Kuchyňská police
Jednoduchá polička je ozdobou každé chaty a chalupy. Vyrobit si ji můžete sami a ponechat buď v surovém stavu, nebo jí propůjčit patinovaný vzhled.
Jako u většiny výrobků ze dřeva i u naší poličky platí, že vám teoreticky stačí základní nářadí, ale čím lepší vybavení máte, tím lehčí budete mít práci a rychleji vám půjde od ruky. Zcela nenáročná je na materiál, postačí jakékoli tenčí prkno nebo spárovka, případně dřevěná kulatina.
Rovné řezy
Poličku můžete udělat ze staršího materiálu, zvlášť pokud ji budete natírat, zakryjí se případné rozdíly v odstínu i kvalitě povrchu. Truhlář by vám doporučil použít spárovku kvůli její tvarové stabilitě, ale při kvalitním lepení pojištěném kolíky se nebude kroutit ani prkno. Ať už materiál zvolíte jakýkoli, budete potřebovat polotovar nařezat na jednotlivé díly.
Horní plochu a svislou podpěru nařežete nejsnadněji, nejrychleji a nejpřesněji pomocí stolní pily. Docela dobře poslouží i „mafl“, případně si díly nechte někde nařezat. Konzole už si budete muset vyřezat sami pomocí přímočaré pily a do konečného tvaru dobrousit.
Tvarové řezy
Kdo má frézku, může podle prvního kusu zhotovit identickou kopii. To se hodí i v případě, že poliček budete vyrábět více. Bez frézky se neobejdete ani při vytváření vydutého zkosení hran. Samozřejmě můžete vytvořit jiný profil, tento je ideální pro následné patinování, protože krásně zvýrazní hrany.
Sražení proveďte na všech čelních pohledových hranách. Frézku oceníte i při zhotovování dlabů pro závěsy.
Kolíkové spoje
Asi nejvíc práce dá přesné vrtání otvorů pro kolíky. Protože se spojují kolmé díly natupo, je potřeba vyvrtat hlubší otvory do hran a mělčí do plochy. Stejně tak nejprve vlepte a zatlučte kolíky do hran. Kdybyste je tloukli nejprve do plochy, mohly by vám z druhé strany vyštípnout materiál. Otvory pro kolíky musejí být kolmé k povrchu a na obou dílech soustředné, což docílíte pomocí speciálních značkovačů.
Nejprve tedy vlepte a zatlučte všechny kolíky do hran. Pak spojte konzole podélnou podpěrou a tento polocelek připevněte k horní desce.
Povrchová úprava
V závislosti na vašem vkusu můžete poličku ponechat v surovém stavu nebo jen mírně zvýraznit přírodní kresbu dřeva olejem či lazurou. Stejně dobře ale můžete povrch opatřit krycím nátěrem. Zkuste třeba jako my tmavý základ a bílý vrchní lak, který po zaschnutí lehce přebrousíte, aby místy prosvítala tmavá barva.
Patinování vypadá sympaticky, navíc perfektně zakryje případné nedostatky materiálu či naší práce. Dojem „omšelosti“ můžete snadno regulovat mírou obroušení vrchní vrstvy, respektive prosvítání tmavšího podkladu. Vedle černobílé kombinace můžete zkusit různé barvy, skvěle vypadají i třívrstvé patinace.
Nářadí a materiál
- 1 ks prkna 1 000 × 200 × 19 mm
- 1 ks kulatiny ø 15 × 600 mm
- 9 ks vroubkovaného kolíku 8 × 40 mm
- lepidlo na dřevo
- okružní a přímočará pila
- horní frézka a profilová fréza
- oscilační bruska
- vrtačka a vrták ø 8 mm
- kolíkovací značkovače
- truhlářské svěrky
- nátěrové hmoty
Text a foto: Tomáš Krásenský