Kredence a příborníky

Rubrika: Interiér

Kredenc s řadou malých zásuvek působí hezky přírodním povrchem dřeva

Většině kuchyní vévodila ještě do nedávna kredenc. Dnes ji často nahrazuje tzv. kuchyňská linka, ale v chatách a chalupách si své místo kredenc ještě uchovala.

Kredenc jako nový typ nábytku přinesla vlašská renesance. Pro tuto kredenc byla typická spodní hlubší část, uzavřená dvojími dvířky, kdežto horní nástavec s jedněmi dvířky byl užší amělčí, takže kolem něj zůstávala plocha na odkládání nádobí. Tyto kredence, většinou bohatě zdobené, bývaly součástí jídelen nebo pokojů zámožných majitelů a byly určeny pro vzácnější kusy nádobí. Do proměny v praktický kus kuchyňského nábytku, jak ho známe z nedávné doby, jim ještě nějaký čas zbýval.

Proměny kredence

Později byl horní nástavec vyzvednut na sloupky a kredenc tak získala větší odkládací prostor. Nástavec se rozšířil a uzavírala ho už dvoje, většinou prosklená dvířka. Časem přibyly zásuvky – dvě větší nad spodními dvířky, někdy i několik menších v horním nástavci. Občas zůstával střed horní části otevřený. Některé typy kredencí měly nástavec pouze s otevřenými policemi.

Kredenc se také rozšiřovala, místo dvojích dvířek mívala i troje nebo dokonce čtvery. Jindy k dvoudveřové kredenci přibyly po stranách ještě vysoké mělké díly s prosklenými nebo plnými dvířky.

Střídání stylů

Zdobnost secesní kredence zvlášť vynikne v modro-bílo-zlaté barevnosti

Vzhled kredencí se měnil i s proměnami architektonických a nábytkářských stylů. Někdy je zdobily točené nebo vyřezávané sloupky, horní okraj lemovaly plasticky pojaté rovné nebo obloukovitě zvednuté římsy, čelní plochy dvířek a zásuvek zdobilo profilování nebo řezby či malovaný dekor.

Zvláště hezké byly kredence z období secese s nejrůznějšími zdobnými detaily – objevují se ve větší míře plastické řezby, hlavně s rostlinnými motivy, obloučky, členění prosklených dvířek, využívají se různé druhy skel, dekorativní kování.

Ze salonů do kuchyní

Později se kredence vyráběly převážně z měkkého dřeva, ponechával se jim přírodní vzhled nebo se povrch upravoval barevnými mořidly či krycími barvami. Z kredence se pomalu stával běžný kus kuchyňského nábytku, který bychom našli v každé chalupě. Do spodní části kredence dávaly hospodyně hrnce a pekáče a do nástavce talíře, hrnečky a sklo. Zásuvky dobře posloužily na drobné kuchyňské náčiní. Větší kredence poskytly prostor i pro uložení některých potravin.

Kredence ve 20. století

Na kredenci francouzského typu použil výrobce takzvané zestaření nátěru, které vyvolává dojem historického opotřebení

Ve 20. století dostaly kredence modernější podobu – odkládací plocha mezi spodní a horní částí zmizela buď úplně, nebo se zmenšila na minimum. Nábytek býval vybaven sadou větších i menších skleněných zásobníků (v podobě zásuvek), do kterých kuchařky ukládaly sypké potraviny. Kredenc získala v horní části posuvná skla, kterými nahradila prosklená dvířka, přibyl i tzv. bar – za výklopnými dvířky byl prostor pro parádní skleničky a hrnečky. Kredenc byla hladká, bez vyřezávaných ozdob a sloupků. Měla převážně bílý nebo krémový lesklý nátěr.

Parádní příborníky

Dřívější úlohu „parádní“ kredence v jídelně nebo v pokoji převzal příborník. Většinou měl podobu bývalé kredence a byl vyrobený z kvalitního dřeva, kterému dala povrchová úprava ještě vyniknout.

Chceme-li si dnes pořídit do chalupy stylovou kredenc nebo příborník, můžeme vybírat z bohaté nabídky řady výrobců, zmnoha velikostí, typů, barev, povrchových úprav. Nebo pokud máte někde ve stavení starou, tvarově zajímavou kredenc, můžete z ní novým nátěrem udělat parádní kousek, který bude ozdobou chalupy.

www.monport.cz, www.art-style.cz, www.dudinger.cz, www.probyt.cz, www.sindelar-nabytek.cz, www.unis-n.cz

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: PAVEL VESELÝ, JAROSLAV HEJZLAR A ARCHIV FIREM

Kredence a příborníky