Jak na zimní zahradu, která se stane oázou klidu

Když venku pořádně nasněží, získá posezení ve vytopené zimní zahradě skutečné kouzlo. Foto: Shutterstock

Je to místo pro relaxaci ve zdraví prospěšném denním světle a v zeleni v obdobích roku, kdy pobytu ve skutečné zahradě nepřeje počasí. Ale také to je prostor pro aktivní odpočinek.

V zimní zahradě můžete jen odpočívat, ale také se starat o rostliny včetně bylinek do kuchyně. Jsou různé způsoby, jak ji vybudovat, přičemž těmi nejjednoduššími jsou stavba na zakázku nebo koupě hotové stavebnice z bohaté nabídky, kterou můžete prostudovat například na e-shopech hobbymarketů. Zručný řemeslník se však nebude bát ani stavby svépomocí. Tak může vzniknout zimní zahrada zcela originální, kombinující přírodní materiály a třeba recyklované cihly.

Není to skleník

Zimní zahrada je zasklená konstrukce, která navazuje na budovu jako specifická obytná místnost. Rozšiřuje tak obytný prostor domu, ale zároveň vytváří něco mezi běžnou místností a skutečnou přírodní zahradou. Umožní vám kontakt s rostlinami i v době, kdy to jinak nejde, ale zároveň má přece jen do jisté míry omezené využití s ohledem na venkovní teploty. Lze ji přirovnat k verandě, ale její role je odlišná. Ve velmi omezeném směru nahradí i funkci skleníku, protože v ní můžete některé rostliny uschovat v době, kdy by je venku zničil mráz. K předpěstování a letnění v nádobách však ideální není, protože má jiné nároky na skladbu rostlin i na světlo.

Je třeba mít na paměti, že provoz zimní zahrady v chladném období je náročný na vytápění a vzhledem ke zvýšené vzdušné vlhkosti může mít negativní vliv na kondenzaci par v domě. Už proto je dobré nechat její stavbu na profesionálech a příliš neimprovizovat. Kromě nejčastěji volené varianty navázání na dům a propojení s ním může jít i o samostatnou stavbu.

Ideální je možnost vykročit z prostoru zimní zahrady rovnou do té venkovní. Foto: Shutterstock

Umístění a orientace

Volba správného umístění ovlivní množství slunečního světla a tepla, které zimní zahrada vždy potřebuje. Orientace na jih bude znamenat dostatek světla, ale bude vyžadovat efektivní stínění proti přehřívání v letních měsících. Umístění na západní straně znamená krásný výhled za soumraku, zvláště při zapadajícím slunci. Severní a východní strana bývají chladnější. Obě strany mohou navýšit náklady na vytápění, ale získáte tak pro zimní zahradu tepelně i světelně vyrovnané podmínky bez extrémů po celý rok.

V úvahu je třeba brát výšku a umístění okolnízeleně a vyplatí se věnovat nějaký čas pozorování světelných a povětrnostních podmínek na stranách domu, kam umístění přístavby zamýšlíte. Totéž platí i pro zimní zahradu, má-li být postavena samostatně, bez spojení s domem.

Zajímavou možností je pojmout zimní zahradu jako samostatnou stavbu a velkorysý altán či zahradní ateliér. Foto: Shutterstock

Volba materiálu

Podíváme-li se na nabídku stavebnic a produktů dodávaných specializovanými firmami, bývá častou volbou hliníková konstrukce. Hliník je odolný a vyžaduje minimální údržbu. Přírodní vzhled a design, které se mnohdy lépe hodí k domu i venkovní zahradě, nabídne dřevo. U něj však musíte počítat s opakovaným natíráním a chránit ho proti vodě. Konstrukce z WPC (plastový kompozitní materiál s příměsí dřeva) jsou cenově nejvýhodnější a dostatečně odolné, ale na větší teplotní výkyvy mohou být citlivé.

Důležité detaily

Jak už víme, může vzhledem k rozdílné teplotě venku, v zimní zahradě a v domě docházet ke kondenzaci vodních par a nadměrné vlhkosti. Napomáhají tomu i rostliny v ní. Udržení optimální kvality vzduchu a teploty v zimní zahradě proto vyžaduje odvětrávání. Přirozená výměna vzduchu skrze okna či ventilační klapky nebo instalace mechanického větrání pomáhají regulovat teplo a odvádět přebytečnou vlhkost.

Důležitý je dobře udělaný systém odvodu dešťové vody. Jinak může časem docházet k poškození konstrukce, pronikání vody do stěn a tvorbě plísní. Použijte proto kvalitní okapy, žlaby a zajištění odvodu vody do kanalizace nebo do drenážní rýhy v dostatečné vzdálenosti od stavby.

Neopomíjejte ani zastínění, které zmírní dopad přímého slunečního záření. Navodíte tak příjemné klima i v horkých dnech. Externí rolety, markýzy nebo vnitřní žaluzie pomáhají regulovat množství slunečního světla a tepelný komfort. Tyto doplňky mohou být i automatické a stínění se proto přizpůsobuje aktuálnímu počasí.

Text: Richard Guryča, foto: Shutterstock

Jak na zimní zahradu, která se stane oázou klidu