U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Které vybrat a jak?
Kategorie: Chatař & chalupář – kouzlo zahrady – okrasné dřeviny | Autor: of
Keřů je neuvěřitelně mnoho a je těžké si vybrat. Příjemné je jistě navštívit nějaký pěkný park či botanickou zahradu, kde jsou dřeviny popsány, a trochu si udělat přehled o tom, co je možné a co se nám vlastně líbí. Pak sedněte na chvíli ke knihám, projděte pár zahradnictví a udělejte si jasno, případně i s tím, kdo vám zahradu projektuje. Když jdete kupovat poprvé víno, také se vám vyplatí si něco nastudovat předem a nekupovat jen podle etikety. I ze zahrady může zabolet hlava, když byla tvořena bez přípravy. Nastiňme si malý vzorek, hodně pestrý, a pokusme se ukázat, kterými směry je možné se dát.
Solitérní keř
Hamamelis x intermedia ‘Orange Beauty’ – vilín, velmi dekorativní a cenný keř kvetoucí v časném předjaří žlutooranžovými květy připomínajícími nitky. Listy se krásně barví na podzim do žluta až oranžova. Výška 2 – 3 m, polostín, mírně kyselá zem. Magnolia stellata – šácholan, kvete brzy na jaře čistě bílými vonnými květy. Výška 1,5 m, humózní mírně kyselá půda s dostatkem železa.
Hibiscus syriacus ‘Hamabo’ – ibišek, kvete v létě velkými a výraznými květy v hojném počtu. Výborně doplňuje trvalkové záhony. Výška 1,5 m, plné slunce i sušší zem.
Keřová skupina
Viburnum x bodnatense ‘Dawn’ – kalina, kvete velmi časně ještě před vyrašením listů růžovými květy, které omamně voní. V teplém počasí vykvétá část květů i na podzim. Výška 3 m, běžné zahradní podmínky. Cotoneaster lacteus – skalník, stálezelený druh, který je okrasný zejména plodem a doceníme ho na podzim či v zimě. Výška 3 m, chráněné stanoviště. Na trhu je řada jeho kříženců s podobnými druhy. Decaisnea fargesii – keř, který je velmi exotický nejen svým vzrůstem, ale zejména plody, fialovými lusky s jedlým obsahem. Velmi pozdě bronzovofialově raší. Výška 2,5 m, běžné zahradní podmínky.
Tvarovaný živý plot
Carpinus betulus – habr, jistě jeden z nejprověřenějších druhů. Časně zjara se někdy i ve stříhaných plotech objeví žlutozelené jehnědy, na podzim se sytě žlutě zbarví. Výška stěny až 4 m i více, nenáročný.
Amelanchier lamarckii – muchovník, poněkud nezvyklý druh, který se dá občasným řezem tvarovat do pěkných vysokých stěn. Bronzově raší, velmi pěkně bíle kvete, plodí jedlé plody a na podzim rudě barví. Výška 3 m, nenáročný.
Viburnum opulus – kalina, příklad druhu pro volný řez, dobře regeneruje, ale je příliš hrubý pro pravidelný tvar, který by ho připravil o část bílých květů a rudých plodů, které drží dlouho po barvení listů do zimy. Výška 2,5 m, zahradní zem.
Volně rostoucí živý plot
Cornus sanguinea ‘Winter Flame’ – svída, pro plné vybarvení zimních prutů potřebuje řezat každé 2 – 3 roky. Řez je tedy ne tvarovací, ale vlastně zmlazovací. Černé plody, listy žlutě barví. Takto řezaná má výšku 1,5 m, nenáročná.
Lonicera tatarica ‘Hack’s Red’ – zimolez, rychle rostoucí keř vhodný do celoročně kvetoucích živých stěn, které se občas razantně zmlazují. Kvete na jaře sytě růžově a remontuje v létě, kdy už nese rudé plody. Výška 2 m, nenáročná.
Weigela florida ‘Suzanne’ – vajgélie, zanice, jemně větvený keř vhodný do kvetoucích stěn s jednorázovým zmlazením. Kvete bílo-růžově na jaře, remontuje v srpnu až září, list má jemný bílý okraj. Výška 2 m, nenáročná.
***
Vřesovištní dřeviny
Samostatnou zmínku si zaslouží tato velmi významná skupina, o které se často neví, co do ní všechno patří. Nejde jen o vřesy a vřesovce, ale o celou rozsáhlou čeleď, jejíž mnohé rostliny se sobě navzájem vůbec nepodobají. Patří sem všechny pěnišníky, azalky, pierisy, kalmie, kyhanky, rojovníky, klikvy, borůvky a další větší či menší keříky. Mnohé z nich jsou stálezelené, většina velice krásně kvete, některé chutně plodí. Nároky na světlo a choulostivostí vůči mrazu se sice liší, ale jedno mají společné. Všechny vyžadují písčitě rašelinnou zem s kyselou reakcí, nesnáší úplné sucho a vápník v jakékoliv formě. Úpal a jílovitá zem je pro ně hrob. Pokud nemáme zahradu ve vyloženě vřesovištních polohách, budujeme pro ně vždy celé partie s úplnou výměnou substrátu, jinak se dlouhodobého úspěchu nedočkáme.
Popisy k obrázkům
Sytě fialovými plody svítí krásnoplodka (Callicarpa)
V období babího léta kvete žlutolistý ořechokřídlec (Caryopteris ‘Worcester Gold’)