Kuchyně je výzva – rekonstrukce krok za krokem
Rozhodnete-li se přestavět vaši kuchyň, lze k tomu přistoupit několika způsoby. Hodně udělá i pouhá výměna dřezu, pracovní desky či kuchyňských skříně. Kuchyň však lze přestavět mnohem důkladněji, a zvláště v takových případech zvažte každý krok.
Kuchyně je důležitým místem rodinných setkání a zároveň jedním z míst, nezbytných pro fungování domácnosti. Může být zařízena i pro posezení s přáteli a často je i prostorem pro relaxaci. Stále více lidí totiž propadá kouzlu vaření a pro mnohé se příprava jídel proměnila z povinnosti ve vášeň. Ze všech těchto důvodů si prostory pro přípravu jídel zaslouží pozornost a případnou investici.
Uvažujete-li o rekonstrukci, odpovězte si na otázku, co vás k této úvaze vede. Stísněné a nevyhovující prostory? Zastaralý design nábytku a zařizovacích předmětů? Touha po využití moderních spotřebičů? Potřeba vtisknout kuchyni zcela nový styl? To vše může být dobrý důvod. A platí, že čím víc „od podlahy“ celou obnovu kuchyňských prostor pojmete, tím důsledněji můžete místnost vyladit do podoby, která vám bude vyhovovat řadu dalších let.
Voda a elektřina
Představte si, že v kuchyni začínáte opravdu od nuly. Všechny věci, které lze použít i v budoucnu, jste uložili do krabic, v jiné místnosti jste si připravili alternativní místo pro vaření a ve zcela vyklizené místnosti vám nebude nic překážet v práci.
Pokud je to potřeba měli byste začít úvahou o rozmístění elektrických zásuvek, vypínačů, rozvodů vody a odpadů i případně i přípojky na plyn. Hodně práce si ušetříte, pokud vám vyhovuje stávající rozmístění a nebude potřeba nic předělávat. Pokud ale oproti původnímu stavu dispozice nové kuchyně zcela změníte, takže se přemístí například kuchyňská linka s dřezem či sporák s troubou, nevyhnete se poměrně náročným pracím, které budou zahrnovat sekání do stěn a v případě budování nových rozvodů elektřiny, vody a plynu i profesionální řemeslníky. Záleží rovněž na rozpočtu, který máte k dispozici, ale máte-li možnost řešit přestavbu opravdu důsledně a do detailů, určitě toho nebudete v budoucnu litovat.
Počítejte s tím, že v případě náročnějších stavebních zásahů bude následovat i klasická zedničina včetně zapravení zasekaných rozvodů, štukování a malování stěn a rovněž obkladačské práce. Obkládačky či mozaiky se obvykle lepí na stěny nad pracovní deskou a dřezem, ale není od věci doplnit obkladem i další místa, která může intenzivní provoz v kuchyni ohrožovat. Důležité je dobře zvolit i dostatečně odolnou malbu na stěny.
Po ukončení úpravy stěn (ale mnohdy ještě před malováním) je dobré udělat podlahu. Jestliže se však rozhodnete zachovat podlahu původní, je nutné ji přinejmenším po dobu hrubších stavebních prací dobře chránit a pokud bude nutné provést rekonstrukci jejího povrchu (např. parkety, palubky), rozvrhněte si tyto práce rovněž v návaznosti na další etapy oprav. Prašné broušení tedy dělejte ještě před malováním, nátěry a laky je naopak často vhodnější dělat až po finální úpravě stěn.
Zásahům do podlahy se pravděpodobně nevyhnete v případě, že toužíte po pracovním ostrůvku: je-li jeho součástí varná deska a dřez, bude nutné vybudovat přívod elektřiny, vody a odpadů v podlaze.
Úložné prostory
Když jsou v kuchyni připraveny veškeré inženýrské sítě, obklady a dlažby a další potřebné instalace včetně stropních světel, nastává čas pro zabudování pracovních a úložných prostor.
Většina lidé volí osvědčený systém kuchyňské linky, která v mnoha rozměrech, tvarech i designových provedeních přestavuje soubor uzavřených skříněk a zásuvek a k tomu někdy i otevřených polic, do nichž lze uložit vše potřebné. Na standard sériově vyráběných kuchyní z hlediska správné výšky pracovní plochy, hloubky skříněk a logické výšky jejich umístění nad pracovní plochou se lze obvykle spolehnout. Dobře však tyto rozměry promýšlejte a ověřujte jejich funkčnost v případě, že si necháte kuchyň vyrobit na zakázku, nebo si ji případně vyrábíte svépomocí. Především špatně zvolená výška či nedostatečná možnost využití pracovní plochy by vám v budoucnu zážitek z nové kuchyně notně znepříjemnila.
