Kredenc jako po babičce
Stylová kredenc je chloubou každé venkovské kuchyně. Přestože ve většině domácností už jejich funkci převzaly kuchyňské linky, nejedna hospodyňka sní právě o kredenci, která do interiéru přinese kouzlo starých časů.
Kredenc je nejčastěji dvoudílný nábytek, jehož spodní část tvoří uzavíratelná skříňka s dvířky nebo se zásuvkami. Podoba horní části je rozmanitější a závisí na období a lokalitě svého vzniku, ale také na tom, pro jakou sociální vrstvu byl nábytek vyroben. Vrchní díl mohou tvořit otevřené police, obvyklejší je ale skříňka s prosklenými dvířky. Tu nad deskou spodní skříňky vynáší pár šuplíčků, soustružené sloupky nebo prodloužené bočnice horní skříňky.
Obnovení zašlé slávy
Jestliže se rozhodnete vdechnout život staré kredenci, čeká vás sice spousta práce, ale výsledek vás určitě potěší. Jak náročná bude renovace, záleží pochopitelně na výchozím stavu kredence. Je-li nutné vyměnit některé části nábytku z důvodu napadení hnilobou nebo červotočem, pravděpodobně se neobejdete bez pomoci truhláře. Řada zdatnějších kutilů s dobře vybavenou dílnou se však do takového úkolu neváhá pustit na vlastní pěst. Pokud má renovace spočívat hlavně v úpravě povrchu kredence, dost možná to zvládnete sami.
V minulosti se na nábytek ze smrkového dřeva hodně používaly krycí barvy či technika fládrování, kterou se mělo dosáhnout vzhledu dražšího dýhovaného nábytku. Tato úprava už ale v dnešní době není příliš vyhledávaná, takže majitelé kredencí obvykle tyto nátěry odstraňují a nechávají kredence z masivního dřeva pouze v přírodní podobě. Odstranění nátěru z kredence však dobře zvažte v případě, že jde o tradiční malovaný nábytek. I když je malba poškozená, je tato podoba nábytku hodnotnější než louhovaný kus vypadající jako nový.
Vrstvy barvy lze z nábytku odstranit broušením, což je ale velmi pracné a časově náročné, u složitěji tvarovaného nábytku často nemožné. Další variantou je louhování, které nábytek zbaví starých nátěrů i případného dřevokazného hmyzu. To ale raději přenechte profesionálům.
Po odstranění nánosu starých barev je už jen na vaší fantazii, jak svou „novou“ kredenc natřete. Přírodní dřevo můžete napustit voskem či olejem na nábytek, bezbarvým lakem nebo tónovanou lazurou, takže si zachová svou přirozenou krásu. Z krycích barev jsou nejoblíbenější odstíny bílé, krémové a slonové kosti. Pokud má ale kredenc upoutat na první pohled, můžete jí dopřát i výraznější barevný nátěr.
Kredenc s novou patinou
Staré kredence zářící novotou někdy mohou působit svou dokonalostí trošku nepřirozeně, proto se pro jejich úpravu volí tzv. patinování. Patinovat nábytek můžete různými způsoby. Nejobvykleji se nový nátěr především na hranách lehce obrousí, takže kredenc vypadá, že v této podobě slouží už dlouhá léta. Další možností je použití dvou vrstev odlišných barevných odstínů, kdy lehkým obroušením necháte spodní vrstvu prosvítat. Podobného efektu dosáhnete i lehkým ztmavením vnitřních růžků a záhybů, například pomocí tmavší lazury, která se ihned setře hadříkem. I zde se však vyplatí udržovat jistou střídmost, protože přehnaná patina může působit kýčovitě.
Replika staré kredence
Někteří truhláři se zaměřují na výrobu replik starého nábytku. Předlohou pro výrobu jsou většinou konkrétní staré kusy kredencí a s použitím tradičních nábytkářských postupů vám vyrobí kredenc, která je až na absenci známek používání k nerozeznání od té staré. Cena takového nábytku překvapivě není nijak astronomická a velmi se blíží ceně za renovovaný kus.
Nové kredence
Řada příborníků a kredencí je i v nabídce prodejců nového nábytku. Nutno říci, že kvalita jejich provedení je různá, jak po řemeslné, tak i po estetické stránce. Zásadní vliv na celkový dojem má třeba použitý materiál. Masivní dřevo by mělo být samozřejmostí. Při výběru kredence je dobré věnovat dostatek pozornosti nejen celkovému zpracování, ale i provedení detailů, jako je napojení dílů, použité kování, úchytky nebo nohy nábytku.
V současné době se kvůli rostoucí poptávce po kvalitním nábytku na tuto výrobu začalo orientovat i více tuzemských truhlářských dílen. Často u nich najdete několik ucelených kolekcí nábytku, který vychází z tvarů typických pro určité historické období v našich zemích. Přestože je nábytek nový, v interiéru pak působí přirozeně.
Text: Veronika Cerhová
Foto: Vladimír Hájek, Jaroslav Hejzlar, Zdeněk Roller, Pavel Veselý, Rober Virt, Petr Živný a archiv firem