Kuchyně s ostrůvkem
Uspořádání kuchyně může leckdy představovat pěkně tvrdý oříšek. S jeho rozlousknutím však může pomoct praktický ostrůvek, neboť jím lze vyřešit několik problémů zároveň.
Kuchyňské ostrůvky představují již řadu let oblíbenou variantu uspořádání kuchyně. Jde o samostatně stojící část linky, která oproti klasickému rozmístění nábytku pouze podél stěn často nabízí efektivnější řešení prostoru a v neposlední řadě také zajímavý design.
Více prostoru se hodí
Jednou z hlavních předností kuchyňského ostrůvku je zvětšení pracovní plochy, kterou využijeme pro přípravu jídel i odkládání nádobí. Ve spodní části pak můžeme umístit úložné prostory v podobě zásuvek či polic. V kuchyních rustikálního charakteru vypadají dobře alespoň částečně otevřené police, kde můžeme skladovat mísy, hrnce či pánve. Musíme však pochopitelně počítat s náročnějším úklidem.
Více funkcí
Elektrické spotřebiče a dřezy se kvůli rozvodům elektřiny a vody zpravidla instalují do blízkosti stěn. Někdy je však z různých důvodů vhodnější a komfortnější, aby byly součástí kuchyňského ostrůvku. V takovém případě je nutné včas připravit přívod elektřiny či vody a napojení na odpad. Má-li být součástí ostrůvku sporák, neměli bychom zapomenout na výkonnou digestoř. Ta může být buď nenápadně zabudovaná v pracovní desce, nebo zavěšená na stropě, kde však působí jako dominantní estetický prvek.
Ergonomie na prvním místě
Ostrůvek by měl přispět k praktickému a efektivnímu uspořádání kuchyně. To je možné pouze v případě, že disponujeme dostatečně velkou místností, kde velký kus nábytku uprostřed nebude překážkou, ale naopak umožní její maximální využití. Důležité je, aby ostrůvek nenarušil pracovní trojúhelník, tedy základní pravidlo efektivní dispozice kuchyně, kdy zóna vaření (sporák), mytí (dřez) a skladování potravin (chladnička) tvoří trojúhelník, přičemž každá z jeho stran by měla být v rozmezí přibližně 120–250 cm.
Odstup je důležitý
Vzdálenost mezi linkou a ostrůvkem je optimální 120–150 cm. Méně se nedoporučuje, nezapomeňte, že bude třeba otvírat dvířka, zásuvky, případně myčku. Větší vzdálenost je zase nešikovná například při manipulaci s horkými hrnci. Průchod kolem ostrůvku by měl mít šířku alespoň 90 cm.
Společnost vítána
Tím, že v interiérech často dochází k propojení obývacího pokoje s kuchyní, může ostrůvek pomoci přirozeně rozdělit jednotlivé zóny. Zároveň však může fungovat i jako místo společenských setkání, jídelní pult či improvizovaný bar, kdy kuchař může během přípravy jídla komunikovat s rodinou a hosty, aniž by k nim byl otočený zády.
Text: Veronika Cerhová
Foto: Shutterstock a se svolením firem Sconto, Möbelix, XXXLutz, WestwingNow
31.8.2023