Kožené pohovky dodají interiéru eleganci. Jaké jsou jejich výhody?

Kombinace jednoduchého tvaru a nadčasového potahu v podobě imitace kůže činí z této pohovky nadčasový kousek. Foto: Delife

Jsou symbolem elegance, pohodlí a nadčasového designu. Kromě estetických kvalit ale nabízejí oproti těm čalouněným vyšší odolnost a autentickou patinu, kterou mohou získat jen letitým používáním.

Výhody kožených pohovek asi není třeba dlouho představovat. Aby ale vybraný kus nábytku naplnil očekávání, jež do něj vkládáte, je třeba se při výběru podívat podrobněji na materiál, z něhož je vyroben. Má totiž vliv nejen na vzhled a komfort, ale i na údržbu a pochopitelně také životnost pohovky.

Když se řekne kůže

Pravá kůže získaná z krav, býků nebo jiných hospodářských zvířat se zpracovává tak, aby byla pevná, pružná a odolná vůči opotřebení. Existuje několik typů, které se používají na výrobu kožených výrobků, a každá z nich má jiné vlastnosti a pochopitelně se liší také cenou.

Elegantní pohovka má snímatelné potahy z recyklované kůže. Foto: Westwing

Zaměřte se na kvalitu

Plnozrnná (full grain) kůže je považována za nejkvalitnější druh. Jedná se o vrchní vrstvu zvířecí slupky, která nebyla nijak výrazně upravována. Přirozené znaky, jako jsou jizvy nebo vrásky, zůstávají zachovány a kůže má tak autentický charakter. Je velmi odolná a časem získává krásnou patinu. Je však také náročná na údržbu, protože je citlivější na skvrny a vlhkost. U pohovek a sedacího nábytku se však s tímto typem setkáte naprosto výjimečně, a to výhradně v kategorii luxusního zboží, jehož ceny dosahují astronomických výšin.

Vrchní kůže (top grain) je více zpracovanou verzí svrchní vrstvy, u které se drobné nedokonalosti odstraňují broušením nebo leštěním. Výsledkem je hladký a jednotný povrch, jenž je odolnější proti skvrnám a snáze se čistí. Poskytuje určitý kompromis mezi vzhledem, cenou a praktičností a často se používá u pohovek střední až vyšší cenové kategorie.

Štípenka pochází ze spodní vrstvy kůže, která zůstává po oddělení vrchní lícové části. Nemá přirozený povrch a obvykle se potahuje syntetickými materiály nebo pigmentuje, aby získala esteticky přitažlivý vzhled. Tento druh je méně pružný a odolný, ale cenově dostupnější, takže se často používá na méně exponovaných částech pohovek, jako jsou boky nebo záda.

Při výběru pohovky je stejně důležité pohodlí i odolnost. Foto: Westwing

Různé povrchy

Dalším aspektem zpracování je její povrchová úprava. Pigmentovaná nabízí jednotný vzhled díky vrstvě barvy a ochrannému laku, který zvyšuje její odolnost. Naproti tomu anilinová kůže si zachovává přirozený vzhled, protože se barví pouze průhlednými barvivy bez dalších úprav.

Semiš tvořený broušením spodní vrstvy kůže se vyznačuje hebkým povrchem a luxusním dojmem, ale je náchylnější na poškození a skvrny, takže se na sedací nábytek používá pouze okrajově.

Speciální kategorií je recyklovaná kůže, která vzniká rozemletím zbytkových materiálů, smícháním s pojivy a nanesením na nosnou (textilní) vrstvu. Tento materiál je cenově dostupnou alternativou, nicméně postrádá její autentičnost a odolnost.

Co takhle interiér osvěžit zajímavou barvou? Foto: egoitaliano

Jak se v tom zorientovat

Nejjednodušším způsobem, jak zjistit, který typ kůže byl při výrobě použit, je zeptat se přímo prodejce. Pokud je pohovka od renomovaného výrobce, měl by vám být schopen sdělit, z jakého typu je vyrobena, případně by měl být schopen tvrzení podložit certifikáty nebo štítky.

Některé pohovky mohou nést označení typu kůže, jako například „genuine leather“ nebo „full-grain leather“. Pamatujte ale, že „genuine leather“ neznamená nutně vysoce kvalitní kůži, jedná se spíše o termín pro jakýkoli druh přírodní kůže, který prošel určitým zpracováním.

Odvážnější design vypadá ve spojení s kůží luxusně. Foto: sedackyego

Vsaďte na své smysly

Kožené pohovky mívají specifickou vůni, která je charakteristická pro různé druhy kůže. Například ta anilinová může vonět více přirozeně, zatímco pigmentovaná kůže může mít trochu umělý zápach kvůli povrchové úpravě. Kvalitní kůže bude na omak působit teplejší a přirozenější, zatímco nižší kvalitu suroviny můžete poznat podle chladnějšího a hladšího povrchu.

 Když není pravá

Syntetické alternativy k té přírodní mají řadu zastánců kvůli nižší ceně, snadné údržbě i etickým aspektům. I zde existuje několik různých variant. Polyuretanová je nejběžnější syntetickou náhradou přírodní kůže. Tento materiál je vyroben z polyuretanu, což je plastový polymer, kterým je potažen látkový základ. Polyuretanová kůže je měkká, pružná a poměrně odolná proti opotřebení, přičemž se její vzhled a textury mohou velmi blížit té pravé.

Povrch je z kůže umělé, není proto potřeba na čištění používat speciální prostředky na kožené materiály. Foto: Bonami

Koženka je další alternativou, která je vyrobena z polyvinylchloridu. Tato hmota je odolná proti vodě a snadno se čistí, ale může mít horší prodyšnost než PU kůže. Je však odolnější vůči oděru, což je spolu s nižší cenou její hlavní předností.

 Text: Veronika Cerhová, foto: Bonami, sedackyego, egoitaliano, Westwing, Delife

Kožené pohovky dodají interiéru eleganci. Jaké jsou jejich výhody?