Rady k výběru kuchyňské linky i pracovních desek najdete v samostatných článcích v tomto vydání Abecedy. Je však nutné brát v úvahu, že veškeré úložné a pracovní prostory v kuchyni jsou vystaveny poměrně velkému náporu provozního opotřebení: časté používání, vlhko, otěr, to vše by měly veškeré součásti nábytku vydržet bez nutnosti častých oprav či obměn. Investice do kvalitní linky by tedy měla zaručit nejen použití dostatečně silných a odolných korpusů, kvalitního materiálu pro povrchové úpravy (fólie, dýhy, laky a barvy), ale i úchytů, pantů, kování, zásuvných mechanismů a dalších konstrukčních součástí skříněk, polic a zásuvek. Zvláště u drahých kuchyní se tedy zajímejte i o dostupnost servisu a náhradních dílů v případě, že to bude po nějaké době zapotřebí.
Originální, na zakázku vyráběné linky mohou být dobrým řešením při zařizování nestandardních prostor (např. podkrovních místností), ale je nutné počítat s tím, že případné opravy či výměny některých dílů mohou být v budoucnu složitější.
Řešení v podobě kuchyňské linky však samozřejmě není nutné volit vždy: můžete jít i cestou, která vaši kuchyň přiblíží spíše k profesionálnímu kuchyňskému studiu nebo restaurační kuchyni, kde je vše přizpůsobeno zejména provozním účelům. V těchto případech převažuje spíše kov a nerezové plechy, stejně jako otevřené úložné prostory včetně polic a závěsných systémů, které mají smysl především ve snadné dostupnosti nádobí, náčiní i surovin.
Otevřené úložné prostory však vyžadují řešení v podobě kvalitní digestoře. Odsavač par předchází ulpívání mastnoty a prachu na nádobí, spotřebičích a stěnách, a kromě toho samozřejmě zbavuje kuchyň nepříjemných pachů. Vaříte-li často a rádi, je digestoř nezbytností.
Příprava a mytí
Vzhledem k časté a nezbytné manipulaci s vodou je velmi důležité promyslet i výběr dřezu a dřezové vodovodní baterie. Dřez slouží nejčastěji jako místo pro mytí a čištění potravin pro vaření a v mnoha případech i pro mytí nádobí. Možnost pohodlného oplachu talířů a hrnců by měl poskytnout i v případě, že používáte myčku na nádobí. Vždy je tedy výhodnější mít k dispozici dřez dostatečně velký a rozdělený na dvě či více vaniček.
Hodně práce si lze ušetřit i s dobrou baterií: typ s výsuvnou sprchou usnadní mytí nádobí i zeleniny, dostatečná výška baterie nad dřezem zase ulehčí mytí větších hrnců i napouštění vody do vyšších nádob. Důležitá je i dostatečně velká a snadno čistitelná odkapávací plocha.
Materiál dřezu lze volit i podle toho, zda máte tvrdou nebo měkkou vodu. Ulpívání vodního kamene je viditelnější na lesklých nerezových plochách.
S mytím souvisí i nutnost vyřešit systém ohřívání vody. Pokud je přívod teplé vody nutné vyřešit nutností instalace samostatného ohřívače, musíte v plánu kuchyně počítat s dostatečným prostorem pro jeho umístění. Moderní spotřebiče tohoto typu se obvykle montují pod linku v blízkosti dřezu a musí mít samostatný přívod vody.
Místo na spotřebiče
S volbou velikosti linky souvisí i to, zda počítáte s instalací vestavných spotřebičů. Takto lze obvykle zabudovat troubu i varnou desku, myčku na nádobí, nebo ledničku. Při nákupu kuchyňské linky jednoduše zvolíte odpovídající počet skříněk, určených pro vestavěné spotřebiče. Výhody tohoto řešení spočívají ve skladnosti a řádu, které kuchyni částečně zabudované spotřebiče dávají. Nevýhody spočívají ve složitější manipulaci při opravách či výměně.
Druhou možností je instalace samostatně stojících spotřebičů. Týká se to zejména ledničky s mrazničkou, která může být v tomto případě výrazně větší a pojmout více zásob. Mnoho lidí dává rovněž přednost samostatnému sporáku s troubou, který bývá vhodnější zejména při častějším vaření a využívání většího počtu hořáků či plotýnek.
V každém případě je třeba umístění těchto spotřebičů naplánovat už na samotném počátku a podle toho připravit elektroinstalaci (sporáky vyžadují samostatné připojení), přívod plynu a vody. Plynové sporáky se připojují pomocí speciální hadice, která existuje v několika rozměrech a před uvedením do provozu je třeba provést zkoušku těsnosti.