou opatřeny laminátovou vrstvou. Tu může zdobit nepřeberné množství nejrůznějších barev a dekorů. Často napodobují třeba strukturu dřeva, kamene, betonu či zoxidovaného kovu.
Jejich hlavní předností je příznivá cena a snadná údržba. Jsou příjemné na dotek a nestudí. Nebudeme-li desku vystavovat příliš vysokým teplotám, ostří nože a nadměrné vlhkosti, při minimální péči bude sloužit několik let. Její životnost se počítá na 12 až 15 let, ale velmi záleží na kvalitě provedení montáže a pochopitelně také na způsobu používání. Poškozenou desku pak lze s poměrně malými náklady vyměnit za novou.

Napodobeniny se přírodnímu dřevu nevyrovnají, je však třeba brát v úvahu zvýšené nároky na údržbu (Foto: Stolařství Kraus)

Dřevo znamená útulnost

V posledních letech obliba použití dřevěných desek velmi vzrostla, především pak v rustikálních kuchyních. Radost z dokonale přírodního vzhledu a na omak příjemného povrchu ale mohou pokazit značné nároky na údržbu.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Chalupářská kuchyně:

Chalupářská kuchyně

Textil v kuchyni

Dokonalá venkovská kuchyně

Nástěnné poličky chalupám sluší

________________________________________________________________________

Nejslabším místem těchto pracovních desek je jejich povrchová úprava, která často v každodenním používání neobstojí. Zvolíme-li ošetření olejem, je nutné počítat s tím, že se musí častěji obnovovat, a i tak může dojít k poměrně snadnému poškození povrchu nebo potřísnění ovocem, červeným vínem a podobně. Působení vody zase vede k pronikání vlhkosti na samotné dřevo, což může vést ke změnám barvy. Předejít tomu můžeme častým olejováním, případně poškozené místo obrousit a znovu ošetřit. Musíme počítat s tím, že v případě lokálního broušení deska již nebude rovná.

Vrstva laku dřevo sice více ochrání před vodou a skvrnami, po několika letech ale pravděpodobně bude potřeba lak obnovit, což se neobejde bez zbroušení celé desky. V zabydleném interiéru to však může představovat poměrně velký zásah.

Umělý kámen

Jako umělý kámen se označuje řada moderních materiálů. Jejich základem je drcený kámen, který drží pohromadě různá pojiva. Podle použitého kamene, množství a druhu pojiva se pak liší vlastnosti i vzhled desek od různých výrobců. Všechny však spojuje vysoká odolnost, snadná údržba a luxusní vzhled.

Mezi nejznámější patří Corian, jenž obsahuje ze 75 % drcený bauxit a pojivo na bázi metylmetakrylátů. Je to pevná homogenní hmota s rovnoměrně rozloženou barvou a texturou v celém průřezu. Nabízí široké možnosti opracování. Je možné jej řezat, obrábět jako dřevo, za tepla lisovat nebo zdobit vykládáním. Oproti laminátovým deskám má nesrovnatelně vyšší odolnost zejména proti mechanickému poškození a vlhkosti. Velkou výhodou je také možnost zpracování bez jakýchkoliv spár, kde by se mohly usazovat nečistoty, plísně či bakterie, takže nevyžaduje žádnou zvláštní údržbu. Na dotek nestudí tolik jako přírodní kámen a díky velké tvárnosti z něj lze vytvořit designové řešení jakéhokoliv prostoru včetně dřezu. Jediným podstatným nedostatkem je vyšší cena.

Keramická deska spojuje neobyčejnou odolnost a luxusní vzhled (Foto: ProCeram)

Velkoformátové keramické desky

Keramické desky se vyrábí ze 100 % z přírodních minerálů bez přítomnosti pryskyřice. Desky mají formát až 324 × 162 cm. Vynikají tvrdostí, nenasákavostí a odolností proti poškrábání, vysokým teplotám i UV záření. Široká paleta designů pak nabízí bohaté možnosti při ztvárnění dokonalého interiéru.

Přírodní kámen

Vlastnosti přírodního kamene se zdají být pro namáhané povrchy nejideálnější. Kámen je odolný vůči vysokým teplotám, málo nasákavý, dostatečně tvrdý a snadno udržovatelný. Jeho struktura působí velmi luxusně a při správně zvolené kombinaci s dalšími zařizovacími prvky se postará o neobyčejný vzhled, jemuž pochopitelně odpovídá také vyšší cena. Nejčastěji se pro tyto účely využívá žula, rula nebo mramor.

Dobrá rada

Stejně jako materiál je důležité také kvalitní provedení spojů a hran. Při nedokonalém uzavření povrchu laminátových desek dochází k pronikání vlhkosti do dřevotřískového nebo dřevěného jádra, bobtnání a deformaci, která vede k nenávratnému poškození desky.

Dekory lamina

Béžový kámen F 4750 (Foto: Polyform)

Rez A 3294 (Foto: Polyform)

Pietra Grigia antracit F205 ST9 (Foto: Egger)

Dub Bardolino přírodní H1145 ST10 (Foto: Egger)

Text: Veronika Cerhová
Foto: se svolením firem Egger, Polyform, Stolařství Kraus, ProCeram, Bruno Paul

Kuchyňské pracovní desky